Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenne oferty kulturalne na połowę marca. Festiwal tanga, irlandzkie tańce, kwintet Bałdycha, Łydka Grubasa, Lord Bishop, koncert jazzowy

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Lord Bishop to pochodzący z Nowego Jorku, gitarzysta i performer czerpiący inspiracje od takich legend, jak Frank Zappa, Jimi Hendrix czy James Brown. Muzyk od 1991 roku spędza większość życia w trasie, a od czasu swojej przeprowadzki do Niemiec, odwiedza z zespołem także Polskę.
Lord Bishop to pochodzący z Nowego Jorku, gitarzysta i performer czerpiący inspiracje od takich legend, jak Frank Zappa, Jimi Hendrix czy James Brown. Muzyk od 1991 roku spędza większość życia w trasie, a od czasu swojej przeprowadzki do Niemiec, odwiedza z zespołem także Polskę. fanpage artysty
To ostatni tydzień zimy i początek wiosny, która powolutku, ale jednak konsekwentnie rozsiewa się w lasach, parkach i ogrodach. Wiosna da nam nową energię do działania, a imprezy plenerowe zasilą naszą lubuską ofertę kulturalną. W ten weekend oraz w nadchodzącym tygodniu będzie się jak zwykle wiele imprez do odwiedzenia.

SZPROTAWA

W niedzielę (19.03) o godz. 18, w sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury wystąpi Lord Bishop. To pochodzący z Nowego Jorku, gitarzysta i performer czerpiący inspiracje od takich legend, jak Frank Zappa, Jimi Hendrix czy James Brown. Muzyk od 1991 roku spędza większość życia w trasie, a od czasu swojej przeprowadzki do Niemiec, odwiedza z zespołem także Polskę. Wstęp płatny, choć symboliczne.

NOWA SÓL

W niedzielę (19.03) o godz. 18, Nowosolski Dom Kultury zaprasza na koncert muzyki i tańca z udziałem gwiazdy tańca irlandzkiego. W tym roku dzień patrona „szmaragdowej wyspy” – św. Patryka przypada w piątek, dlatego też weekend będzie należał do przebogatych tradycji irlandzkich. Widowisko pt. „Irlandia”, które zobaczymy w Nowej Soli, to barwna podróż przez kulturę muzyczną i taneczną zielonej wyspy, od zamierzchłej tradycji po współczesną tradycje tworzoną przez młode pokolenie Irlandczyków. Gościem specjalnym będzie Ruth McKenna – gwiazda tańca irlandzkiego, tancerka widowiska Riverdance. Towarzyszyć jej będą Mateusz Wójcik twórca projektu „Usłyszeć Taniec” oraz irlandzki zespół „Macalla Trio” w składzie: Tomasz Biela – gitara, akustyczna, elektryczna, jazzowa, Ewelina Grygier – drewniany flet poprzeczny i Małgorzata Mycek – wokal, bodhran, cajon, perkusjonalia. Wstęp płatny.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

Kostrzyńskie Centrum Kultury „Kręgielnia” zaprasza w piątek o godz. 20, na koncert zespołu „Łydka grubasa” z okazji 20-lecia tej formacji. To polski zespół muzyczny założony w 2002 roku w Olsztynie, który gra (jak sam określa) - „rocka kulinarno-publicystycznego”, będącego mieszaniną rocka, rocka alternatywnego i heavy metalu. Grupa kilkakrotnie występowała na Przystanku Woodstock. Grupa wyróżnia się osobliwymi, humorystycznymi i satyrycznymi tekstami. Pierwszy, studyjny album Łydki Grubasa ukazał się w 2010 i zatytułowany był „Bąż Woa”, a na początku 2020 miała miejsce premiera ich albumu „Socjalibacja”. Artyści w swoich piosenkach poruszają także tematykę mediów społecznościowych i pseudonauki oraz ich wpływu na nasze życie. Wystąpią: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Maciej „Ziggy” Charytoniak, Artur „Carlos” Wszeborowski, Dominik „Długi” Skwarczynskii Maciej „Maciejka” Matuszczyk. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Tango milonga

W sobotę i niedzielę 18-19.03, Szkoła Tańca „Studio Dance Club” wspólnie z restauracją „Palmiarnia” oraz KTT "Balans" zapraszają na „Tango Festival” organizowany z okazji XIV. rocznicy milongi w naszym regionie. W tym roku kulminacja wydarzeń festiwalowych przypadnie na sobotę. Od 11.30 do 16- Zespół Szkół Ekologicznych odbędą się warsztaty tanga prowadzone przez: Marcelo i Luiza Almiron. Tematyka, a jakże, taneczna: technika - postawa, dysocjacja, energia w tangu, volcada - różne jej oblicza i zastosowanie w tańcu, rytm, sekwencje kroków oddające charakter tańca, giros, figury obrotowe i cadenas. Wieczorem zaś, w Palmiarni, o godz. 20 rozpocznie się milonga "Tango w Zieleni", podczas której grać będzie zespół bandeonistów „Bandonegro” oraz Tdj Dariusz Bekała, a mistrzowski pokaz tanga dadzą Marcelo i Luiza Almiron (Warszawa). W niedzielę od 11.30 do 16, na chętnych czeka dalszy ciąg warsztatów, a po południu w Studio Dance Club (przy ul. Dąbrowskiego 41e) odbędzie się milonga „Dla wytrwałych”. Najbardziej znanymi argentyńskimi kompozytorami tanga byli: Astor Piazzolla, Carlos Gardel, Osvaldo Pugliese, Carlos Di Sarli, Francisco Canaro, Juan d'Arienzo i Anibal Troilo. W Polsce tanga komponował przede wszystkim Jerzy Petersburski. Odmianą tego tańca jest milonga wywodząca się z melodii ludowych, która najbardziej popularna była w Buenos Aires i charakteryzuje się mocnym rytmem. Wstępy płatne.

Jazzujący studenci

Instytutu Muzyki UZ i Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają we wtorek 21 marca 2023 o godz. 19, do Zielonogórskiego Ośrodka Kultury – sala Hydro(za)gadka, na koncert jazzowy studentów Instytutu Muzyki, którzy wystąpią z programem instrumentalnym i instrumentalno – wokalnym. Zaśpiewają m.in.: Maja Kaczyńska, Martyna Białko, Ewelina Mech, Edyta Zazula. Na koncercie zostanie zaprezentowany repertuar realizowany w semestrze zimowym 2022/2023 w ramach przedmiotów: Warsztat instrumentalny, Warsztat Wokalny, Propedeutyka w zakresie akompaniamentu instrumentalnego, Big Band. W programie utwory kompozytorów m.in.: D. Ellington, J. Duduś Matuszkiewicz, J. Zawinul, C. Hawkins, K. Franklin, B. Golson, H. Silver, M. Stern oraz kompozycje studentów. Wstęp wolny.

Gusła, Samolub oraz Czechow

W sobotę (18.03 ale także 19.03) o godz. 16, Lubuski Teatr w Zielonej Górze. zaprasza na „Sztukę” autorstwa francuskiej pisarki Yasminy Rezy, w reżyserii Roberta Czechowskiego. To opowieść m.in. o tym, jak różnie potrafi być odbierana sztuka współczesna, zwłaszcza drogi i „modny” obraz (całe pomalowane na biało płótno). Obraz ten wystawia na ciężką próbę wieloletnią przyjaźń między trzema mężczyznami. Również w sobotę o 19 oraz w niedzielę (19.03) o godz. 18, zobaczymy „Gusła”.

Spektakl powstał na podstawie drugiej i fragmentów czwartej części „Dziadów” - Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru „Pieśń), Kozła”, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na emocjonalny język teatru. „Gusła” wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka. Muzyczny spektakl uzupełniają ciekawe kostiumy autorstwa Adama Łuckiego.

Natomiast od środy do piątku (22-24.03) o godz. 10.00, scenę kameralną Lubuskiego Teatru, nawiedzi „Samolub” w reżyserii Michała Wnuka. Przedstawienie, które powstało na podstawie opowiadania Oskara Wilde’a „The selfish Giant” to wzruszająca opowieść o ogrodzie Olbrzyma, do którego chętnie wbiegają dzieci, aby się pobawić. „Po kilkuletniej nieobecności Olbrzym wraca, przegania dzieci i stawia wokół ogrodu wielki mur. Mija czas, kończy się zima, a wokół ogrodu rodzi się wiosna. Jedynym miejscem, do którego wiosna nie chce przyjść, jest ogród. Trwa tam jednak wieczna zima. Mijają kolejne pory roku, a ogród wciąż jest zasypany śniegiem. Dopiero, gdy do ogrodu wracają małe dzieci, przedostając się przez dziurę w murze, Olbrzym dostaje szansę, aby odmrozić zarówno miejsce wokół siebie, jak i swoje serce”.

Spektakl jest przeznaczony dla dzieci od lat 6. Pod koniec miesiąca (m.in. w piątek 24.03 o godz. Teatr nawiedzi „Niedźwiedź” połączony z „Oświadczynami”. To jednoaktowe „żarty sceniczne” Antoniego Czechowa, które powstały w 1888 r. jako próba podzielenia się z odbiorcami, przemyśleniami na temat życia ówczesnego rosyjskiego ziemiaństwa i inteligencji. Widza zaleje „potok bezmyślnej codzienności, pospolitość wydarzeń, głupota i bezzasadność sporów”. Czeka nas także monodram „Marzenie Nataszy” - autorstwa Alicji Stasiewicz.

Wstępy płatne.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Turban, Zemsta i Bestia w teatrze

W niedzielę (19.03) o godz. 12, w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. znajdzie się coś dla młodszych widzów. Aktorzy przedstawią „Tajemniczy turban” czyli interaktywną opowieść teatralną, bajkę interaktywną składającą się z dwóch baśni turkmeńskich. Od wtorku do piątku (21-24.03) scenę opanuje „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Ozgi. W główne role wcielą się m.in.: Artur Nełkowski jako Cześnik Raptusiewicz, Przemysław Kapsa jako Rejent Milczek, Magdalena Kasperowicz – Klara i Mikołaj Kwiatkowski jako Wacław. Pod koniec marca, gorzowski teatr powróci do sprawdzonego spektaklu muzycznego, będącego klasykiem gatunku czyli przedstawienie „Piękna i bestia” (w reżyserii Andrzeja Ozgi i z muzyką Marka Zalewskiego). To opowieść o walce dobra ze złem, pokorze oraz tryumfie prawdziwej miłości oparta na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Wstępy płatne.

Jazzowy kwintet Bałdycha

W sobotę (18.03) o godz. 19, na scenie Teatru im. J. Osterwy, w programie „Legend”, swoje talenty zaprezentują skrzypkowie: Adam Bałdych oraz Agata Szymczewska, wraz z zespołem w składzie : Marek Konarski – saksofon, Krzysztof Dys – fortepian, Michał Barański – kontrabas i Dawid Fortuna – perkusja. Nastąpi próba jazzowej interpretacji muzyki polskiego skrzypka i kompozytora - Henryka Wieniawskiego. Adam Bałdych zaprosił do współpracy zwyciężczynię Konkursu im. Wieniawskiego - Agatę Szymczewską. Wstęp płatny.

Na powitanie wiosny

W poniedziałek, 20 marca 2023, o godz. 17:00 w sali widowiskowej MCK odbędzie się „Koncert życzeń” na powitanie wiosny. Wystąpią zespoły: Tarnowianki, Baczyńskie Szarlotki, Echo Kresów, Wrzosy, Serenada oraz Cantare. Spotkanie poprowadzą Zofia Raubo i Stanisław Dobrzański. Wstęp wolny. Z kolei we wtorek 21 marca 2023 o godzinie 16:00 Klub Seniora Pogodna Jesień przy Klubie Kultury MCK Zodiak, zaprasza do wspólnego powitania Dnia Wiosny. Członkowie zespołów działających w klubach Miejskiego Centrum Kultury przejdą barwnym korowodem po osiedlu Słonecznym. W programie również wykonanie wiosennego Tańca Radości, występ zespołów z Klubu Kultury MCK Zodiak oraz zaproszonych gości. Wstęp wolny.

Muzyczna ławeczka

We wtorek 21 marca 2023 o godz. 18:00, Klub Kultury MCK Jedynka, zaprasza na koncert poetycki duetu akustycznego "Ławeczka" oraz Otwarty Mikrofon Wieszczów dla chętnych do zaprezentowania swoich wierszy. Moderacja spotkania: Beata Patrycja Klary-Stachowiak. Duet akustyczny Ławeczka (gitary akustyczne, skrzypce) wykonujący covery we własnym opracowaniu i aranżacjach. Kilka utworów autorskich oraz autorskich aranżacji. Repertuar: piosenka poetycka, akustyczne wersje polskich i zagranicznych utworów rockowych i z pogranicza bluesa. Przykłady: Stare Dobre Małżeństwo, Czerwony Tulipan, Maanam, Kult, Pink Floyd, Cat Stevens. Wstęp wolny.

WYDARZY SIĘ

  • 19.03 – Show Dance 11. urodziny Studia Tańca Gold, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 20.03 – „Koncert życzeń” na powitanie wiosny, MCK Gorzów Wlkp.,
  • 21.03 - Koncert poetycki duetu akustycznego „Ławeczka” oraz „Otwarty Mikrofon Wieszczów”, Klub Kultury MCK Jedynka, Gorzów Wlkp.,
  • 25.03. – Występ kabaretu „Smile”, Żagański Pałac Kultury,
  • 25.03. – Jarmark Wielkanocny, Drezdenko,
  • 25.03. – Renata Przemyk w koncercie „Vera to ja”, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
  • 25.03. – Występ kabaretu „Smile”, Żagański Pałac Kultury,
  • 25.03 – Festiwal Piosenki Harcerskiej, Skwierzyński Ośrodek Kultury,
  • 26.03 – Festyn Kaziuki, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
  • 31.03 – 6.04 – Jarmark Wielkanocny „Kraszanka”, deptak, Zielona Góra,
  • 31.03. – Koncert „Blues Junkers”, Szprotawski Dom Kultury,
  • 31.03. – Koncert Marka Napiórkowskiego, Strefa Dobrej Muzyki, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 1.04. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 1.04. – Koncert formacji „Tristan”, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 1.04. – Koncert Sebastian Riedel & Cree, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 1.04 – Koncert zespołu „Old Breakout – Tribute to Nalepa, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
  • 2.04. – Koncert „Muzyki Świata”, Żarski Dom Kultury,
  • 14.04 – Recital „Leszek Możdżer solo”, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 14.04. – Koncert Balázs Bágyi New Quartet, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 15.04 – Koncert Teresy Werner, Sulechowski Dom Kultury,
  • 22.04 – Koncert “Pop opera cover songs” – Izabela Metler, Żarski Dom Kultury,
  • 13.05 – Stand-up Piotr Bałtroczyk, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 19.05 – Polska Noc Kabaretowa, Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Gorzów Wlkp.,
  • 20.05. - XV Festiwal Kultury Łowieckiej, Bytnica,
  • 28.05 – Cykl „Miej czas na koncerty” – Agnieszka Chylińska, Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Gorzów Wlkp.,
  • 25.06-2.07 – 52. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów,
  • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska