Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2017. Msza św. w intencji winiarzy, mieszkańców i gości winobraniowych

Redakcja
Co roku figura św. Urbana I towarzyszy nam podczas Winobrania
Co roku figura św. Urbana I towarzyszy nam podczas Winobrania Mariusz Kapała
Patron winiarzy oficjalnie sprawuje opiekę nad miastem od siedmiu lat. W czasie Winobrania ma nas na oku. W mieście mamy relikwie św. Urbana I. To fragmenty kości piszczelowej, sprowadzone do nas z Rzymu

Od siedmiu lat Zielona Góra ma swego chrześcijańskiego patrona. Jest nim święty Urban I. I to on będzie nas pilnował podczas winobraniowej zabawy, byśmy nie przesadzili z szaleństwem. Co roku na początku Dni Zielonej Góry odbywają się kościelne uroczystości. W tym roku zaplanowano je w sobotę i niedzielę (2 i 3 września). I tak pierwszego dnia w kościele patronalnym pw. św. Urbana I przy ul. Braniborskiej 17 o godzinie 19.00 odbyła się uroczysta msza św. ku czci patrona miasta.

Natomiast w niedzielę, 3 września, o godzinie 12.00 w konkatedrze odprawiona zostanie msza św. w intencji winiarzy, mieszkańców i gości winobraniowych, celebrowana przez księdza biskupa dra Adama Dyczkowskiego . Natomiast o godzinie 13.30 na scenie miastaeczka winiarskiego (przy ratuszu) odbędzie się ekspozycja figury św. Urbana I, a o 13.40 rozpocznie się blok artystyczny ku czci św. Urbana w oprawie Zespołu Pieśni i Tańca „Maki”. O godz. 13.50 życzenia mieszkańcom i winiobraniowym gościom złożą ksiądz biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński oraz prezydent miasta Janusz Kubicki.

Przypomnijmy, że św. Urban I sprawuje opiekę nad miastem od 5 września 2010 roku. Wtedy to podczas nadzwyczajnej sesji przewodniczący rady miasta Adam Urbaniak odebrał z rąk biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. dra Stefana Regmunta dekret papieski ustanawiający św. Urbana Papieża patronem Zielonej Góry. Odbyła się też uroczysta msza święta i procesja z figurą św. Urbana I. W homilii ksiądz biskup mówił: „Winobranie w tym roku ma w naszym mieście szczególną oprawę dzięki otrzymaniu wyjątkowego patrona, św. Urbana I Papieża, dzięki obecności harcerzy i winiarzy. Św. Urban ma roztaczać opiekę nad naszym miastem, być naszym orędownikiem, wzorem formowania przyszłości. U niego mamy szukać odpowiedzi: jak żyć, jak planować, jak wybierać?”.

Z inicjatywą ustanowienia chrześcijańskiego patrona miasta wyszli sami mieszkańcy. Powstał społeczny komitet, który zbierał w tej sprawie podpisy. Proboszcz nowo powstałej (1 sierpnia 2009 r.) parafii pw. św. Urbana I - ks. Mirosław Donabidowicz pomysł popierał. Bo przecież Zielona Góra od wieków słynie z winnic, więc to dla niej wymarzony patron. Zresztą wiele miast, choćby sąsiedni Żagań, ma katolickich patronów. W 2011 roku ksiądz proboszcz sprowadził z Rzymu dwie relikwie. To fragmenty kości piszczelowej św. Urbana I.

W mieście powstał też społeczny komitet budowy pomnika patrona winiarzy. W 2016 roku miasto ogłosiło konkurs na jego projekt. Zaproszono do niego sześciu rzeźbiarzy, projekty przygotowało czterech. Wygrała propozycja Artura Wochniaka. Św. Urban I stoi z wyciągniętą dłonią, w której trzyma winogrona. Częstuje nimi mieszkańców i ich gości. Rzeźba ma stanąć na placu między filharmonią a kościołem pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WINOBRANIOWY

Zobacz, jak wyglądało rozpoczęcie Winobrania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska