Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża czeka na lepsze czasy

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
Paweł Kozłowski/Wieża ciśnień była kiedyś wykorzystywana do zasilania Drezdenka w wodę. Dziś stoi i niszczeje. Przykład Żnina pokazuje jednak, że taka budowla może stać się atrakcją turystyczną nawet w małym mieście.
Paweł Kozłowski/Wieża ciśnień była kiedyś wykorzystywana do zasilania Drezdenka w wodę. Dziś stoi i niszczeje. Przykład Żnina pokazuje jednak, że taka budowla może stać się atrakcją turystyczną nawet w małym mieście.
Wieża widokowa z małą gastronomią, a może sala na wystawy organizowane przez Centrum Promocji Kultury? Co może powstać w starej wieży ciśnień w Drezdenku? Niebawem zniszczoną budowlę ma przejąć gmina.

Czytaj też: Inwestycje w regionie. Kostrzyn sprzedaje uzbrojone działki

Wieża ze świetnym widokiem na miasto, miejsce na artystyczne wystawy, restauracja, piękne i stylowe wnętrza... To nie marzenia ściętej głowy, tylko opis jak wieża ciśnień została wykorzystana w Żninie - mieście w województwie kujawsko-pomorskim wielkości Drezdenka.

Takie atrakcje mają tam mieszkańcy już od dwóch lat w budowli architektonicznie podobnej do tej drezdeneckiej. - Zbiornik znajdujący się wewnątrz został wycięty i została sama konstrukcja, więc zrobiło się tam sporo miejsca - mówi Beata Tietze, która projektem, aranżacją i wykończeniem wieży w Żninie. - Dzięki dobudowaniu antresoli udało się uzyskać dodatkowe pomieszczenie na bar. A nad lokalem są jeszcze dwie kondygnacje. Na początku były obawy, czy ludzie przyzwyczają się do wąskich i stromych sądów, którymi trzeba wejść na górę. Okazało się, że przywykli do nich bardzo szybko - dodaje.

Znak miasta

Czy podobnie uda się kiedyś zagospodarować wieżę w Drezdenku? To jedno z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Wybudowano ją w latach 1906-1907. Ma ok. 35 metrów wysokości i 8 m średnicy w najszerszym punkcie. Czeka na wpis do rejestru zabytków. W 1992 r. wybudowano nowe ujęcie wody w Radowie, wieże wyłączono z eksploatacji i od tego momentu zaczęła niszczeć. Budynek jest w zasobach Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Przez lata nie było pieniędzy na jej remont i tym samym pomysł, jak może zostać wykorzystana.

W zeszłym roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał właścicielowi zabezpieczyć wieżę. W listopadzie firma alpinistyczna rozpoczęła prace, ale ze względu na atak zimy, musiała je zaprzestać. W międzyczasie „komunalka” ze skutkiem odwołała się od decyzji powiatowego inspektora i losy wieży znów zawisły w próżni.

- Nie mamy pieniędzy na jej modernizację. Mam nadzieję, że niebawem w końcu przejmie ją gmina - mówi Dariusz Kopka, dyrektor PGKiM. - Wcześniej próbowaliśmy ją sprzedać. Pojawiali się nawet ludzie, którzy mieli jakieś pomysły. Ale okazało się, że były one pisane palcem po wodzie, a wieżę chcieli kupić za symboliczną złotówkę.

Nie ma pieniędzy na inwestycje

Burmistrz Maciej Pietruszak potwierdził nam wczoraj, że będzie rozmawiał z dyrektorem Kopką na temat przejęcia wieży przez miasto. - Mogłoby tam powstać miejsce widokowe z gastronomią albo sala wystaw dla Centrum Promocji Kultury, które swą siedzibę ma po drugiej stronie ulicy. Oprócz wieży są też przyległe do niej budynki - mówi.

M. Pietruszak tłumaczy, że wszystko rozbija się oczywiście o pieniądze: - Na razie nie mamy ich na taką inwestycję. Nie była ona też ujęta w planach na przyszłe lata. Samo przejęcie wieży sprawy nie załatwi. Ale będziemy szukać źródeł sfinansowanie jej remontu - przyznaje. - Być może pieniądze znajdą się, gdy budżet zasilą wpływy z działalności kopalni ropy i gazu, która powstaje na naszym terenie. Pieniądze z tego źródła mają się pojawić za dwa lata, ale jeszcze nie wiemy ile ich będzie. „Nafciarze” sami nie wiedzą, jaki będzie poziom eksploatacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska