MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2022. Taki korowód osobliwości tylko w Zielonej Górze! "Kto nie widział, niech żałuje. Coś wspaniałego!" - komentują mieszkańcy

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, znów odbył się w Zielonej Górze winobraniowy korowód. Spragnieni widowiska zielonogórzanie i ich goście nie kryli zadowolenia. W tym roku z racji podwójnego jubileuszu miasta - korowód miał charakter historyczno-fantastyczny. Zobaczyliśmy w nim więc i średniowiecznych rycerzy i amerykańskich żołnierzy, glinouludy i fantastyczne postacie, w które wcielili się aktorzy wielu teatrów, tancerzy i sportowców, winiarzy... Zobaczcie sami!

- Długo czekaliśmy na powrót tej naszej tradycji. Zawsze jestem na korowodzie. Ne mogło mnie zabraknąć i dziś - mówi Halina Jaroszyk z Zielonej Góry, która na widowisko wybrała się z mężem Mieczysławem i sąsiadką Jolantą Gabryszewską. -Dziwnie było bez korowodu. Dobrze, że go znów mamy. Piękny jest kolorowy, wesoły. No taki nasz, zielonogórski. Przyzwyczailiśmy się do niego przez te wszystkie lata.

Korowód winobraniowy organizowany jest od 1826 roku!

- Korowód był piękny i wart obejrzenia. Dla mnie dużym plusem byli prowadzący wydarzenie. Super! A dowcipy dyrektora Lubuskiego Teatru powodowały, że trzymałam się za brzuch i czas zlecił mi tak szybko, że nie wiem kiedy - mówi Teresa Jagódka z Zielonej Góry. - Brawa za pomysł z zespołem, który wesoło nam śpiewał i uatrakcyjnił bardzo korowód. Tak jak i bębniarze. Nie było przestojów, przerw, sprawie to wszystko poszło, mimo że wielu chciało jak najdłużej pokazać się przed trybuną. Duży plus też za częstowanie winogronami oraz trybuny dla publiczności.

Zielona Góra obchodzi Winobranie po raz 170! Miasto świętuje też podwójny jubileusz: 800-lecie istnienia i 700-lecie nadania praw miejskich. Powodów do świętowania przez dziewięć dni jest więc dużo. Ale początki Winobrania to jeden dzień zabawy po skończonej pracy. Zwykle było to w październiku, potem przeniesiono ten dzień na wrzesień. I tak już zostało.

Od roku 1852 świąteczny dzień był urzędowo ogłaszany przez radę miejską, która przejęła nad nim patronat. Na ratuszowej wieży zawieszano wieniec. Korowód organizowano od 1826 roku. Ulicami jechały wozy zaprzęgnięte w woły i konie.

Jak pisze A. Toczewski - w latach 30. XX-wieku zielonogórskie święto przyciągało do miasta wielu biesiadników. Korowód tradycyjnie wędrował ul. Dworcową (dziś al. Niepodległości) przed budynkiem starostwa (dziś Muzeum Ziemi Lubuskiej), z kulminacją pod ratuszem, siedzibą władz miejskich.

- A my pamiętamy korowody, które odbywały się na ulicy Bohaterów Westerplatte. Też było fajnie. Może trochę ciasno. Teraz na al. Konstytucji 3 Maja jest szerzej i wygodniej. No i kończy się przy Winnym Wzgórzu symbolu winiarzy, Winobrania - mówi Krystyna Wolska. - Nie tylko dzieci chętnie oglądają to widowisko, dla dorosłych to też wielka atrakcja. No i ilu gości przyjeżdża do nas specjalnie na winobraniowy korowód.

Korowód winobraniowy 2022! Wiele się działo!

Wątki historyczne przewijały się w korowodzie przez wszystkie sektory, od Prasłowian przez różne etapy historii miasta, aż do rzeczywistości futurystycznej, nieodgadnionej przyszłości. Pojawili się aktorzy, reprezentanci teatrów ulicznych, formacje z całego kraju, grupy rekonstrukcyjne. Byli Wikingowie, glinoludy, tancerki brazylijskie, przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, Domu Harcerza, winiarze. Po raz pierwszy w korowodzie wzięli udział amerykańscy żołnierze! No i oczywiście nie mogło zabraknąć Bachusa, który, mimo że oddał już klucze prezydentowi miasta, weźmie jeszcze udział w wielu imprezach m.in. odsłonięciu muralu Urszuli Dudziak czy koncercie na scenie głównej, w którym wystąpi światowej sławy wokalistka jazzowa wraz z przyjaciółmi. Oj będzie się jeszcze działo!

Wideo: Bachus oddaje klucze do miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska