Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie dyktando jest usiane pułapkami. Trzeba znać ortografię (wideo, nie plus)

Redakcja
Danuta Chruściel, pomysłodawczyni konkursu
Danuta Chruściel, pomysłodawczyni konkursu Marek Białowąs
Dziś odbędzie się XX gminny konkurs ortograficzny ,,Mistrz ortografii’’. Dyktando będą pisać uczniowie, urzędnicy i mieszkańcy gminy

To już 20 lat w Sulechowie toczą się zmagania o tytuł mistrza ortografii. Od początku prowadzi go pomysłodawczyni konkursu, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 Danuta Chruściel.
- Ideą konkursu było propagowanie ortografii, aby stała się ona polem do rywalizacji i okazją do wykazania się jej znajomością - mówi Danuta Chruściel. - Chodziło też o rywalizację między szkołami oraz żeby w propagowanie jej włączyli się też nauczyciele innych przedmiotów, nie tylko poloniści.
Z czasem do zmagań szkół z ortografią dołączyli inni. Na jubileuszowym X konkursie w 2007 r. wystąpili również urzędnicy i zainteresowani mieszkańcy gminy. Podobnie było też pięć lat temu. W tym roku dyktando ortograficzne zostało podzielone na kilka grup. I tak:
- trzyosobowe delegacje ze szkół podstawowych i gimnazjów będą pisały dyktando w SP nr 1 w Sulechowie,
- osobną grupę będą stanowić uczniowie szkół ponadgimnazjalnych,
- urzędnicy rywalizować będą w ratuszu miejskim,
- mieszkańcy spotkają się w Bibliotece Miejskiej.
W tym roku będzie też walka o tytuł arcymistrza ortografii. Będą walczyć o ten tytuł mistrzowie ortografii z lat ubiegłych.
- Wszyscy rozpoczną pisanie dyktanda o tym samym czasie. Start 18 maja o godz. 10.00 - mówi D. Chruściel. - Każda z grup będzie pisała ten sam tekst. Do udziału w konkursie zapraszam wszystkich mieszkańców powiatu. Wystarczy zgłosić się do sulechowskiej biblioteki o godz. 9.45.
Jak zapowiada inicjatorka dyktanda, do napisania będzie dziś tekst wielkości kartki A4 i będzie on naszpikowany językowymi pułapkami. Osoby, które chciałyby przygotować się do konkursu, powinny zwrócić szczególną uwagę na zasady pisowni wyrazów razem i osobno, przedrostków typu super, hiper oraz tradycyjnie u, ó czy ż.
Podsumowanie konkursu odbędzie się jeszcze dziś na gali w sulechowskim zborze o godz. 14.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska