MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia Paschalna. Sobota 20.30. Transmisja z Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Jarosław Miłkowski
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna święta wielkanocne.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna święta wielkanocne. Adam Wojnar
W sobotę 11 kwietnia w kościołach ma miejsce Wigilia Paschalna. W jej trakcie wybrzmiewa już wielkanocne „Alleluja”. Zapraszamy do oglądania transmisji z sanktuarium w Rokitnie. Początek o 20.30.

Wigilia Paschalna to najpiękniejszy moment w kalendarzu liturgicznym. W jej trakcie świętuje się już Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym roku celebruje się ją bez udziału wiernych, których zachęca się do oglądania transmisji. W związku z tym transmitujemy Wigilię Paschalną z Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Jest to możliwe dzięki uprzejmości Lisek.pl.

- Wigilię Paschalną w Wielką Noc (z 11 na 12 kwietnia) można rozpocząć najwcześniej o 20.30. Składa się ona z czterech części. Pierwszą stanowi liturgia światła. W tym roku nie rozpala się jednak ogniska poza kościołem. Liturgię rozpoczyna się przy wyjściu z zakrystii lub w prezbiterium przy zapalonej świecy. Odmawia się jak zwykle modlitwy przy paschale. Potem zapala się paschał i inne światła w kościele oraz wygłasza Orędzie Wielkanocne – informuje ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii zielonogórsko-gorzowskiej.
Kolejną częścią Wigilii Paschalnej jest liturgia słowa. Składa się na nią przynajmniej pięć czytań biblijnych (a może być ich nawet dziewięć). – Proklamację Ewangelii poprzedza śpiew „Alleluja”, który zabrzmi po raz pierwszy po wielkopostnej przerwie – informuje ks. Sapieha.

Następną częścią uroczystej celebracji jest liturgia chrzcielna. W jej trakcie odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne. W związku z obostrzeniami dotyczącymi epidemii koronawirusa nie będzie obrzędu poświęcenia wody i pokropienia wiernych.
- Ostatnią część stanowi liturgia Eucharystii - pierwsza msza św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Po Wigilii Paschalnej, a także w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego nie urządza się procesji rezurekcyjnej. Na zakończenie śpiewa się wielkanocną antyfonę do Najświętszej Maryi Panny („Regina coeli”), po czym zaleca się dodać suplikację – informuje notariusz diecezjalny.

Transmisje wielkanocne – w niedzielę i poniedziałek

Na naszym portalu będziemy przeprowadzać transmisję także w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego - 12 kwietnia. Pierwsza msza będzie już o 6.00, a kolejne o: 10.30, 12.00, 15.00 i 18.00. W poniedziałek wielkanocny (13 kwietnia) transmitować będziemy msze o: 9.00, 10.30, 12.00, 15.00 i 18.00.

Czytaj również:
Księża diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zebrali 176 tys. zł na walkę z koronawirusem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska