MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia i Wielki Piątek staną się dniami wolnym od pracy? Mamy odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Ta informacja z pewnością ucieszyłaby wielu Polaków. Poselski projekt zakładał bowiem ustanowienie Wigilii i Wielkiego Piątku dniami wolnymi od pracy. Jakie są szanse, że tak się stanie? Sprawdziliśmy.

Czy Wigilię i Wielki Piątek nie będziemy musieli iść do pracy?

Poselski projekt dotyczący ustanowienia wigilii Bożego Narodzenia oraz Wielkiego Piątku dniami ustawowo wolnymi od pracy powstał pod koniec 2018 r. Sąd Najwyższy nie zgłosił do niego uwag. Co się w tej sprawie dzieje? Czy Wigilię nie będziemy musieli iść do pracy? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że Wigilia i Wielki Piątek powinny być dniami ustawowo wolnymi od pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada

„W sprawie zmiany ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy oraz ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, informujemy, że poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy, przewidujący ustanowienie Wielkiego Piątku oraz Wigilii Bożego Narodzenia dniami wolnymi od pracy, wpłynął do Sejmu RP w dniu 5 grudnia 2018 r., a zatem w trakcie jego poprzedniej kadencji.

ZOBACZ TEŻ

Należy podkreślić, iż zgodnie z zasadą dyskontynuacji prac parlamentarnych, zakończenie kadencji Sejmu oznacza przerwanie ciągłości jego prac, w tym również postępowań z projektami ustaw. W odniesieniu do procesu legislacyjnego zasada dyskontynuacji oznacza zatem, że projekty ustaw, które nie zostały uchwalone przed końcem kadencji Sejmu zamykają swój bieg i nie są w żadnej formie prawnej kontynuowane przez Sejm następnej kadencji. Wyjątek stanowią obywatelskie projekty ustaw.

W związku z faktem, że prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy nie zostały zakończone w Sejmie VIII kadencji, nie będą kontynuowane w trakcie obecnej kadencji Parlamentu” – czytamy w odpowiedzi.

TO WARTO WIEDZIEĆ

Przeczytaj też: Płaca minimalna. Kontrowersyjny pomysł dotyczący minimalnej pensji. W biednych województwach ludzie mają zarabiać mniej

Zobacz: Minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2020 r. ma znów wzrosnąć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska