Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Tydzień i Wielkanoc w kościołach. Nie będzie święconki, nie będzie też Grobu Pańskiego

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W tym roku Wielkanoc będzie wyglądać zupełnie inaczej niż do tej pory.
W tym roku Wielkanoc będzie wyglądać zupełnie inaczej niż do tej pory. Adam Wojnar
We wtorek, 31 marca, kuria zielonogórsko-gorzowska ogłosiła, jak będą wyglądać msze i nabożeństwa w Wielkim Tygodniu oraz w święta wielkanocne. W tym roku nie będzie święcenia pokarmów. A inne zmiany?

Diecezja ogłosiła wskazania dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia po wprowadzeniu kolejnych ograniczeń związanych z koronawirusem. Przypomnijmy: teraz zaleca się, by przemieszczać się pojedynczo, a dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą wychodzić z domu tylko w towarzystwie dorosłych opiekunów.

Niedziela Palmowa

Tego dnia wspomina się wjazd Jezusa do Jerozolimy. W tym roku, w związku z pandemią, nie będzie uroczystych procesji z palmami. Odprawiający mszę ksiądz (przypomnijmy: w miarę możliwości msze mają być odprawiane tylko przez jednego kapłana) ma wyjść z usługującymi z zakrystii jedynie do prezbiterium.

Msze, tak jak w poprzednie trzy niedziele, będzie można obejrzeć w telewizji lub internecie. O 10.30 w TVP3 Gorzów i Radiu Zachód będzie transmitowana msza z seminarium duchownego w Paradyżu. Z kolei o 9.00, 10.30, 12.00, 15.00 i 18.00 na gazetalubuska.pl będziemy transmitować mszę z Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Trwa głosowanie...

Czy będziesz "uczestniczył" w mszach za pośrednictwem transmisji?

Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek, Wielka Środa

- Pierwsze trzy dni Wielkiego Tygodnia należy poświęcić na sprawowanie sakramentu pokuty i pojednanie – informuje ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii. Przypomnijmy: spowiedź powinna odbywać się w przestronnym pomieszczeniu (np. biurze parafialnym), tak aby można było zachować odstęp między księdzem a wiernym. Na spowiedź można umówić się z księdzem w swojej parafii. Najlepiej zrobić to telefonicznie. Co ważne: sama spowiedź nie może odbyć się przez telefon czy internet. To w Kościele nie jest możliwe.

Wielki Czwartek

Tego dnia przed południem odprawiana jest Msza Krzyżma, podczas której biskup poświęca oleje używane później przez cały rok do sprawowania sakramentów. Zwykle msza odprawiana jest w katedrze (po pożarze katedry w Gorzowie była odprawiana w kościele Pierwszych Męczenników Polski na gorzowskim Manhattanie). W tym roku będzie inaczej. Bp Tadeusz Lityński odprawi Mszę Krzyżma w kościele seminaryjnym w Paradyżu. – Weźmie w niej udział niewielkie grono wyznaczonych imiennie duchownych i osób posługujących – informuje ks. A. Sapieha.

W Wielki Czwartek wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w tym roku nie będzie obrzędu umywania nóg. Nie będzie też wystawienia Najświętszego Sakramentu w tzw. ciemnicy. Msza, podobnie jak cała Liturgia Wielkiego Tygodnia (a wiec także w Wielki Piątek i Wielką Sobotę), ma być odprawiana bez udziału wiernych, a jedynie z udziałem maksymalnie pięciu imiennie wyznaczonych posługujących.

Kuria zachęca parafie, aby w mediach społecznościowych zorganizowały transmisje. Będą jednak także transmisje w TVP3 Gorzów i Radiu Zachód. Obaj publiczni nadawcy będą transmitować uroczystości, które w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczynać się będą o 19.00 w seminarium w Paradyżu.

Wierni będą mogli przyjść do kościołów poza czasem odprawiania mszy jedynie na indywidualną modlitwę. Muszą jednak zadbać o to, by w kościele nie było więcej niż pięć osób.

Wielki Piątek

Tego dnia w kalendarzu liturgicznym nie ma mszy, ale jest Liturgia Męki Pańskiej. Tradycyjnego aktu adoracji krzyża przez pocałunek dokona tylko jeden kapłan. Pozostali uczestnicy liturgii będą przyklękali lub zrobią głęboki skłon.

W tym roku w kościołach nie będzie urządzania tzw. Grobu Pańskiego. Po zakończonej liturgii krzyż będzie zostawiony na ołtarzu, aby umożliwić jego adorację. Wierni nie mogą jednak ucałować i dotknąć krzyża.

Wielka Sobota

W parafiach nie wolno organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny (dodajmy, że to zwyczaj typowo polski). – Wiernych należy zachęcić, aby w poranek wielkanocny przed uroczystym śniadaniem błogosławieństwo stołu wypowiedział dorosły członek rodziny - informuje ks. Sapieha.

Jeśli chodzi o Wigilię Paschalną, to będzie można rozpocząć ją najwcześniej o 20.30, bez tradycyjnego rozpalania ogniska w pobliżu świątyni. Msza ma odbywać się bez udziału wiernych. Co istotne, ani po sobotniej Wigilii Paschalnej, ani w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie procesji rezurekcyjnej.

Niedziela Wielkanocna

- Msze święte w dzień Zmartwychwstania Pańskiego należy odprawić według normalnego porządku niedzielnego, z zachowaniem aktualnie obowiązującego limitu osób w kościele – informuje ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii zielonogórsko-gorzowskiej.
Przypomnijmy: na tę chwilę prawo pozwala, aby w kościele było maksymalnie pięciu wiernych, nie licząc kapłana oraz kilku posługujących.

Czytaj również:
Koronawirus. Pierwsza komunia będzie indywidualnie? To możliwe!

ZOBACZ WIDEO: Lubuskie: Co z Wielkanocą? Jak będzie wyglądać Wielkanoc w dobie koronawirusa?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska