MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie pożary żagańskich lasów! Taka była historia Nadleśnictwa Żagań!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Lasy Nadleśnictwa Żagań przed rokiem 1945 znajdowały się na terenie Rzeszy Niemieckiej, w większości stanowiąc własność państwową, majątkową i chłopską. W okresie II wojny światowej na terenie Nadleśnictwa Żagań miały miejsce ogromne pożary lasu. Po wojnie drzewostan był sukcesywnie odbudowywany.

Ogromne pożary, które trawiły żagańskie lasy w okresie wojennym, spowodowały całkowitą degradację części terenów leśnych, w niektórych miejscach zupełnie likwidując życie biologiczne. Po zakończeniu II wojny światowej na mocy dekretów PKWN (Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, czyli samozwańczego, tymczasowego organ władzy wykonawczej w Rzeczypospolitej Polskiej, działającego od 21 lipca do 31 grudnia 1944, na obszarze zajmowanym przez Armię Czerwoną po okupacji niemieckiej – między przesuwającą się linią frontu sowiecko-niemieckiego a Linią Curzona) z 6 listopada i 12 grudnia 1944 roku, administracja Lasów Państwowych na tym terenie, po wojnie przejęła lasy miejskie Iłowy, lasy Przedsiębiorstwa Ceramicznego w Mirostowicach. Po 1945 roku na obszarze obecnego Nadleśnictwa Żagań utworzono trzy małe Nadleśnictwa Państwowe: Żagań, Łozy i Iłowa.

Po wojnie spalona ziemia i inwazja owadów

Pierwsze lata po roku 1945 były trudnym okresem dla leśników, prowadzących gospodarkę leśną między Nysą Łużycką, a Kwisą. W tym okresie znaczną część lasów strawiły gwałtowne pożary. Szczególnie tragiczny był w tym względzie wyjątkowo suchy rok 1947. Skutkiem tych klęsk było masowe wystąpienie szkodliwych owadów. W roku 1959 do Nadleśnictwa Żagań przyłączono Nadleśnictwo Łozy.
Od 1 stycznia 1976 r. Nadleśnictwo Żagań stanowiło Obręb Żagań, należący do Nadleśnictwa Szprotawa. W późniejszych latach na terenie obecnego Nadleśnictwa Żagań, które powstało z dniem 1 stycznia 1993 roku, zachodziło szereg zmian powierzchniowych i administracyjnych. Pełnomocnikiem do spraw utworzenia oraz pierwszym nadleśniczym był w latach 1993-1999 Franciszek Miszczuk.
Źródło: Nadleśnictwo Żagań

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska