Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek na świecie. Jakie są nietypowe tradycje na Wielki Piątek?

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 7 lat
Wielki Piątek to upamiętnienie męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, gdy w kościołach nie odprawia się mszy świętych, obowiązuje ścisły post. W rzymskim Koloseum ma odbyć się tradycyjna Droga Krzyżowa z udziałem papieża. A jakie są inne tradycje Wielkiego Piątku na świecie?
Na świecie kultywowane są rozmaite tradycje na Wielki Piątek.
Na świecie kultywowane są rozmaite tradycje na Wielki Piątek. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Spis treści

Krzyżowanie na Filipinach

Jedną z najsłynniejszych, a jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych tradycji Wielkiego Tygodnia na Filipinach w Azji są procesje biczowników, a także krzyżowania. Osoby, które biorą w tym udział naprawdę biczują się po plecach, często do krwi.

Jednak w Wielki Piątek dochodzi do jeszcze bardziej szokujących wydarzeń. Ochotnicy, chcąc upamiętnić śmierć Jezusa na krzyżu, sami dają się ukrzyżować. I bynajmniej nie są oni przywiązywani, jak czasem ma to miejsce podczas inscenizacji, ale pozwalają się faktycznie przybić do krzyża na kilka minut. Rekordzista zrobił to już 35 razy.

„Santa Semana” w Sewilli

Inną znaną na świecie tradycją są obchody „Santa Semana” (Wielkiego Tygodnia) w mieście Sewilla w południowej Hiszpanii. Organizowane są procesje pokutne („estación de penitencia”), które przygotowują bractwa religijne, znane jako „hermandades” lub „cofradias”. Parady odbywają się nie tylko w Sewilli, ale w całym regionie Andaluzji.

Charakterystycznym elementem tych przemarszów, mających na celu manifestację wiary chrześcijańskiej, są noszone przez uczestników długie, wąskie kaptury. Członkowie hermandades rekrutują się zarówno z osób duchownych, jak i świeckich, są to i mężczyźni i kobiety.

Tradycyjny Wielki Piątek na Sycylii

Również na wyspie Sycylia na południu Włoch, w Wielki Piątek, mają miejsce procesje, upamiętniające męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie, każda z dzielnic Palermo, największego miasta wyspy, przygotowuje swoją własną interpretację Męki Pańskiej.

Poza zwykłym mieszkańcami, w pochodach uczestniczą także bractwa religijne, rekonstruktorzy historyczni w strojach rycerskich, służące Maryi dziewczynki oraz zespoły muzyczne.

Słynna procesja ma również miejsce w Trapani, innym mieście na Sycylii. Dwadzieścia grup zawodowych maszeruje w pochodzie, a każda z nich przedstawia figury ze scenami z ukrzyżowania i procesu Jezusa.

Droga Krzyżowa w Koloseum

Tradycyjnym elementem obchodów Wielkiego Piątku w Rzymie jest Droga Krzyżowa, odbywająca się w Koloseum, z udziałem głowy Kościoła Katolickiego, która niesie symboliczny drewniany krzyż.

Zwyczaj ten zapoczątkował w XVIII wieku papież Benedykt XIV. Pierwsza odbyła się w 1750 roku. Gdy w 1870 roku likwidacji uległo Państwo Kościelne, tradycja została zarzucona.

Odprawianie Drogi Krzyżowej ponownie rozpoczęto za pontyfikatu Pawła VI w 1964 roku. Od tamtej pory ma ona miejsce co roku, choć w latach 2020-2021, z powodu pandemii COVID-19, nie odbyła się w Koloseum, ale na placu Św. Piotra.

Festiwal latawców na Bermudach

Choć Wielki Piątek jest dla większości chrześcijan dniem zadumy i smutku nad losem Zbawiciela, to na Bermudach, brytyjskim terytorium zależnym na Oceanie Atlantyckim, odbywa się wówczas festiwal latawców. Ma on miejsce na plaży w Horseshoe Bay.

Skąd taka tradycja? Według legendy, jeden z nauczycieli w szkółce niedzielnej starał się objaśnić uczniom, w jaki sposób Jezus Chrystus wstąpił do nieba. Postanowił to zademonstrować za pomocą właśnie latawca, który miał przypominać Zbawiciela.

Większość latawców, które wypuszcza się w niebo podczas festiwalu, ma kształt sześciokątów lub ośmiokątów.

„Pasja” na słynnym londyńskim placu

Co roku na placu Trafalgar Square w Londynie odbywa się inscenizacja „Pasji” czyli ostatnich dni Jezusa Chrystusa. Przedstawienie jest darmowe, do uczestnictwa zapraszają władze stolicy Wielkiej Brytanii, na czele z burmistrzem.

„Pasja” trwa 90 minut, w Wielki Piątek organizowane są dwa spektakle na Trafalgar Square. Pierwszy będzie miał miejsce w południe, drugi o 15:15. Ponadto, dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału, przewidziano transmisję w mediach społecznościowych.

Wydarzenie jest bardzo popularne wśród londyńczyków, organizatorzy zachęcają, by przybyć na plac już 40 minut przed rozpoczęciem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielki Piątek na świecie. Jakie są nietypowe tradycje na Wielki Piątek? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska