Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2017. Na dobry początek zagra Filharmonia

Redakcja
Koncert winobraniowy „Tańce nie tylko fymfoniczne” w wykonaniu Filharmonii Zielonogórskiej już 2 września o godzinie 20.00  na dużej scenie
Koncert winobraniowy „Tańce nie tylko fymfoniczne” w wykonaniu Filharmonii Zielonogórskiej już 2 września o godzinie 20.00 na dużej scenie Mariusz Kapała
Dni Zielonej Góry bez koncertu plenerowego Filharmonii Zielonogórskiej? Niemożliwe! To ona daje znak do zabawy. Klamrą koncertu winobraniowego będzie kompozytor - Piotr Czajkowski. Usłyszymy i poloneza, i walca. I dużo więcej

Janina Ignaś nie może się już doczekać winobraniowego koncertu, inaugurującego Dni Zielonej Góry. Odbędzie się on w sobotę, 2 września, o godzinie 20.00.

Tytuł tegorocznego występu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej brzmi „Tańce nie tylko symfoniczne”.
- Cieszymy się, że po raz kolejny możemy otworzyć Winobranie - mówi dyrektor FZ Czesław Grabowski, który stanie za pulpitem dyrygenckim. - Klamrą koncertu winobra¬niowego będzie wielki kompozytor Piotr Czajkowski. Na początek zagramy poloneza z „Eugeniusza Oniegina”, a na koniec walca kwiatów z „Dziadka dla orzechów”.

Jak zapewnia Czesław Grabowski - będzie i klasycznie, i rozrywkowo. I elegancko. Dlatego dyrektor Filharmonii apeluje, by widzowie także założyli odświętne stroje.
- Byłoby nam miło, gdyby panie przyszły w sukniach, panowie pod krawatem - mówi. - Stwórzmy razem elegancki klimat.
Członkowie orkiestry liczą, że tak jak zaskoczeni są liczbą słuchaczy na winobraniowych koncertach, tak samo zaskoczą się strojami publiczności.

O tym, że muzyka klasyczna jest dla każdego można się przekonać obserwując długie kolejki przed kasą FZ, gdzie zielonogórzanie kupują bilety na koncerty w nowym sezonie artystycznym. Niektórzy od razu proszą o karnety na cały rok.
Koncerty plenerowe mają swoją specyfikę. Warto więc się stanąć pod dużą sceną winobraniową. Jak zapewnia dyrektor FZ, repertuar będzie różnorodny, ale wszystkie utwory łączyć będzie ich świąteczny nastrój.

Orkiestra wprowadza w niego Lubuszan, i nie tylko ich, od ponad 60 lat. Bo początki Filharmonii Zielono¬górskiej sięgają 1956 roku, kiedy to 26 maja odbył się koncert inauguracyjny Zielonogórskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Mieczysława Toma¬szewicza. Już pięć lat później orkiestra została upaństwowiona, a zespół zyskał własną siedzibę. Przez wiele lat kierował nim Zygmunt Hassa. W lutym 1974 (w czasie dyrekcji Kazimierza Morskiego) orkiestra zyskała status filharmonii. W latach 1980-86 kierował nią Szymon Kawalla, często wraz z zespołem poza jego siedzibą – w różnych miastach Polski, a także za granicą. We wrześniu 1982 r. filharmonii nadano imię wybitnego, współczesnego kompozytora polskiego Tadeusza Bairda. Od 1 września 1986 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii jest Czesław Grabowski – dyrygent i kompozytor. siedzibę.

Rocznie orkiestra daje 80 – 90 koncertów: symfonicznych, oratoryjnych, operowych, popularnych, a także uświetniających ważne wydarzenia i jubileusze.

Zobacz też: Winobranie 2017. Znamy program Winobrania! Kto wystąpi w Zielonej Górze?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska