Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2019. Sporo gości na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Mieszkańcy chcieli poznać losy zakładów fotograficznych [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zielona Góra, 11 września 2019. Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej, poświęcona dawnym zakładom fotograficznym.
Zielona Góra, 11 września 2019. Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej, poświęcona dawnym zakładom fotograficznym. Natalia Dyjas

- Witam serdecznie na otwarciu wystawy, której tytuł brzmi: "Dawne zielonogórskie atelier fotograficzne 1858-1945" - mówił do zebranych gości dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Leszek Kania. - Bardzo się cieszę z tej wystawy, ponieważ ona dotyka zagadnienia, które nie było wcześniej opisane i pokazywane, czyli dawne, zielonogórskie fotografie.

- Jak co roku możemy liczyć na państwa obecność na tych naszych wystawach winobraniowych - mówiła kuratorka wystawy dr Alina Polak-Woźniak. - Bardzo dziękujemy... Bartek przyniósł (na rozmowę o wystawie w muzeum - dop. red.) jedno pudełko z fotografiami, ale kiedy zaczęliśmy wybierać, co chcemy pokazać, to dyskusja była bardzo zażarta. Chcieliśmy pokazać fotografie, które jak najlepiej pokazywałyby dawnych ludzi, to jak np. przez dekady zmieniał się ubiór. Chcieliśmy też pokazać osoby znaczące dla dawnej Zielonej Góry.

A wszystko zaczęło się od poszukiwania starych zdjęć z przedwojennych zakładów fotograficznych przez archeologa, Bartłomieja Gruszkę. Z czasem fotografii w kolekcji zielonogórzanina przybywało, a wraz z nimi chęć ciągłego zgłębiania przeszłości zakładów, mieszących się na tych terenach.

- Było osiem miejsc, gdzie mieściły się atelier - mówi dr Bartłomiej Gruszka, kurator wystawy. Zdjęcia pochodzą właśnie z jego zbiorów. - Dotarłem do informacji, że funkcjonowało w tym okresie od połowy XIX wieku do połowy XX ok. 23 fotografów. Równolegle, w jednym czasie około 3-4. 1858 rok to data założenia pierwszego (do źródeł na to wskazujących udało mi się dotrzeć) atelier.

Na wystawie możemy poznać historię dawnych zakładów, dowiedzieć się, gdzie się mieściły, ale przede wszystkim zobaczyć na zdjęciach tych, którzy żyli tu czasem nawet i ponad sto lat temu.

Część fotografii jest powiększona. Część możemy zobaczyć w oryginale. Naklejone na tekturki, z informacją, w którym zakładzie je zrobiono.

Ciekawych smaczków do zobaczenia jest więcej. Ale nie zdradzamy tajemnicy! Tę wystawę po prostu trzeba zobaczyć.

ZOBACZ TEŻ: Winobranie 2019. Michał Szpak zaczarował zielonogórską publiczność. Byliście na koncercie? Zobaczcie, jak bawili się mieszkańcy [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska