Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilno jak malowane

(hc)
Ponad 50 zdjęć Jana Bułhaka, zwanego ojcem polskiej fotografii artystycznej, oglądać można w Muzeum Warty Spichlerz w Gorzowie. Wszystkie prace w bardzo poetycki sposób pokazują wileńską architekturę. Każdy szczegół wypieszczony jest głębokim cieniem lub strumieniem słonecznego światła.

Okna, portale, schody, wąskie uliczki i mosty zachęcają do romantyczno-sentymentalnej podróży w czasie. Gorzowska wystawa jest więc prawdziwym świętem dla tych, którzy spędzili dzieciństwo i młodość w tym przepięknym mieście. Wszystkie zdjęcia powstały w latach 1912-1919.
- Dziś już tak się nie robi zdjęć - mówi Lech Dominik, kurator wystawy. - Nie wypracowuje się takich szczegółów. Bułhak godzinami czekał na odpowiednie światło, podkreślające fakturę cegieł, muru. Celem tych zabiegów było upodobnienie obrazu fotograficznego do malarstwa, grafiki, rysunku. To właśnie Bułhak stworzył pojęcie ,,fotografika". I przez całe życie walczył o to, aby fotografia stała się pełnoprawną dziedziną sztuki...
Jan Bułhak (1876-1950), ziemianin z pochodzenia, fotografią amatorską zainteresował się dość późno, jako trzydziestokilkulatek. Aby poznać tajniki warsztatu wyjechał do Drezna, gdzie odbył praktykę u Hugo Erfurtha, znanego już wtedy fotografa portrecisty. W 1912 roku po powrocie do Wilna otworzył własną pracownię. Duży wpływ na jego artystyczną postawę miał Ferdynand Ruszczyc, wybitny twórca, malarz pejzażu ojczystego. W 1919 roku z inicjatywy Ruszczyca na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie powołano Zakład Fotografii Artystycznej. Kierownikiem zakładu został J. Bułhak i był nim do 1939 roku.
Po wojnie zamieszkał w Warszawie i fotografował zniszczoną stolicę. W 1946 roku wspólnie z Leonardem Sempolińskim powołał Polski Związek Artystów Fotografików, był też jego pierwszym prezesem.
J. Bułhak ma na swoim koncie liczne publikacje: ,, Fotografikę" (1931 r.), ,,Technikę bromową"(1933 r.), ,,Bromografikę"(1936 r.), ,,Estetykę światła" (1936 r.). Jego główne dzieło ,,Fotografię ojczystą" wydano dopiero w 1951 roku, czyli już po śmierci autora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska