Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc w Kościele. Jak będą wyglądały uroczystości w czasach koronawirusa?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Triduum Paschalne oraz Wielkanoc gromadziły w kościołach tłumy wiernych. W tym roku nie będą oni mogli uczestniczyć w części nabożeństw.
Triduum Paschalne oraz Wielkanoc gromadziły w kościołach tłumy wiernych. W tym roku nie będą oni mogli uczestniczyć w części nabożeństw. Archiwum Polska Press Grupy
Wielkanoc w Kościele w czasach epidemii koronawirusa będzie wyglądała zupełnie inaczej niż do tej pory. Świątynie będą puste jak nigdy wcześniej.

- Kapłanowi aż się serca kraje. Nie tak te święta miały wyglądać – mówił nam jeden z księży diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Gdy odprawiał mszę Niedzieli Palmowej, w kościelnych ławach było tylko pięciu wiernych. Nie było nawet święcenia palm. I to nie dlatego, że duchowni mają zakaz używania wody święconej. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wierni mieszkający w miastach nie mieli nawet gdzie kupić tradycyjnych palemek. Równie niecodziennie zapowiada się także Wielkanoc i poprzedzające ją Triduum Paschalne.

Wielkanoc w Kościele – Wielki Czwartek

Takiego rozwiązania nie pamięta nikt. Msze i nabożeństwa w dni poprzedzające Wielkanoc odbędą się… bez udziału wiernych. Zmiany będą także, jeśli chodzi o same msze odprawiane w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę

Msza Krzyżma
To msza, która odprawiane jest w Wielki Czwartek przed południem. W jej trakcie święci się święte krzyżmo oraz olej chorych i olej katechumenów. Co roku na tę mszę – do czasu pożaru była ona odprawiana w katedrze w Gorzowie - zapraszani byli wszyscy kapłani z całej diecezji. Teraz będzie inaczej.

- W tym roku, ze względu na stan epidemii, do koncelebrowania tej Eucharystii zostanie zaproszonych jedynie kilku wybranych imiennie duchownych – informuje ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii zielonogórsko-gorzowskiej.
Podczas Mszy Krzyżma ksieża odmawiają przyrzeczenia podjęte w czasie przyjmowania święceń kapłańskich. W tym roku odnowienie przyrzeczeń kapłańskich zostaje przeniesione na inny dogodny termin po ustaniu epidemii.

Msza Wieczerzy Pańskiej
Wieczorem w Wielki Czwartek kościoły zwykle wypełniały się wiernymi. Msza Wieczerzy Pańskiej jest pamiątką ostatniej wieczerzy, którą Chrystus spożył z apostołami przed swoją męką i śmiercią. Ta wieczorna msza jest też pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Część wiernych przy okazji Mszy Wieczerzy Pańskiej dziękuje co roku za posługę kapłańską. W tym roku nie będą mogli tego zrobić. Triduum Paschalne odbędzie się bez udziału wiernych. Wieczorne msze będzie można zobaczyć jedynie w telewizji i w internecie.

Jednym z elementów Mszy Wieczerzy Pańskiej jest obrzęd umycia nóg. – W tym roku go nie będzie. Nie urządza się również tzw. ciemnicy. Najświętszy Sakrament pozostawia się po liturgii jak zwykle w tabernakulum – informuje ks. A. Sapieha.
Wierni będą mogli wejść do kościołów po mszy. Będą musieli jednak zachować obowiązujące ograniczenia co do ich liczby w świątyni. Wewnątrz kościoła będzie mogło być ich najwyżej pięciu.

Wielkanoc w Kościele – Wielki Piątek

Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy świętych. Jest za to Liturgia Męki Pańskiej. Po jej rozpoczęciu kapłan pada na twarz przed ołtarzem. Później odczytywane są fragmenty Biblii mówiące o męce Chrystusa, a następująca po tym modlitwa powszechna jest niezwykle rozbudowana.
- W tym roku do tej modlitwy zostanie dołączone specjalne wezwanie w związku z epidemią koronawirusa – informuje notariusz kurii. Modlitwa będzie brzmiała: „Módlmy się za wszystkich udręczonych trwającą epidemią, aby nasz Bóg i Pan przywrócił chorym zdrowie, dał siły tym, którzy się nimi opiekują, pocieszył płaczące rodziny, a zmarłym dał pełnię odkupienia. Wszechmogący wieczny Boże, w Tobie słaba ludzkość ma najlepszą obronę, prosimy Cię, wejrzyj łaskawie na znużenie Twoich dzieci, które przygniata boleść gwałtownego utrapienia; w Twojej łasce ulżyj cierpieniu chorych; udziel sił tym, którzy im służą; daj wieczny odpoczynek zmarłym i spraw, aby w tych nieszczęśliwych dniach wszyscy mogli odnaleźć pociechę w Twoim miłosierdziu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”.

Co jeszcze zmieni się w Wielki Piątek?
- Nie będzie tradycyjnego przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Grobu Pańskiego. Na zakończenie liturgii naczynie z Najświętszym Sakramentem zostanie umieszczone jak zwykle w tabernakulum. Na ołtarzu pozostanie krzyż, aby umożliwić jego adorację wiernym, którzy przyjdą do świątyni na indywidualną modlitwę. Nie wolno jednak oddawać czci krzyżowi przez ucałowanie i dotykanie – informuje ks. Sapieha.

Wielkanoc w Kościele – Wielka Sobota

Największą, a z racji niezwykłej popularności tej polskiej tradycji, w kościołach nie będzie święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Kościół zachęca wiernych, aby w niedzielę wielkanocną sami pobłogosławili pokarmy przed śniadaniem. Poleca się, aby zrobiła to głowa rodziny lub najstarszy wierzący domownik

Wigilia Paschalna też ze zmianami
- W tym roku nie rozpala się ogniska przed kościołem. Liturgię rozpoczyna się przy wyjściu z zakrystii lub w prezbiterium przy zapalonej świecy. Odmawia się jak zwykle modlitwy przy paschale. Potem zapala paschał i inne światła w kościele oraz wygłasza Orędzie Wielkanocne – informuje notariusz kurii. – Później następuje liturgia słowa. Składa się ona przynajmniej z 5 czytań biblijnych (zalecane 9). Chociaż w tym roku obrzędy odprawia się bez udziału ludu, to jednak nie należy zmniejszać liczby czytań przewidzianych przez lekcjonarz. Proklamację Ewangelii poprzedza śpiew Alleluja, który zabrzmi po raz pierwszy po wielkopostnej przerwie. W czasie liturgii chrzcielnej pomija się poświęcenie wody i pokropienie wiernych. Odnawia się tylko przyrzeczenia chrzcielne. Ostatnią część stanowi liturgia Eucharystii - pierwsza msza św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Po Wigilii Paschalnej i w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego nie urządza się procesji rezurekcyjnej. Na zakończenie śpiewa się wielkanocną antyfonę do Najświętszej Maryi Panny (Regina coeli), po czym zaleca się dodać suplikacje – informuje ks. Sapieha.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Msze będą odprawiane tak jak w niedziele. Wierni będą mogli być na nich w takiej liczbie, jaką wyznacza limit osób w związku z obostrzeniami. Na tę chwilę to nie więcej niż pięć osób.

Czytaj również:
Lubuszanie wracają do Kościoła. Tak mówią statystyki!

ZOBACZ WIDEO: Lubuskie: Co z Wielkanocą? Jak będzie wyglądać Wielkanoc w dobie koronawirusa?

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska