Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie? Raczej "Koronabranie"! - twierdzą mieszkańcy. Przy ratuszu maseczki są obowiązkowe. Nosi je niewielu. Czy posypią się kary?

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Winobranie w Zielonej Górze w czasie reżimu sanitarnego. Jak przestrzegamy obostrzeń?
Winobranie w Zielonej Górze w czasie reżimu sanitarnego. Jak przestrzegamy obostrzeń? Jacek Katos
Winobranie 2020 w Zielonej Górze w pełni. Za nami pierwszy weekend wielkiego święta miasta. Choć na jarmarku jest o wiele mniej stoisk, to tłumów i tak nie brakuje. - Widziałem może z pięć osób w maseczkach - pisze nasz Czytelnik, pan Łukasz. Służby zapowiadają kolejne kontrole na deptaku.

- Stoiska na jarmarku będą od siebie w odpowiednich odległościach - zapowiadał Zdzisław Strach, prezes Centrum Biznesu. - Wszystko z uwzględnieniem rozporządzeń i przepisów.

Rzeczywiście, stanowisk jest o wiele miejsce. Zamiast 400, nieco ponad 130. To sprawiło, że w miejscach, gdzie zawsze był problem z przemieszczaniem się, zrobiło się nieco luźniej. Ale w weekend i tak na zielonogórskim Winobraniu były tłumy.

Czytelnicy: reżim sanitarny? Podczas tegorocznego Winobrania jest tylko na papierze

Gdy napisaliśmy w weekend tekst o przestrzeganiu przez mieszkańców reżimu sanitarnego w czasie Winobrania w Zielonej Górze, nasi Czytelnicy zasypali nas lawiną komentarzy.

Winobranie 2020 w dobie pandemii. Są obostrzenia, regulaminy i środki do dezynfekcji. Mieszkańcy noszą maseczki? Sprawdziliśmy!

- Reżim sanitarny jest tylko na papierze - uważa pani Joanna.

- Prosiłam każdego przechodnia, aby zachował ode mnie dystans. Nikt nie posłuchał - mówi inna mieszkanka, pani Kinga.

Trwa głosowanie...

Czy stosujesz się do obostrzeń, uczestnicząc w Winobraniu 2020 w Zielonej Górze?

- Wielu ludzi, którzy chodzą dziś w tłumach po deptaku, weźmie się znów w poniedziałek od rana za walkę z wirusem... W szkołach, urzędach, przychodniach. Teatr hipokryzji trwa - mówi pan Piotr.

Nie brakuje też komentarzy, negujących pandemię czy noszenie maseczek.

Policja razem z sanepidem sprawdza przestrzeganie przepisów

Przypomnijmy: w tym roku nie ma dużej sceny przy filharmonii. Koncerty odbywają się na placu Teatralnym. Organizatorzy zastrzegają, że na nim może przebywać ograniczona liczba osób - jedna na 5 metrów kwadratowych. Zaś osoby obecne na koncercie mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Tyle o wydarzeniach na placu Teatralnym, a co z innymi miejscami na zielonogórskim deptaku? Czy służby porządkowe przeprowadzają jakieś kontrole? Wokół miasteczka winiarskiego wisi szereg informacji, że w tym miejscu noszenie maseczek jest obowiązkowe.

Małgorzata Barska z zespołu prasowego Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze wyjaśnia, że policja ma wspólne kontrole ze służbami sanepidu. Sprawdzane jest noszenie maseczek czy zachowanie dystansu.

- Na pewno osoby, które nie stosują się do zaleceń, mogą liczyć się z karami - mówi M. Barska. - I mandatami, i wnioskami do sądu. W tłumie ważne jest zachowanie dystansu, by się nie tłoczyć. A tam, gdzie są miejsca zamknięte, mieszkańcy powinni mieć założone maseczki. Na stoiskach natomiast maseczkę musi mieć sprzedający.

Do pomocy przy Winobraniu zaangażowana jest też straż miejska

- Obecnie strażnicy miejscy są przekazani na nocną zmianę do policji - mówi Stanisław Moryson, dyżurny Straży Miejskiej w Zielonej Górze. - Do północy pracują na placu Teatralnym. I tam sprawdzają kwestię noszenia maseczek.

Strażnicy, tak samo jako policjanci, mogą wystawiać mandaty. W ten weekend skończyło się na zwracaniu uwagi mieszkańcom i przypominaniu o obowiązku zakrywania ust i nosa.

Organizatorzy jarmarku winobraniowego w Zielonej Górze: przygotowaliśmy regulamin, napisy, ulotki

Organizatorzy jarmarku również wymagają przestrzegania nowych zasad.

- Zagwarantowaliśmy wszystko, co mogliśmy, w naszej dokumentacji - mówi kierownik jarmarku, Anna Wielichowska. - Jak również w regulaminach i umowach zawieranych z kupcami. Regulamin jest nieodłącznym elementem umowy. Dodatkowo kupcy i winiarze otrzymali, oprócz dokumentacji, ulotkę informacyjna, mówiącą o aktualnych wytycznych.

Organizatorzy robią też oznaczenia na podłożu, mówiące o zachowaniu dystansu, noszeniu maseczek.

- By zwiększyć możliwość zachowania dystansu i bezpieczeństwo, jest zakaz prowadzenia stoisk jednodniowych, jednorazowych - wyjaśnia Anna Wielichowska. - A także stoisk mobilnych i kolportażu ulotek. To mogłoby zawężać pole przejścia. Nie wydajemy też zgody dla artystów (występujących na ulicach - dop. red.).

Codziennie organizatorzy przypominają sprzedawcom o przestrzeganiu zasad. O konieczności noszenia maseczek lub przyłbic, posiadaniu na stoisku środka do dezynfekcji rąk. Jeżeli ktoś się do tego nie będzie stosował, służby mogą interweniować. A w analogicznej sytuacji, sprzedawcy mogą zwracać uwagę, by kupujący, który nie zasłania ust i nosa, założył maseczkę.

- Wciąż apelujemy do mieszkańców o noszenie maseczek - mówi Zdzisław Strach. - Mam nadzieję, że służby też będą jeszcze skuteczniej o tym przypominać.

Tak bawiliśmy się podczas pierwszych dni Winobrania:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska