Wikipedia obchodzi 10. urodziny

  Wikipedia obchodzi 10. urodziny

  IAR

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Wikipedia obchodzi swoje dziesiąte urodziny

  Wikipedia obchodzi swoje dziesiąte urodziny ©fot. Logo Wikipedii

  Internetowa Wikipedia- największa encyklopedia świata, licząca ponad 14 milionów haseł w kilkunastu edycjach językowych, którą redagować może każdy - obchodzi dziś 10 urodziny.
  Wikipedia obchodzi swoje dziesiąte urodziny

  Wikipedia obchodzi swoje dziesiąte urodziny ©fot. Logo Wikipedii

  Jubilatka powstała w 2001 roku jako projekt, pomocniczy dla nie istniejącej już Nupedii, w której artykuły miały być pisane przez każdego, ale sprawdzane przez grono ekspertów. Szybko okazało się jednak, że to właśnie projekt redagowany w całości przez samych użytkowników ma dużo większy potencjał. Anglojęzyczna Wikipedia już po dwóch latach przekroczyła próg 100 tysięcy artykułów - mówi Andrzej Pająk, ekspert w dziedzinie technologii internetowych. Wikipedia na przestrzeni dekady urosła do przeszło 14 milionów haseł w kilkudziesięciu edycjach językowych. Pojawiły się też różne dodatki jak choćby Wikisłownik, Wikiteksty czy Wikicytaty.

  W 2006 roku tygodnik Time nazwał Wikipedię ,,kosmicznym kompendium'' internetowej encyklopedii i uznał za wzorową społeczność internetową, przyznając jej jednocześnie tytuł człowieka roku. Zdaniem Andrzej Pająk szukanie odpowiedzi na wątpliwości za pomocą Wikipedii, staje się z roku na rok, coraz bardziej naturalnym wyborem dla milionów osób podłączonych mających dostęp do sieci. Z Wikipedii morzmy skorzystać za pomocą telefonu komórkowego. Encyklopedia jest, też zintegrowana z niemal każdą przeglądarką internetową. Według Andrzeja Pająka, świadczy to o ciągle wzrastającej wadze tego narzędzia. Jak zwraca uwagę Andrzej Pająk, redagowana przez internautów Wikipedia, ma jednak także poważną słabość, o której często zapominamy.

  Przez to, że jest to twór społecznościowy, nie można jej ufać bezgranicznie, bo mogą tam po prostu zdarzać się błędy. Mimo to Wikipedia pozostaje bezkonkurencyjna.Wszystkich encyklopedie papierowe, nawet te największe nigdy ni będą tak aktualne. W wersji książkowej rozważane jest wydanie anglojęzycznej Wikipedii. Gdyby do tego doszło musiałaby jednak zostać z pewnością poważnie okrojona. Internetowa encyklopedia liczy bowiem niemal 3 i pół miliona haseł. Dla porównania 35 tomowa Encyklopedia Britannica zawiera jedynie 120 tysięcy artykułów.


  Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo