WINOBRANIE 2019 ZIELONA GÓRA Patron miasta częstuje gości gronam ii sprawuje swą opiekę nad winoroślą

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Nad zielonogórzanami i ich gośćmi czuwać będzie podczas dziewięciodniowej zabawy święty Urban I. Jego pomnik stoi na deptaku. Podobnie jak figura Bachusa - świeckiego gospodarza Winobrania.

Święty Urban I, papież, zaprasza mieszkańców i ich gości na poczęstunek. W ręce święty trzyma bowiem kiść winogron. Poły płaszcza papieża mają dać schronienie mieszkańcom i ich gościom.

Autorem rzeźby jest zielonogórski artysta Artur Wochniak. Posąg ma 2,20 m wysokości. Wykonany jest z brązu. Na postumencie umieszczono tabliczkę, wyjaśniającą, kim jest ta historyczna postać. Wielu winobraniowych gości zrobi sobie pewne z patronem zdjęcie...

Podczas Dni Zielonej Góry - tradycyjnie już odbywają się uroczystości ku czci patrona miasta.

W sobotę, 7 września, o godzinie 19.00 w kościele patronalnym pod wezwaniem św. Urbana I przy ul. Braniborskiej 17 odbędzie się uroczysta msza święta w intencji władz i mieszkańców miasta. Po nabożeństwie zaplanowano przeniesienie relikwii w orszaku wiernych do konkatedry pw. Świętej Jadwigi Śląskiej przy ul. Mickiewicza 14. Natomiast w niedzielę, 8 września, o godzinie 12.00 w konkatedrze odbędzie się kolejna msza święta w intencji winiarzy, winobraniowych gości i mieszkańców miasta. Po niej natomiast - przemarsz uczestników uroczystości do sceny przy zielonogórskim ratuszu.

O godzinie 13.00 nastąpi ekspozycja relikwii obok sceny. Na niej zaś rozpocznie się blok artystyczny ku czci św. Urbana I, patrona miasta, w oprawie Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca oraz Zespołu Ludowego „Maki”. Wtedy też ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ksiądz biskup Tadeusz Lityński i prezydent miasta Janusz Kubicki złożą mieszkańcom i gościom Zielonej Góry życzenia.

Przypomnijmy, że w 2009 roku ks. biskup Stefan Regmunt utworzył w Zielonej Górze nową parafię na Wzgórzu Braniborskim, dając jej za patrona św. Urbana I. Zawiązał się wtedy Społeczny Komitet Ogłoszenia św. Urbana I patronem miasta. W tej sprawie zebrano 2 tysiące podpisów. Radni przyjęli odpowiednią uchwałę. W 2011 roku udało się sprowadzić relikwie świętego. Kolejna inicjatywa mieszkańców to budowa pomnika patrona miasta. Ten oficjalnie odsłonięto 30 sierpnia zeszłego roku. Następnie społeczny komitet podjął kolejną inicjatywę, by nadać rondu u zbiegu ulic: Wrocławskiej i płk. Pileckiego imię Św. Urbana I Patrona Miasta. Tak też się stało.

Ciekawostką jest to, że w kościele patronalnym znajdują się relikwie św. Urbana I. Ks. proboszcz Mirosław Donabidowicz sprowadził z Rzymu fragmenty kości piszczelowej patrona Zielonej Góry. Pochodzą z tamtejszej parafii, także św. Urbana. Jak znalazły się w Winnym Grodzie? Ksiądz proboszcz napisał pismo i już po miesiącu otrzymał pozytywną odpowiedź z włoskiej parafii.

Święty Urban I był 17. papieżem w piotrowej stolicy. Jego pontyfikat trwał od października 222 r. do maja 230 r. Znany był jako orędownik chroniący przed pijaństwem, a także jako opiekun winiarzy i pól. Uważany jest za męczennika, zginął 23 maja przez ścięcie głowy... Św. Urban I przedstawiany jest w stroju papieskim i w tiarze, z księgą, z krzewem winnym, z winogronami, mieczem, kielichem, z przewróconym idolem pogańskim.

Pomnik świętego Urbana I - patrona Zielonej Góry - stanął w ...

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Weronika Konfederacja
JE bp Jan Tyrawa obleśnym sodomitą? Lider partii Szczęść Boże (partia Szczęść Boże wchodzi w skład komitetu wyborczego Konfederacja) Grzegorz Braun o biskupie Janie Tyrawie:

https://www.youtube.com/watch?v=wqWP9Db9tJQ

Głosuj na Konfederację. PiS-PO jedno zło!
Dodaj ogłoszenie