Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WINOBRANIE 2018: Korowód winobraniowy z Bachusem na czele. Was również nie może zabraknąć!

Leszek Kalinowski
Przez ostatnie lata  korowód był organizowany na ulicy Bohaterów Westerplatte.  W zeszłym roku barwny pochód przeszedł - z powodu remontu wspomnianej ulicy - aleją Konstytucji 3 Maja. I okazuje się, że nowa trasa tak spodobała się części mieszkańców oraz organizatorom, że postanowiono tegoroczny korowód także poprowadzić tę trasą. By widzowie rzucili też okiem na modernizowane Winne Wzgórze.
Przez ostatnie lata korowód był organizowany na ulicy Bohaterów Westerplatte. W zeszłym roku barwny pochód przeszedł - z powodu remontu wspomnianej ulicy - aleją Konstytucji 3 Maja. I okazuje się, że nowa trasa tak spodobała się części mieszkańców oraz organizatorom, że postanowiono tegoroczny korowód także poprowadzić tę trasą. By widzowie rzucili też okiem na modernizowane Winne Wzgórze. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Tegoroczny korowód będzie wyjątkowy. Jego hasło przewodnie związane jest z jubileuszem odzyskania niepodległości, a na trybunach zasiądzie dwa tysiące osób.
Na ten punkt Winobrania co roku czekają tysiące zielonogórzan oraz gości, którzy przyjeżdżają na Dni Zielonej Góry. To jedno z najważniejszych wydarzeń tego święta. W tym roku, korowód odbył się w sobotę (15 września) pod hasłem jubileuszu odzyskania niepodległości. Ale nie było poważnie, lecz radośnie. Bo przecież wolność oznacza szczęście. Ponieważ wcześniej mieszkańcy skarżyli się, że korowód trwa dość długo i a nie ma gdzie usiąść, organizatorzy w tym roku przygotowali 2 tysiące miejsc siedzących. Podobnie, jak rok temu korowód winobraniowy przeszedł al. Konstytucji 3 Maja. Były piękne parady, śpiewy, tańce na ulicy i dużo zabawy. Zobacz, jak bawiła się Zielona Góra!

Winobranie 2018. Korowód winobraniowy przeszedł ulicami Ziel...

Barwny, głośny i niezwykle wesoły korowód winobraniowy przeszedł w sobotę (15 września) ulicami Zielonej Góry. Oglądały go tysiące zielonogórzan. Chcesz wiedzieć, jak bawiła się Zielona Góra? Zobacz drugą część zdjęć!

Winobranie 2018. Korowód winobraniowy przeszedł ulicami Ziel...

W sobotę (15 września) w Zielonej Górze przeszedł korowód winobraniowy. Zobaczcie, jak wyglądał z lotu ptaka.Zobacz też:  WINOBRANIE 2018. KOROWÓD WINOBRANIOWY PRZESZEDŁ ULICAMI ZIELONEJ GÓRY. BYŁO GŁOŚNO, KOLOROWO I RADOŚNIE [ZDJĘCIA, WIDEO, CZ. 1]Zobacz też:  KOROWÓD WINOBRANIOWY W ZIELONEJ GÓRZE [DUŻO ZDJĘĆ, CZ. 2]Zobacz też:  CO I ZA ILE ZJESZ NA WINOBRANIU W ZIELONEJ GÓRZE? [MENU, CENY]

Winobranie 2018. Korowód winobraniowy w Zielonej Górze z nie...

Niektórzy winobraniowi goście mylą korowód z orszakiem. Trzeba więc wyjaśnić, że oficjalne rozpoczęcie Dni Zielonej Góry to przekazanie Bachusowi kluczy do bram miasta przez prezydenta. A to już za nami. Zwieńczeniem winobraniowego szaleństwa jest korowód, który tradycyjnie odbywa się w drugą winobraniową sobotę. W tym roku to 15 września. Oczywiście w samo południe.

Zobacz: WINOBRANIE 2018. KOROWÓD WINOBRANIOWY PRZESZEDŁ ULICAMI ZIELONEJ GÓRY. BYŁO GŁOŚNO, KOLOROWO I RADOŚNIE [ZDJĘCIA, WIDEO, CZ. 1]

Zobacz: KOROWÓD WINOBRANIOWY W ZIELONEJ GÓRZE [DUŻO ZDJĘĆ, CZ. 2]

Zobacz też: **CO I ZA ILE ZJESZ NA WINOBRANIU W ZIELONEJ GÓRZE? [MENU, CENY]**

Korowód winobraniowy 2018: Zmiana trasy

Przez ostatnie lata korowód był organizowany na ulicy Bohaterów Westerplatte. W zeszłym roku barwny pochód przeszedł - z powodu remontu wspomnianej ulicy - aleją Konstytucji 3 Maja. I okazuje się, że nowa trasa tak spodobała się części mieszkańców oraz organizatorom, że postanowiono tegoroczny korowód także poprowadzić tę trasą. By widzowie rzucili też okiem na modernizowane Winne Wzgórze.

Korowód winobraniowy 2018: Dwa tysiące krzeseł

- Mieszkańcy i ich goście mówili też, że widowisko trwa długo, więc przydałoby się więcej miejsc siedzących - mówi prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. - Tymczasem dotychczasowa trybuna nie była zbyt duża. W tym roku postanowiliśmy to zmienić i postawić siedzenia dla dwóch tysięcy osób!

Korowód winobraniowy 2018: Hasło: niepodległość

Jako że w całym kraju obchodzimy jubileusz stulecia odzyskania niepodległości, to także korowód będzie nawiązywał do niego. Stąd pojawią się nie tylko biało-czerwone balony. - Widowisko będzie wesołe, bo przecież mamy z czego się radować - zauważa dyrektor Lubuskiego Teatru i reżyser korowodu Robert Czechowski.

W jubileuszowy klimat wpiszą się więc aktorzy ulicznych teatrów, przedstawiciele winnic, szkół tańca, placówek oświatowych, sportowych i rekreacyjnych. Jak co roku nie zabraknie Glinoludów, tancerzy, zespołów ludowych i oczywiście Bachusa z prezydentem na czele.

Dołącz do korowodu

Tradycyjnie już Robert Czechowski zaprasza wszystkich chętnych do udziału w korowodzie w grupie Glinoludów.
- Wystarczy przyjść godz. 10:30, w okolice dębu nieopodal Hotelu Ruben, gdzie wszyscy zostaną pomalowani białą gliną i otrzymają białe kostiumy słynnych Glinoludów- dodaje dyrektor Lubuskiego Teatru.

Historia korowodów

Jak pisze w książce „Zielonogórskie Winobrania” dr Andrzej Toczewski - pierwsze korowody zorganizowali winiarze w latach 1826-27, kiedy to zbiory na winnicach były bardzo udane. Ulicami jechały wozy zaprzęgnięte w woły i konie. Na czele pochodu maszerował Bachus z Bachantkami. Szczególnie uroczyście było w 1850 roku, kiedy to obchodzono rocznicę 700-lecia istnienia winnic. Ówczesny kronikarz podał, że w święcie udział wzięło 1.300 winogrodników i winiarzy z Zielonej Góry i okolic. Po 50 latach znów hucznie obchodzono Winobranie. W korowodzie wzięło udział 7 orkiestr, chór winiarek i winiarzy, a jechała w nim oryginalna karoca Fryderyka II z kukłą króla. Świętowania zaprzestano w 1942 roku, bo miasto było pogrążone w żałobie po mieszkańcach poległych na frontach II wojny światowej.

Winobranie 2018 to nie tylko koncerty i spotkania ze sztuką. To także sportowe emocje. W tym roku na pewno ich nie zabraknie! W programie Winobrania 2018 znalazło się mnóstwo wydarzeń m.in. Nocny Bieg Bachusa, IX LOTTO Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puchar Gazety Lubuskiej czy Bieg Gladiatora. Sprawdźcie, jakie jeszcze imprezy sportowe odbędą się podczas Winobrania 2018. Program znajdziecie na kolejnych slajdach >>> WINOBRANIE 2018 - zapowiedź wydarzenia WINOBRANIE 2018 - POLECAMY RÓWNIEŻ: Winobranie 2018: Winobusem do lubuskich winnic na Festiwal Otwartych Winnic [ROZKŁAD JAZDY WINOBUSÓW, BILETY];nf[/b] Zobacz korowód winobraniowy na archiwalnych zdjęciach;nfPROGRAM WINOBRANIA 2018  ZNAJDZIECIE POD TYM LINKIEM

Winobranie 2018: IX LOTTO Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puch...

Na zdjęciu: Imię: Odpadek, ulica: KrawieckaJest ich już 45 i co chwilę pojawiają się kolejne.  Pierwsze zamieszkały w Zielonej Górze kilka lat temu. Nie ma się co dziwić, że na miejsce zamieszkania wybrały sobie właśnie Winny Gród, gdyż są to dzieci Bachusa, rzymskiego boga wina, który usadowił się na zielonogórskim deptaku. Każdy z nich ma swoją historię i innego sponsora. Spotkać je można w różnych zakątkach miasta. Szczególnie upodobały sobie deptak. Robią zdjęcia, częstują owocami, obserwują mieszkańców. Wszystkie figurki, dość oryginalne i charakterystyczne. Hamlet, Skarboniusz, Naftikus, Aldemedus, Brukus, na pewno nie można przejść obok nich obojętnie. - Z nimi spacer po mieście to prawdziwa przyjemność i świetna zabawa - zapewniają pracownicy centrum informacji turystycznej. Można się przy tym świetnie bawić, poznając uroki Zielonej Góry. Autorami zielonogórskich Bachusików są Artur Wochniak i Robert Tomak. Poznajcie wszystkie zielonogórskie Bachusiki, które już mieszkają w Winnym Grodzie.  Prezentujemy je na kolejnych zdjęciach w galerii. [b]Zobacz też: Odsłonięcie rzeźby Bachusika Polporka

Winobranie 2018: W mieście wina nie możesz ich przeoczyć. Po...

Jak dobrze znasz Bachusa? [QUIZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska