Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilki chciały zaatakować sarny w okolicach Nietkowa. Niesamowite ujęcia pani Katarzyny pokazują okrucieństwo i piękno natury!

Michał Korn
Michał Korn
Fotografie z nieudanego polowania wilków na sarny, pani Katarzyna wykonała w okolicach Nietkowa.
Fotografie z nieudanego polowania wilków na sarny, pani Katarzyna wykonała w okolicach Nietkowa. Katarzyna Zdyb
Wykonanie zdjęć dzikich zwierząt nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza jeśli jest to wilk lub sarna, czyli jedne z najbardziej ostrożnych i jednocześnie płochliwych osobników. Chyba śmiało możemy napisać, że pani Katarzyna znalazła się we właściwym miejscu o odpowiedniej porze. Na fotografiach udało jej się uchwycić próbę ataku wilków na sarny. Zobaczcie te zapierające dech w piersiach ujęcia.

Takich fotografii nie robi się co dzień

Do tego niezwykłego spotkania doszło niedzielę, 15 marca. - W oddali zobaczyliśmy stado wygrzewających się w słońcu saren. Były po jednej i drugiej stronie drogi. Zauważyłam, że kilka z nich odłączyło się i podąża w kierunku drogi, na której staliśmy. Małżonek stwierdził, że pewnie zaraz będą przebiegać drogę. Ja stałam obok samochodu z już gotowym aparatem, on chcąc wywołać lepszą reakcję, użył klaksonu. Mogło to spowodować, że zarówno wilki jak i sarny w popłochu zaczęły uciekać. Gdy sarny zobaczyły, że już im nic nie zagraża, uspokoiły się i wróciły do miejsca, z którego przybiegły - opowiada pani Katarzyna Zdyb z Leśniowa Wielkiego. - Być może mąż przyczynił się do tego, że w ogóle zobaczyliśmy wilki. Mogły czaić się na sarny i misterny plan runął. Ja robiąc zdjęcia, w ogóle nie widziałam drapieżników. Jednak jak zaczęłam przeglądać fotografie, będąc już w samochodzie, oniemiałam. Wrzasnęłam do męża, że chyba mam wilki a on od razu zatrzymał się i oglądał razem ze mną. Byłam dumna, że to właśnie mi udało się zrobić takie zdjęcia. Może nie są idealne jakościowo, ale też zwierzęta nie przebiegały tuż obok mnie - dodaje.

Trwa głosowanie...

Udało ci się zaobserwować kiedykolwiek wilka w jego naturalnym środowisku?

W takim momencie z pewnością niejednemu zadrżałyby ręce. Pani Katarzyna jednak wykazała się refleksem fotografa i zrobiła nie tylko piękne ujęcia wilków oraz saren, ale swoimi fotografiami pokazała jednocześnie piękno i okrucieństwo natury. Kto wie, jak skończyłaby się cała sytuacja, gdyby drapieżniki tak łatwo nie odpuściły lub zaatakowały wcześniej?

Sceny, które pokazują powyższe fotografie, nie mogą dziwić, bowiem głównym źródłem pożywienia wilków w Polsce są właśnie dzikie ssaki kopytne takie jak sarny.

Spotkanie wilka to nie lada sztuka

Warto mieć na uwadze, że wilki z reguły są najbardziej aktywne wieczorem. Kolejnymi ulubionymi ich porami jest czas po zmierzchu oraz nad ranem. Zdarzają się oczywiście wyjątki od tej reguły. Mimo wzrostu liczebności wilka w Polsce, spotkanie go w środowisku nie zdarza się bardzo często, gdyż jak już wspomnieliśmy, są to zwierzęta z natury płochliwe i zachowujące dystans do człowieka.

Fotografowałam stado saren. Nagle w popłochu sarny zaczęły przebiegać drogę, a ja robiłam zdjęcia. Dopiero gdy zaczęłam je przeglądać, okazało się, że mam sfotografowane również dwa wilki

Zobacz również: Lubuskie: Wilk nagrany przez fotopułapkę:

Wilki polują na ssaki kopytne

Sceny, które pokazują powyższe fotografie, nie mogą dziwić, bowiem głównym źródłem pożywienia wilków w Polsce są właśnie dzikie ssaki kopytne takie jak sarny, jelenie i dziki, które stanowią ok. 95 proc. diety wilków. Pani Katarzynie udało się zatem sfotografować prawdopodobnie chęć nieudanego polowania drapieżników.

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Wilki w lubuskich lasach

W Lubuskiem coraz częściej można spotkać wilki. Drapieżniki te wróciły do naszego regionu po kilkudziesięciu latach nieobecności. Jeszcze w 2010 roku w województwie lubuskim żyło zaledwie 17 osobników. W ciągu kolejnych 10 lat liczebność wilków zwiększyła się do 350 zwierząt. Nasi Czytelnicy niejednokrotnie stawali z nimi oko w oko. Stworzyliśmy dla was mapę występowania tych zwierząt w naszym regionie. W tych miejscach spotkacie wilki. Zobaczcie.<b>CZYTAJ RÓWNIEŻ W TEMACIE:</b> <a href="https://gazetalubuska.pl/wilki-chcialy-zaatakowac-sarny-w-okolicach-nietkowa-niesamowite-ujecia-pani-katarzyny-pokazuja-okrucienstwo-i-piekno-natury/ar/c1-14863751" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> Wilki chciały zaatakować sarny w okolicach Nietkowa</b></font></a><a href="https://gazetalubuska.pl/wilki-w-obiektywie-grzegorza-sawko-te-ujecia-zapieraja-dech-w-takim-momencie-serce-bije-mocniej-i-zaczynaja-drzec-rece/ar/c1-14748624" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> Wilki w obiektywie Grzegorza Sawko. Te ujęcia zapierają dech! "W takim momencie serce bije mocniej i zaczynają drżeć ręce"</b></font></a><a href="https://gazetalubuska.pl/wilkow-jest-coraz-wiecej-podczas-spaceru-w-lesie-mozemy-stanac-z-nimi-oko-w-oko-jak-sie-wowczas-zachowac-rozmowa/ar/c1-14642231" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> Wilków jest coraz więcej. Podczas spaceru w lesie możemy stanąć z nimi oko w oko. Jak się wówczas zachować?</b></font></a><a href="https://gazetalubuska.pl/w-lubuskiem-jest-kilkaset-wilkow-niektore-podchodza-blizej-gospodarstw-jest-sposob-aby-chronic-nasze-zwierzeta-i-wilki/ar/c1-15251846" title="" target="_blank"> <font color="blue"> <b>---> W Lubuskiem jest kilkaset wilków. Niektóre podchodzą bliżej gospodarstw</b></font></a>ZOBACZ FILM: Wilk grasujący w Puszczy Noteckiej. Przepiękne ujęcia Michała Szlachetki z Nadleśnictwa Skwierzyna:<script async defer class="XlinkEmbedScript"  data-width="700" data-height="393" data-url="//get.x-link.pl/b4263200-8125-6aff-be93-f5bfb2267a3e,16bb5008-2a2b-5b92-8276-a068030c716a,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" ></script>

Lubuskie. W tych miejscach w regionie spotkacie wilki. Niekt...

Zobacz również: Wilki na terenie nadleśnictwa Kłodawa pod Gorzowem:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska