Winobranie 2019 rozpocznie się 7 września. Co już wiemy o wielkim święcie w Zielonej Górze? Kto wystąpi na Winobraniu?

Magda Weidner
Magda Weidner
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (9 zdjęć)
Winobranie 2019 to największe wydarzenie w Zielonej Górze. Dni Zielonej Góry rozpoczną się na początku września i potrwają, jak zawsze, kilka dni. Co już wiemy o wydarzeniu? Kiedy poznamy gwiazdy Winobrania 2019?
Trwa głosowanie...

Weźmiesz udział w Winobraniu 2019

Winobranie 2019 - 7-15 września

Winobranie 2019 tradycyjnie już rozpocznie się w pierwszy weekend września. Zielonogórzanie zaczną świętować w sobotę, 7 września. Zabawa, podobnie jak w ubiegłych latach potrwa cały tydzień i zakończy się 15 września 2019.

Zobacz również: 22. Winobraniowe Spotkania Teatralne 2019. W Zielonej Górze wystąpią: Pakulnis, Lichota, Lubaszenko, Kuszewski, Topa, Wysocki… PROGRAM

Klucze do bram miasta odbierze Bachus - – Bóg Wina, a Zielona Góra stanie się jedną wielką sceną. Miejscem artystycznych spotkań, muzycznych wydarzeń. - Jak co roku na mieszkańców i turystów czekają liczne atrakcje m.in.: koncerty, zabawy plenerowe, zawody sportowe, targi kolekcjonerskie, barwny korowód uliczny i wiele innych - informują organizatorzy.

winobranie, winobranie 2019, winobranie Zielona Góra_402.jpg
Prezydent Janusz Kubicki przekazuje klucze do bram Zielonej Góry Bachusowi. A ten już doskonale wie, jak rozkręcić imprezę w mieście. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Zobacz również: Winobranie 2017: Barwny korowód przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA]

Winobranie 2019 - Jarmark Winobraniowy

Oczywiście nieodłącznym elementem Winobrania jest Jarmark Winobraniowy ( 7-15 września 2019), podczas którego ponad 500 handlowców, artystów, rzemieślników i kolekcjonerów rozkłada swoje stoiska w centrum miasta. To on przyciąga do Winnego Grodu tłumy turystów. Od wielu już lat kilkuset handlowców, artystów, rzemieślników, kolekcjonerów przyjeżdża właśnie na Winobranie! Stałym punktem jarmarku jest także Miasteczko Winiarskie. Przez 9 dni wokół ratusza każdy będzie mógł zapoznać się z ofertą regionalnych winiarzy, tradycjami winiarskimi, zakupić wina z kilkudziesięciu Lubuskich Winnic.

Winobranie 2018. Hity i kity na straganach. Co można kupić n...

W tym roku organizatorzy Jarmarku Winobraniowego ogłosili, że obowiązuje zakaz sprzedaży pewnego wyrobu cukierniczego. -
Na terenie całego jarmarku obowiązuje zakaz sprzedaży wyrób cukierniczy uformowany na kształt lekko spłaszczonej kulki, mieszczącej się w dłoni, z dziurką lub bez, smażonej na głębokim oleju, fryturze. Potoczna nazwa to "mini pączki, mini donuts, oponka, pączek angielski, całusek" - informuje Centrum Biznesu. Na ten produkt jest wyłączność.

winobranie, winobranie 2019, winobranie Zielona Góra
Deptak staje się miejscem wyjątkowych spotkań. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Kto zagra na Winobraniu 2019

Winobranie ma zawsze obszerny program. Nie ma się co dziwić. To przecież 9 dni, podczas których zawsze coś się dzieje. Organizatorzy, zanim poinformują mieszkańców i turystów o tym, co dla nich przygotowali, muszą dopiąć wszystko na ostatni guzik. Jedno jest pewne, codziennie możemy liczyć na koncerty gwiazd. Na dużej i małej scenie zaprezentują się znani i lubiani artyści. Organizatorzy co roku pytają mieszkańców, kto powinien wystąpić na Winobraniu. To cenne podpowiedzi. W tym roku zielonogórzanie wskazywali m.in. Edytę Górniak, Marylę Rodowicz czy Michała Szpaka. Nasi internauci wskazali Dawida Podsiadło i zespół Kult. To oczywiście są tylko propozycje.

winobranie, winobranie 2019, winobranie Zielona Góra
Koncerty winobraniowe zawsze przyciągają tłumy. Organizatorzy starają się, aby muzyczny program był naprawdę urozmaicony. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Kto zagra na Winobraniu 2019? Na takie informacje będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. Szczegółowy program Winobrania 2019 oraz wszelkie atrakcje i niespodzianki zostaną przedstawione na oficjalnej konferencji prasowej. 26 sierpnia poznaliśmy szczegółowy plan. Michał Szpak, LemOn, Grzegorz Hyży, Renata Przemyk, Savage, Bad Boys Blue, Cadillac. Oj, będzie się działo!

Winobranie 2019 - Korowód Winobraniowy

Korowód Winobraniowy to stały punkt programu Winobrania, na który czekają nie tylko mieszkańcy Zielonej Góry. Podczas Winobrania 2019 korowód odbędzie się w sobotę 14 września o godzinie 12.00. W tym roku królować będą maski, niecodziennie i nieoczywiste stroje, udziwnione fryzury, osobliwe układy choreograficzne i twarze nie z tego świata.

Winobranie 2019 – trasa korowodu w Zielonej Górze

Podobnie jak w ubiegłym roku trasa korowodu winobraniowego przebiegać będzie al. Konstytucji 3 Maja od Hotelu Ruben do ul. Wrocławskiej. W związku z tym zbiórka w wyznaczonych sektorach odbywać się będzie:
sektor I na prawej (patrząc w kierunku Palmiarni) jezdni al. Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania z ul. Moniuszki,
sektor II i IV (ewentualnie w razie potrzeby także sektor VI) – na prawej jezdni ul. Długiej od skrzyżowania z ul. Moniuszki do skrzyżowania z ul. 1 Maja,
sektor III i V - na lewej jezdni ul. Długiej („pod prąd”) na wysokości jw.

Wjazd pojazdów mechanicznych do poszczególnych sektorów odbywać się będzie od strony ul. Dąbrówki/Łużyckiej. Na skrzyżowaniu z ul. 1 Maja będzie dodatkowy punkt informacyjny. Termin wjazdu i ustawienia się w swoim sektorze: godz. 8.00 – 10.00.
Grupy piesze proszone są o stawienie się w wyznaczonych sektorach do godz. 11.30.

 • Korowód Winobraniowy
 • Kiedy? sobota - 14 września
 • Godzina 12.00
 • Miejsce:al. Konstytucji 3 Maja

Czytaj więcej o Korowodzie Winobraniowym 2019

- Lubię nasze święto od początku do końca. Od pierwszego do ostatniego dnia. Lubię ten szumek, te tłumy ludzi. A najbardziej moment rozpoczęcia. Gdy wychodzimy z teatru, przemieszczamy się na ceremonię otwarcia i właśnie wtedy dostaję taki zastrzyk energii. Natomiast korowód to już Himalaje emocji. Wszyscy na początku patrzą tylko na mnie. Wiem, jak ważne jest to wydarzenie, które co roku jest coraz piękniejsze i czuję te emocje, które docierają do mnie z każdej strony - Marcin Wiśniewski, nasz zielonogórski Bachus

Winobranie 2018. Korowód winobraniowy przeszedł ulicami Ziel...

Winobraniowe Spotkania Teatralne 2019

Jak co roku Lubuski Teatr zaprasza na spotkania ze sztuką. 22. Winobraniowe Spotkania Teatralne 2019 zainauguruje zielonogórska premiera spektaklu „Zielony Gil”. W sumie w winobraniowym tygodniu zobaczymy w Lubuskim Teatrze osiem przedstawień. Wystąpią: Pakulnis, Lichota, Lubaszenko, Kuszewski, Topa, Wysocki…
Szczegółowy program znajdziecie tutaj: gazetalubuska.pl/winobranie

Winobusy 2019 - X festiwal kultury winiarskiej

Podczas Winobrania 2019 będzie można odwiedzić lubuskie winnice. - WINOBUSY - bo tak nazwaliśmy festiwal kultury winiarskiej - to możliwość zapoznania się z historią winiarstwa oraz z tradycjami winiarskimi Zielonej Góry i całej Ziemi Lubuskiej, ale nie w formie nudnych wykładów! - zapewniają organizatorzy. - Winiarze oprowadzą Państwa po swoich winnicach, pokażą jak pielęgnować winne krzewy, poczęstują wyrobami pochodzącymi z ich winnic oraz powiedzą jak zrobić wspaniałe wino. Na miejscu będzie również możliwość zakupienia wina, sadzonek winorośli czy świeżo zbieranych winogron. Prosimy wziąć pod uwagę fakt, że płatności możliwe są wyłącznie gotówką - dodają.

Na winnice będzie można dojechać wygodnymi autokarami odjeżdżającymi z parkingu, który znajduje się pod zielonogórską palmiarnią, a opieka przewodniczek PTTK zapewni miłą podróż do winnicy i odpowiednią dawkę wiedzy. - Wszystkie te atrakcje zapewnione są w cenie biletu, a Państwu pozostaje wybrać jedną z 𝟭𝟰 winnic i zarezerwować jeden z dostępnych blisko 𝟱𝟬-ciu terminów. - dodają organizatorzy wydarzenia.

 • Winnice biorące udział w wydarzeniu:
 • Winnica Julia
 • Winnica Na Leśnej Polanie
 • Winnica Pod Lubuskim Słońcem
 • Winnica Hiki
 • Winnica Ingrid
 • Likiernia & Winnica Senator
 • Winnica Bachusowe Pole
 • Winnica Equus
 • Stara Winna Góra - Winnica Rodziny Krojcig
 • Winnica Cantina
 • Winnica Marcus
 • Winnica Mozów
 • Winnica u Michała
 • Winnica Pod Wieżą

Przewidywany czas trwania wycieczki to ok. 3 godziny.

WINOBRANIE 2019 - Bieg o puchar "Gazety Lubuskiej"

Winobranie to nie tylko spotkania ze sztuką, to także święto sportowców. Jednym z ciekawych wydarzeń będzie Winobraniowy Bieg o puchar "Gazety Lubuskiej". Kochacie sportowe wyzwania i malownicze, zielonogórskie plenery? Lubicie biegać, a przy tym stanowicie zgraną ekipę? Zapiszcie się już dzisiaj! Bieg o puchar „Gazety Lubuskiej” odbędzie się pierwszego dnia Winobrania 2019 - 7 września. Czekają na Was cenne nagrody!Zawodnicy wystartują o godzinie 17 sprzed biurowca PGNiG zlokalizowanego na ul. Bohaterów Westerplatte (w tym miejscu będzie również meta). Do pokonania śmiałkowie będą mieć dwa dystanse - hobby (2,5 km) oraz pełen (5,0 km) na trasie: Bohaterów Westerplatte, Ułańska, al. Niepodległości, Bankowa, Chrobrego, pl. Matejki, Kupiecka, Drzewna, pl. Pocztowy, Jedności, Reja, Wojska Polskiego, Bohaterów Westerplatte.

TU SIĘ ZAPISZESZ

Zapiszcie się już dziś na Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puchar Gazety Lubuskiej! Przeczytajcie co powinniście wiedzieć przed startem!

POBIERZ FORMULARZ

OBEJRZYJ: Winobraniowy Bieg o Puchar Gazety Lubuskiej 2018

Ubiegłoroczny "IX Drużynowy Bieg Winobraniowy Lotto o Puchar Gazety Lubuskiej" również przyciągnął setki biegaczy. Zgłoszone zostało aż 160 drużyn, czyli 480 biegaczy! Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, wszyscy byli oklaskiwani na mecie, a teamy, nawet te z dalszych miejsc mogły stanąć na podium i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Zobacz relację z IX Drużynowego Biegu Winobraniowego Lotto o Puchar Gazety Lubuskiej!

160 drużyn na starcie IX Lotto Drużynowego Biegu Winobraniow...

Bachus przedstawia Augusta Gremplera. Film ze specjalną dedykacją dla czytelników i widzów Gazety Lubuskiej

WINOBRANIE 2019></a></floki>

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Piosenki pana Seweryna Krajewskiego na Winobraniu powinny się znalezć!👍👍🙂

G
Gość

Zaprosić Ariane Grande Ritę Orę Jana Borysewicza.Comodo.Panią Zdzisławę Sośnicką-wspaniały głos.Czerwone Gitary.Kasię Kowalską.Zenona Martyniuka.Dawida Pdsiadło.Julę.Golców.A nie wiecznie jakieś dno.Jedno i to samo w koło.Tragedia!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3