Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2017. Wystawy, filmy, prezentacje, czyli imprezy towarzyszące

Jakub Nowak
Beata Małecka, Tomasz Łupak, Halina Bohuta - Stąpel  zapraszają na film „33 minuty w Zielonej Górze”
Beata Małecka, Tomasz Łupak, Halina Bohuta - Stąpel zapraszają na film „33 minuty w Zielonej Górze” MARIUSZ KAPAŁA
Posłuchaj Orkiestry Zastalu, obejrzyj film „33 minuty w Zielonej Górze, czyli w połowie drogi”, odwiedź kiermasz książek lub płyt, zobaczyć wystawy. I nie nudź się przez najbliższe 10 dni świętowania

Program Winobrania jest bogaty także dzięki temu, że różne instytucje, organizacje włączają się w uatrakcyjnienie Dni Zielonej Góry. Będziemy mogli na przykład poczuć się jak morzem. Bo choć nie pojedziemy do wyspę Wolin czy Uznam, to Świnoujście przyjedzie do nas. To partnerskie miasto zaprezentuje się w sobotę i niedzielę, 2 i 3 września, w godz. 10.00 – 18.00 przed siedzibą Polsko-Niemieckiego Centrum Promocji i Informacji Turystycznej (ratusz). A dzięki filmowi „33 minuty w Zielonej Górze, czyli w połowie drogi” w reżyserii Tomasza Łupaka przeniesiemy się do dawnej, przedwojennego Winnego Grodu. Kto jeszcze nie widział tej muzycznej komedii, którą nagrali zielonogórzanie, ma szansę nadrobić zaległości. Seanse w kinie Newa (ul. Kazimierza Wielkiego 21, bilety po 5 zł) od soboty, 2 września, do niedzieli, 10 września, o godz. 17.45. W inny świat przeniesiemy się także tego dnia, ale o 19.30, podczas koncertu „Claudio Monteverdi - arcydzieła muzyki sakralnej ”, który odbędzie się w konkatedrze pw. św. Jadwigi. Wykonanie Cappella Viridimontana pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Natomiast w wtorek, 5 września, o 18.00 zagra dla nas Orkiestra Dęta Zastal (przy budynku nr 12, teren Zastalu, wejście główną bramą od ul. Sulechowskiej).

Wśród imprez towarzyszących Winobraniu są jeszcze m.in. otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Lubuskiej pt. „Włodzimierz Kwaśniewicz w 70. rocznicę urodzin” (środa, 6 września, 17.00), „Winobraniowy kiermasz płyt winylowych - 1000 winyli” w Atelier DrinkBar u Poliego przy ul. Jana Sobieskiego 11a (czwartek, 7 września, 15.00), „Winobraniowa bitwa na balony - animacje dla dzieci” na parkingu przy Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodniczym ul. Dąbrowskiego 14 (czwartek, 7 września, w godz. 16.00 – 17.00), Wieczór muzyczny pt. „Wszystkie twarze kobiety” w wykonaniu Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego - Galeria „U Jadźki”, ul. Żeromskiego 21 (czwartek, 7 września, 20.00). W piątek i sobotę, 8 i 9 września, w godz. 10.00 – 18.00 przeniesiemy się w góry. Przed ratuszem prezentować się będzie Jelenia Góra i Karkonosze. Swoją ofertę turystyczną przedstawi też Cottbus oraz powiat Szprewald-Nysa. W piątek, 8 września, zaplanowano też o godzinie 17.00 wernisaż „Winnica Saint Vincent w Borowie Wielkim. Le ręve en bouteille. Marzenie w butelce”. Gdzie? W Muzeum Ziemi Lubuskiej. Warto też znaleźć czas dla swojego zdrowia i skorzystać z wykładów w ramach „Akademii Pacjenta” w siedzibie Fundacji Black Butterflies przy Starym Rynku 13 w sobotę, 9 września, od 10.00 do 13.00.

Dużą popularnością cieszą się też… krwawe imprezy. W sobotę, 9 września, o godz. 12.00 rozpocznie się „VIII Zielonogórski Zombie Walk”. W programie: Zbiórka Krwi, Festiwal gier planszowych, „Kurs przetrwania apokalipsy”, kurs pierwszej pomocy, VIII Zielonogórski Zombie Walk z elementami gry terenowej, Zombie Dance, wybory najohydniejszego Zombiaka, strzelnica ASG, tor sprawnościowy, pokazy sprzętu wojskowego i grup rekonstrukcyjnych, nauka obsługi przenośnych defibrylatorów AED, kurs podstaw obsługi broni i taktyki wojskowej, foto room (ul. Fabryczna 13b, Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra).
Jak Winobranie, to nie może się obejść bez konkursów. M.in. w niedzielę, 10 września, w godz. 10.00 -15.00odbędzie się XV Konkurs Win Domowych (Palmiarnia Zielonogórska) .

Specjalne wystawy przygotowały muzea i placówki. I tak np. w Biurze Wystaw Artystycznych przy al. Niepodległości 19 będzie można zobaczyć wystawę „Kalkulacja i irytacja - obrazy i obiekty ze zbiorów muzeum we Frankfurcie n/O; wystawę „Constantin Sunnerberg - rysunek satyryczny”.

W Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodniczym przy ul. Dąbrowskiego 14 do obejrzenia będą wystawy „Rewitalizacja starego kwartału Zielonej Góry” - koncepcje studentów architektury i urbanistyki UZ; „Zielona Góra - miasto winnic i ogrodów na starych pocztówkach” - wystawa zbiorów Sławomira i Jacka Ronowiczów; „Żaby, rzekotki, kumaki” - wystawa fotografii przyrodniczej autorstwa Bartłomieja Najbara.

Centrum Nauki Keplera, ale Planetarium Wenus przy ul. Sikorskiego 10 zaprasza nas na multimedialne ekspozycje: Laboratorium Optyczne „Jaskinia światła”; „Układ Słoneczny”; „Zobacz i dotknij meteoryty”. Projekcje w technologii FullDome pod kopułą Planetarium: „Na skrzydłach marzeń, Rok 2057 (3D)”; „Nasz Wszechświat; Mała gwiazdka”; „Podróż do miliarda Słońc; Ziemia, Księżyc i Słońce”; „Powrót na Księżyc; Tajemnica Ciemnej Materii”.

Warto też zobaczyć w Galerii Pro Arte Okręgu Zielonogórskiego ZPAP przy ul. Starym Rynku 2-3, pokonkursową wystawę ogólnopolskiego konkurs na projekt plakatu „Dni Zielonej Góry - Winobranie 2017”; prezentację twórczości artystów związanych z Pro Arte. „Malarstwo, rzeźba, ceramika - najlepszą pamiątką wizyty w Winnym Grodzie”.

Gdzie jeszcze warto zajrzeć? Do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, gdzie zobaczymy m.in. ekspozycję „Wojska Inżynieryjne - tradycja i współczesność”; „Broń pancerna w muzeach skandynawskich w obiektywie Militarnych Podróży”; „Pomniki ofiar I wojny światowej w powiecie zielonogórskim”, a także ekspozycje stałe: „Dawna broń”; „Wojsko Polskie 1914-1945”; „Kobiety-żołnierze”; „Wojsko Polskie po 1945 r.”; „Plenerowa ekspozycja ciężkiego sprzętu wojskowego”; „Skansen fortyfikacyjny”... A Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli? Oferuje np. „Winogron owoc krajowy”; „Wystroje wnętrz mieszkalnych w zabytkowych obiektach na terenie skansenu z uwzględnieniem zróżnicowania regionalnego mieszkańców województwa lubuskiego”; „Sztuka użytkowa i plastyka obrzędowa”; „Winiarstwo”. Muzeum Ziemi Lubuskiej przy al. Niepodległości 15? „Jan Hus. 600 lat później”; „Imaginarium” - malarstwo iluzjonistyczne Olega Szuplaka ; „Pracownia 72”.- Ekspozycje stałe: „Muzeum Wina”; „Muzeum Dawnych Tortur”; „Muzeum Zielonej Góry”; „Galeria piastowskich książąt Śląska Lubuskiego”; „Galeria Śląskiej
Sztuki Sakralnej”; „Galeria Tadeusza Kuntze”; „Galeria Mariana Kruczka”; „Galeria Witraży Marii Powalisz-Bardońskiej”;
W wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej? „Życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego”. I to jeszcze nie wszystko...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska