Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki dzień dyrektora Kłoczki! Nowe otwarcie artystyczne w Filharmonii Zielonogórskiej

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Filharmonii Zielonogórskiej zainaugurowano sezon artystyczny 2021/2022.
W Filharmonii Zielonogórskiej zainaugurowano sezon artystyczny 2021/2022. fot. Jarosław Wnorowski
W sobotę, 9 października, w Filharmonii Zielonogórskiej, w ramach festiwalu smyczkowego Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Rafał Kłoczko po raz pierwszy oficjalnie stanął za pulpitem dyrygenckim. Koncertem specjalnym, orkiestra wraz z nowym szefem, zainaugurowała sezon artystyczny 2021/2022. Publiczność była zachwycona, brawom nie było końca. Gorąco przyjęto także solistów wieczoru. Konferansjerem koncertu był Andrzej Sułek, muzyk, doświadczony menadżer kultury, a także dziennikarz związany z drugim programem Polskiego Radia. To niewątpliwie "nowe otwarcie" w filharmonii.

Bellini i sonety miłosne Bairda

Koncert rozpoczął się uwerturą do opery „Norma” Belliniego. Jako drugie usłyszeliśmy „Sonety miłosne” do słów W. Szekspira Tadeusza Bairda (patrona Filharmonii Zielonogórskiej) w wykonaniu światowej sławy barytona - Szymona Komasy. Artysta w 2004 roku rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończył je w 2009 roku dyplomem z wyróżnieniem. Jest laureatem i zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów wokalnych w kategoriach operowych. Z recitalami pieśni wystąpił m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Śpiewał w wielu teatrach operowych w Polsce i za granicą.

Zobacz także: Filharmonia Zielonogórska wraz z Krzesimirem Dębskim otworzyła Winobranie:

Wieniawski w mistrzowskim wykonaniu

Arcydzieło skomponowane przez Henryka Wieniawskiego - II koncert skrzypcowy d-moll, zagrał Simon Zhu, skrzypek urodzony w Tybindze (Niemcy) w 2001 roku. Grę na skrzypcach zaczął już w wieku 6 lat. Uczył się w liceum muzycznym w Berlinie, a do 2015 roku był studentem berlińskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych. Obecnie uczy się u prof. Tomasza Tomaszewskiego w Instytucie Juliusa Sterna na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a jego ostatnie sukcesy to pierwsza nagroda na renomowanym Konkursie Mozartowskim im. Zhuhai w Chinach w 2019 r.

Siódma Beethovena na zakończenie

Na deser wieczoru, usłyszeliśmy siódmą symfonię A-Dur - Ludwika van Beethovena. Majestatyczna, dynamiczna, zaskakująca kontrastami. Jej druga, wolna, pozornie prosta część Allegretto jest pełna ekspresji i jest swoistym sprawdzianem dla każdego dyrygenta, po którym następuje ekspresyjne Presto. Rafał Kłoczko z całym programem poradził sobie na szóstkę. Znakomita i czytelna dla muzyków dyrygentura, pokazywanie wejść poszczególnych sekcji oraz instrumentów, egzekwowanie dynamiki - za to warto go pochwalić!

W Filharmonii Zielonogórskiej zainaugurowano sezon artystyczny 2021/2022.

Wielki dzień dyrektora Kłoczki! Nowe otwarcie artystyczne w ...

W sobotę sala wypełniona była prawie do ostatniego miejsca. Nowością była wystawa starych plakatów z historycznych już koncertów Filharmonii Zielonogórskiej np. ten z okazji święta narodowego byłego NRD z października 1981 r.

Drugi koncert inauguracyjny już w niedzielę, 10 października o godzinie 17.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska