Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilk spod Trzebicza niósł w pysku głowę psa. O sprawie mówi cała Polska. Gmina zapowiada interwencję

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Przyrodnicy apelują, aby nie puszczać psów i zwierząt domowych samopas. Zwierzęta być odpowiednio zabezpieczone.
Przyrodnicy apelują, aby nie puszczać psów i zwierząt domowych samopas. Zwierzęta być odpowiednio zabezpieczone. czytelnik Paweł
Pod koniec grudnia w okolicy Trzebicza kierowca sfotografował wilka, który niósł w pysku głowę psa. Ten obrazek przeraził internautów. Władze gminy zapowiedziały interwencję w tej sprawie. O wilku zrobiło się głośno nie tylko w Lubuskiem, ale i w całej Polsce. Jego sprawą zainteresowała się też organizacja WWF Polska.
  • Pod koniec grudnia jeden z kierowców sfotografował na drodze powiatowej nr 158 w okolicy Trzebicza wilka, który niósł w pysku głowę psa.
  • Władze gminy proszą mieszkańców o przekazywanie informacji o miejscach, gdzie widywane są wilki. Drezdenko będzie występowało o zgodę na wypłoszenie wilka.
  • Sprawą zainteresowała się fundacja WWF Polska, która broni praw zwierząt.

Przypomnijmy, pan Paweł umieścił zdjęcia na jednym z portali społecznościowych. Widać na nich wilka, który idzie drogą wojewódzką nr 158 i niesie w pysku głowę psa. Pod zdjęciami od razu rozgorzała gorąca dyskusja. Fotografie udostępniali inni internauci.

Będzie wypłaszanie wilka z okolic Trzebicza

Do sprawy odniosły się władze Drezdenka. W przygotowanym komunikacie, czytamy, że "w związku ze zgłaszanymi do Urzędu Miejskiego przypadkami kontaktów z wilkiem na terenie Trzebicza Nowego oraz Trzebicza, Gmina Drezdenko wystąpiła do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. o zezwolenie na wypłoszenie występującego osobnika".

Wilki są pod ochroną

W komunikacie gminy czytamy, że zezwolenie takie jest niezbędne w związku z faktem, iż wilki są objęte ścisłą ochroną gatunkową. "Obecnie nie ma podstaw do otrzymania zezwolenia na odstrzał zwierzęcia. Po uzyskaniu decyzji RDOŚ przeprowadzona zostanie akcja płoszenia we współpracy z miejscowym kołem łowieckim" - informują władze gminy.

Takie widoki mrożą krew w żyłach. W okolicy Trzebicza (powiat strzelecko-drezdenecki) pan Paweł sfotografował wilka, który niósł w pysku głowę psa. Zwierzę jakby nigdy nic szło asfaltową i ruchliwą drogą. Panu Pawłowi udało się sfotografować wilka. Na zdjęciach wyraźnie widać, że drapieżnik niesie w pysku odgryzioną głowę psa.Pan Paweł umieścił zdjęcia na jednym z portali społecznościowych. Widać na nim wilka, który idzie drogą wojewódzką nr 158 i niesie w pysku głowę psa. Pod zdjęciami od razu rozgorzała gorąca dyskusja. Fotografie udostępniają inni internauci. Jedni uważają, że wilk to niebezpieczne zwierzę, a te zdjęcia tylko to potwierdzają. Ich zdaniem wilki mogą być groźne również dla ludzi. Obrońcy tych dzikich zwierząt twierdzą, że wilki w lubuskich lasach to nic nowego. Do tej pory nie  zaatakowały człowieka. Poza tym nie wiadomo, w jakich okolicznościach wilk dobrał się do głowy psa. Wystawiają hipotezę, że zwierzę mgło już być martwe. W tym miejscu widziano wilka, niosącego odgryzioną głowę psa:Przypomnijmy, że przypadki ataku wilków na zwierzęta gospodarcze na północy województwa lubuskiego, miały miejsce już wcześniej. W lipcu 2018 r. informowaliśmy, że we wsi Mosina (gmina Witnica) grasują wilki. Zwierzęta zagryzły pięć owiec, podchodziły do domów. W kwietniu 2020 r. informowaliśmy o ataku wilków w Witnicy. Zagryzły wówczas trzy owce, ciężko ranione zostały barany. Polecamy wideo: Wilki zaatakowało owce na terenie prywatnej posesji w Mosinie (gm. Witnica). Mieszkańcy boją się o swoje życie i zdrowie

Wilk na drodze w okolicy Trzebicza. Internauci przerażeni ty...

Mieszkańcy Trzebicza i okolic powinni informować o występowaniu wilka

Mieszkańcy powinni informować urzędników z Drezdenka o miejscach, gdzie przebywa wilk. Można to robić na adres e-mail [email protected] lub na nr tel. (95) 763 81 02 wew. 30. Gmina prosi też o przesyłanie zdjęć i filmów. Informacje te posłużą do dokładniejszego zlokalizowania obszaru występowania wilka oraz przeprowadzenia sprawnej akcji płoszenia.

To oczywiście wstrząsający widok dla wszystkich miłośników psów, jednak dla przyrodników może być on bardziej zrozumiały.

WWF Polska zainteresowała się wilkiem spod Trzebicza

Sprawą zainteresowała się też organizacja WWF Polska, która zajmuje się m. in. obroną praw zwierząt. - To oczywiście wstrząsający widok dla wszystkich miłośników psów, jednak dla przyrodników może być on bardziej zrozumiały. Niestety przez nieodpowiedzialne zachowania ludzi może dochodzić do ataków wilków na psy, jednak zagryzienia psów przez wilki dotyczą głównie psów wałęsających się w lasach - przyznaje Aleksandra Świetlik, młodsza specjalistka ds. komunikacji w WWF Polska.

Wilki mogą atakować bezpańskie psy

Przyrodnicy przyznają, że wilki jako zwierzęta terytorialne, bronią swojego terytorium, bazy pokarmowej oraz potomstwa. Dotyczy to zarówno obrony przed wilkami z innych grup rodzinnych (watah) jak i psów. Pies odbierany jest przez wilki jako konkurent o zasoby. W miejscach występowania wilków właściciele psów powinni trzymać psy w nocy w domu lub w odpowiednio zabezpieczonych kojcach oraz nie pozwalać wychodzić psom poza obszar gospodarstwa ani wałęsać się bez nadzoru po lasach. Należy pamiętać, że nie wolno puszczać psów luzem w lesie. Jest to zabronione przez polskie prawo (art. 166 Kodeksu wykroczeń).

Polecamy wideo: Wilki w lasach nadleśnictwa Kłodawa.

Ataki wilków na psy i zwierzęta gospodarcze

Ataki wilków na psy w gospodarstwach dotyczą głównie psów uwiązanych na łańcuchach, na posesjach nieogrodzonych (lub niewłaściwie ogrodzonych) bądź też w rozproszonej zabudowie w pobliżu lasów. Dane Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pokazały, że psy stanowiły tylko 1 proc. zagryzionych przez wilki zwierząt w 2017 r. Z kolei, jeśli chodzi o ewentualne ataki na zwierzęta gospodarskie to w Polsce szacuje się, że zwierzęta hodowlane (w szczególności owce, krowy i kozy) stanowią ok. 2 proc. diety wilka (dane Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska).

W Lubuskiem coraz częściej można spotkać wilki. Drapieżniki te wróciły do naszego regionu po kilkudziesięciu latach nieobecności. Jeszcze w 2010 roku w województwie lubuskim żyło zaledwie 17 osobników. W ciągu kolejnych 10 lat liczebność wilków zwiększyła się do 350 zwierząt. Nasi Czytelnicy niejednokrotnie stawali z nimi oko w oko. Stworzyliśmy dla was mapę występowania tych zwierząt w naszym regionie. W tych miejscach spotkacie wilki. Zobaczcie.<b>CZYTAJ RÓWNIEŻ W TEMACIE:</b> <a href="https://gazetalubuska.pl/wilki-chcialy-zaatakowac-sarny-w-okolicach-nietkowa-niesamowite-ujecia-pani-katarzyny-pokazuja-okrucienstwo-i-piekno-natury/ar/c1-14863751" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> Wilki chciały zaatakować sarny w okolicach Nietkowa</b></font></a><a href="https://gazetalubuska.pl/wilki-w-obiektywie-grzegorza-sawko-te-ujecia-zapieraja-dech-w-takim-momencie-serce-bije-mocniej-i-zaczynaja-drzec-rece/ar/c1-14748624" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> Wilki w obiektywie Grzegorza Sawko. Te ujęcia zapierają dech! "W takim momencie serce bije mocniej i zaczynają drżeć ręce"</b></font></a><a href="https://gazetalubuska.pl/wilkow-jest-coraz-wiecej-podczas-spaceru-w-lesie-mozemy-stanac-z-nimi-oko-w-oko-jak-sie-wowczas-zachowac-rozmowa/ar/c1-14642231" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> Wilków jest coraz więcej. Podczas spaceru w lesie możemy stanąć z nimi oko w oko. Jak się wówczas zachować?</b></font></a><a href="https://gazetalubuska.pl/w-lubuskiem-jest-kilkaset-wilkow-niektore-podchodza-blizej-gospodarstw-jest-sposob-aby-chronic-nasze-zwierzeta-i-wilki/ar/c1-15251846" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> W Lubuskiem jest kilkaset wilków. Niektóre podchodzą bliżej gospodarstw</b></font></a>ZOBACZ FILM: Wilk grasujący w Puszczy Noteckiej. Przepiękne ujęcia Michała Szlachetki z Nadleśnictwa Skwierzyna:<script async defer class="XlinkEmbedScript"  data-width="700" data-height="393" data-url="//get.x-link.pl/b4263200-8125-6aff-be93-f5bfb2267a3e,16bb5008-2a2b-5b92-8276-a068030c716a,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" ></script>

Lubuskie. W tych miejscach w regionie spotkacie wilki. Niekt...

Przed wilkami można się zabezpieczyć

Skuteczną ochroną inwentarza przed wilkami są ogrodzenia elektryczne, fladry oraz dobrze wyszkolone pasterskie psy stróżujące. - Fundacja WWF Polska już od kilkunastu lat nieodpłatnie przekazuje odpowiednie zabezpieczenia hodowcom, we współpracy z właściwymi miejscowo regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska. Dodatkowo, w Polsce za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich odpowiada Skarb Państwa, a organami odpowiedzialnymi za wypłatę odszkodowań za ww. szkody są regionalni dyrektorzy ochrony środowiska oraz dyrektorzy parków narodowych - przypomina A. Świetlik.

W tym miejscu widziano wilka, niosącego odgryzioną głowę psa:

Bezpańskie psy również są groźne

Fundacja WWF Polska przyznaje, że coraz większym zagrożeniem dla funkcjonowania wielu populacji zwierząt, a niekiedy nawet całych ekosystemów, są bezpańskie psy. - Każdego roku przyczyniają się one do znacznej redukcji liczebności zwierząt dziko żyjących, w tym chronionych, ale także zwierząt domowych i gospodarskich. Z danych przedstawionych przez Polski Związek Łowiecki wynika, że średnio w ciągu roku liczba bezpańskich psów szacowana jest na 47 tys. osobników, zaś psów puszczanych samopas - nieco ponad 95 tys - wylicza A. Świetlik.

Polecamy wideo: Wilki zaatakowało owce na terenie prywatnej posesji w Mosinie (gm. Witnica). Mieszkańcy boją się o swoje życie i zdrowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska