Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenny poradnik kulturalny. Renata Przemyk z nowym albumem, Kaziuki, Kabarat Smile, Napiórkowski Jazz, Blues Junkers i wielkanocne akcenty

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę 25.03 o godz. 19, w ZOK-Planetarium Wenus odbędzie się prapremiera programu koncertowego „Vera to ja” w wykonaniu Renaty Przemyk. To autorski projekt etniczny składający ze szczęśliwej trzynastki utworów inspirowanych prawdziwą naturą kobiety, która czerpie siłę z ziemi, z wody i z Księżyca.
W sobotę 25.03 o godz. 19, w ZOK-Planetarium Wenus odbędzie się prapremiera programu koncertowego „Vera to ja” w wykonaniu Renaty Przemyk. To autorski projekt etniczny składający ze szczęśliwej trzynastki utworów inspirowanych prawdziwą naturą kobiety, która czerpie siłę z ziemi, z wody i z Księżyca. strona artystki
"Wiosna, cieplejszy wieje wiatr! Wiosna, znów nam ubyło lat, Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy. Śpiewa skowronek nad nami, Drzewa strzeliły pąkami, Wszystko kwitnie w koło, i ja, i Ty". Na bzy to sobie jeszcze ponad miesiąc poczekamy, ale za to bujnie rozkwitły w pełni krokusy, zażółciła się forsycja i za nami pierwsze poważne prace w ogródku. Nie próżnuje także żadna w lubuskich placówek kulturalnych, a czas przed Wielkanocą, upływa na umilaniu nam wolnego czasu. Warto m.in. odwiedzić zielonogórskie Planetarium, w którym Renata Przemyk wystartuje z nowym albumem. W Zielonej Górze Ochli odbędą się tradycyjne Kaziuki, a w Żaganiu na przypałacowym terenie - Jarmark Wielkanocny. Na pewno na nudę nie będzie miejsca.

SZPROTAWA

W piątek (31.03) o godz. 19, na scenie sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury wystąpi zespół „Blues Junkers”, który został założony w Warszawie w grudniu 2014 r. przez małżeństwo – Natalię i Dominika Abłamowiczów. Nazwa zespołu wyraża silne uzależnienie jego członków od starej muzyki amerykańskiej, a mianowicie bluesa, rytmicznego'n'bluesa, boogie-woogie, barrelhouse i soul. Artyści reprezentował Polskę na European Blues Challenge 2016 we Włoszech, w 2018 roku zostali uznani za najlepszy polski zespół bluesowy. Wstęp płatny.

ŻAGAŃ

Rozbawią do łez

W sobotę (25.03) o godz. 17, w Żagańskim Pałacu Kultury wystąpi kabaret „Smile”. Będzie to pełna premierowych skeczy podróż, w towarzystwie zarówno dobrze znanych postaci jak Bożena i Merlin oraz zupełnie nowych bohaterów. Kabaret powstał w 2003 roku i tworzą go m.in. Michał Kincel, Andrzej Mierzejewski oraz Paweł Szwajgier. W 2011 roku zajęli pierwsze miejsce i zdobyli nagrodę publiczności na XVI. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej „Ryjek”. Wstęp płatny.

Wielkanocny jarmark

W niedzielę (26.03) w godz. 12-17, Żagański Pałac Kultury zaprasza na jarmark wielkanocny "Wielkanoc z Kulturką”, który odbędzie się na pałacowym dziedzińcu. W programie znajdzie się wiele atrakcji i bloki tematyczne np. „Tradycje Wielkanocne” czy „Małe kurczaki czy przedszkolaki”. Swoje śpiewy i tańce zaprezentują m.in. lokalne zespoły ,,Złote Łany”, Amatorski Zespół Artystyczny ,,Pod Różą”, Grupa Śpiewacza ,,Ruczaj” oraz formacje taneczne ze Szprotawskiego Domu Kultury. Zostanie przeprowadzony ,,Bieg po jajo” oraz loteria fantowa wielkanocna loteria ,,Szczęśliwych Jaj” i rozstrzygnięty konkurs na rodzinną pisankę wielkanocną. Na rodzinnych warsztatach będzie się można robić robienia palm wielkanocnych. Do kupienia, nie zabraknie ciast, żuru z pajdą chleba ze smalcem, lokalnych miodów (także pitnych), zdobionych pierników, serów, swojskich wędlin i pieczywa, wiejskich jajek, naturalnych soków, ale również i rękodzieła jak koszyki czy stroiki wielkanocne. Wstęp wolny.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

Kostrzyńskie Centrum Kultury „Kręgielnia” zaprasza w piątek 31.03 o godz. 19, na koncert z cyklu Strefa Dobrej Muzyki. Wystąpi „Marek Napiórkowski Quartet” w programie ,,Hipokamp”, w składzie: Marek Napiórkowski – gitary, Jan Smoczyński – syntezatory - inst. Klawiszowe, Paweł Dobrowolski – perkusja oraz Bartek Miler – instrumenty perkusyjne. Pojawią się z pewnością improwizacje jazzowe połączone ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych i dialogów instrumentów perkusyjnych. Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem, który nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników „Jazz Forum”, jest wybierany Jazzowym Gitarzystą Roku. Został także wyróżniony za muzykę do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie w 2019. Realizuje się także jako kompozytor muzyki teatralnej. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA-OCHLA

W niedzielę 26.03 w godz. 11 - 16, w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli odbędą się „Kaziuki”. Impreza nawiązuje do tradycji wileńskich odpustów na świętego Kazimierza Królewicza (dzień ten przypada de facto 4 marca), kultywowanych również w naszym regionie. Pierwotnie „Kaziuki” odbywały się w Wilnie. W okresie międzywojennym towarzyszący świętu pochód otwierał starannie wybrany wilnianin przebrany za św. Kazimierza.

W zielonogórskim Muzeum Etnograficznym, z kolei w tym roku, królować będzie rękodzieło. Na stoiskach goście znajdą m.in. ceramikę, haftowane ręcznie obrusy, wiklinowe kosze (np. na święconkę) czy pisanki. Będziecie można popróbować także specjałów z kuchni regionalnych. Bezpłatne warsztaty pisankarskie i wicia palm odbędą się na zagrodzie kamiennej, a wiosenne warsztaty rzeźbienia w mydle w sali ekspozycyjnej w budynku głównym. Przy wejściu gościom zagra kataryniarz - Tadeusz Zajdowicz. Na muzealnej scenie plenerowej wystąpią zespoły ludowe choćby takie jak: „Fudżijanki”, Łemkowski Zespół Folklorystyczny „Roztoka”, Łużycki Zespół Wokalny, „Karolinki z Grabina”, „Bobrzanki”, „Jutrzenka” „Podolanki”, Zespół Folklorystyczny „Sasanka”, „Kryniczeńka”, „Złoty wiek” i wiele innych. Nie zabraknie rzeźbiarzy, malarzy i hafciarek. Będą obecne pasieki, winnice, piekarnie, serowarnie, piernikarze oraz domowe masarnie.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie m.in. wernisaż wystawy pt. „Podróże wycinanek” z Muzeum Częstochowskiego, a podczas imprezy będzie możliwość zwiedzenia pozostałych ekspozycji muzealnych.

Wstęp płatny. Dojazd autobusem MZK linii 27 lub samochodem (jest bezpłatny parking, ale ilość miejsc ograniczona).

ZIELONA GÓRA

Renata Przemyk zaśpiewa

W sobotę 25.03 o godz. 19, w ZOK-Planetarium Wenus odbędzie się prapremiera programu koncertowego „Vera to ja” w wykonaniu Renaty Przemyk. To autorski projekt etniczny składający ze szczęśliwej trzynastki utworów inspirowanych prawdziwą naturą kobiety, która czerpie siłę z ziemi, z wody i z Księżyca.

Artystka karierę muzyczną rozpoczęła w 1988 r. występem na 14. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, ale dopiero w następnym roku zdobyła Grand Prix i nagrodę dziennikarzy na tym festiwalu. W 1989 wystąpiła również z utworem „Tortury” na Kabaretonie podczas 26. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Przez rok śpiewała w zespole „Ya Hozna”, a w 1990 zdobyła trzecią nagrodę na festiwalu sopockim. Po rozstaniu z zespołem w listopadzie 1990 r. rozpoczęła karierę solową. Wystąpiła m.in. na Festiwal w Jarocinie. W 1991 r. za wykonanie utworu „Moja moc” otrzymała nagrodę im. Karola Musioła w konkursie „Premier” na 28. KFPP w Opolu. Znalazła się w setce najwybitniejszych artystów XX stulecia według „Wprost” i „Polityki”, a w 2009 r. została nagrodzona za całokształt przez London Music Academy. Wydała kilka albumów solowych m.in. „Mało zdolna szansonistka”, „Tylko kobieta”, „Hormon”, „Blizna” czy „Rzeźba dnia”. Współpracowała z wieloma artystami m.in.: Habakuk, Fiolka, Pidżama Porno, Strachy Na Lachy, Katarzyną Nosowską, Anią Rusowicz, Kayah (nagrały wspólnie płytę „Panienki z temperamentem”). Przemyk koncertowała w Nowym Yorku, Niemczech, Anglii, Irlandii i Luksemburgu. Śpiewała na największych polskich scenach.

Wstęp płatny.

Co w Teatrze?

  • Piątek 24.03.2023 r. ,godz.10:00 " Samolub " - reżyseria: Michał Wnuk - scena kameralna, Przedstawienie na podstawie opowiadania Oskara Wilde’a to wzruszająca opowieść o ogrodzie Olbrzyma, do którego chętnie wbiegają dzieci, aby się pobawić. Po kilkuletniej nieobecności Olbrzym wraca, przegania dzieci i stawia wokół ogrodu wielki mur. Mija czas, kończy się zima, a wokół ogrodu rodzi się wiosna. Jedynym miejscem, do którego wiosna nie chce przyjść, jest ogród. Trwa tam wieczna zima. Mijają kolejne pory roku a ogród wciąż jest zasypany śniegiem. Dopiero, gdy do ogrodu wracają małe dzieci, przedostając się przez dziurę w murze, Olbrzym dostaje szansę, aby odmrozić zarówno miejsce wokół siebie, jak i swoje serce. Spektakl dla dzieci od lat 6 Na podstawie opowieści "Tne selfish Giant" Oscara Wilde'a, godz.19:00 " Oświadczyny/Niedźwiedź "- reżyseria: Juliusz Dzienkiewicz - duża scena, "OŚWIADCZYNY/NIEDŹWIEDŹ" Oba jednoaktowe „żarty sceniczne” Antoniego Czechowa powstały w 1888 r. jako wysokiej klasy próba podzielenia się z odbiorcami niepokojami młodego wówczas satyryka i nowelistę, który chłodnym okiem lekarza (ukończył studia medyczne) przyglądał się życiu rosyjskiego ziemiaństwa i inteligencji. W swych humoreskach i farsach przedstawiał własną bezlitosną diagnozę społeczną: życie jest nienormalne, a nienormalność ta polega na zaniku elementarnych wartości moralnych, humanizmu i logiki. W przeciwieństwie do zastanej tradycji komedii sytuacyjnej – Czechow tworzy komedię charakterów, w których groteska wywodzi się z realizmu i do niego powraca. Okazuje się, że „straszne jest to, co nie jest straszne”: potok bezmyślnej codzienności, pospolitość wydarzeń, głupota i bezzasadność sporów – wszystko to, czym życie przesiąkło na wskroś i uczyniło je jałowym i najbardziej niebezpiecznym, bo nieodczuwalnym. Na scenie pojawiają się ludzie, którzy wartość życia mierzą realizacją własnego interesu, drugi człowiek budzi zainteresowanie tylko wtedy, gdy da się go jakoś „spożytkować”, a ogrom wolnego czasu trzeba „zabijać”, choćby grą w szachy z samym sobą. Świat Czechowa nie jest ani ziemiański, ani carski, ani nawet rosyjski – jest to po prostu świat ludzki, a przez to właśnie groteskowo nieludzki. Zindywidualizowane głównie przez język i ruch postacie obu jednoaktówek, także dzięki ogromnej sile komizmu, wartkiemu potokowi zdarzeń i nieoczekiwanym zwrotom sytuacji – tworzą teatr bliski już następnej epoce i widowni XX wieku, np. twórczości A. Jarry’ego („Ubu król”) czy Witkacego. Dlatego też te utwory sceniczne niezmiennie trwają w europejskim repertuarze teatralnym, dodatkowo stanowiąc okazję do prezentacji perfekcyjnego aktorstwa.
  • Sobota 25.03.2023 r. godz.16:00 " Samolub " - scena kameralna, godz.19:00 " Oświadczyny / Niedźwiedź "- AD,PJM ( tłumaczenie na język migowy PJM, audiodeskrypcja (zapewniamy odbiorniki do jej odsłuchu), na widowni oraz w kasie teatru są zamontowane pętle indukcyjne. W teatrze można również skorzystać ze słuchawek wyciszających dostępnych u obsługi widowni.) - duża scena
  • Niedziela 26.03.2023 r. godz.12:00 oraz 14:00 " Samolub " - scena kameralna, godz.18:00 " Oświadczyny/Niedźwiedź " - duża scena.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

  • 25.03. – Jarmark Wielkanocny, Drezdenko,
  • 25.03 – Festiwal Piosenki Harcerskiej, Skwierzyński Ośrodek Kultury,
  • 31.03 – 6.04 – Jarmark Wielkanocny „Kraszanka”, deptak, Zielona Góra,
  • 1.04. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 1.04. – Koncert formacji „Tristan”, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 1.04. – Koncert Sebastian Riedel & Cree, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 1.04 – Koncert zespołu „Old Breakout – Tribute to Nalepa, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
  • 2.04. – Koncert „Muzyki Świata”, Żarski Dom Kultury,
  • 14.04 – Recital „Leszek Możdżer solo”, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 14.04. – Koncert Balázs Bágyi New Quartet, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 15.04 – Koncert Teresy Werner, Sulechowski Dom Kultury,
  • 22.04 – Koncert “Pop opera cover songs” – Izabela Metler, Żarski Dom Kultury,
  • 13.05 – Stand-up Piotr Bałtroczyk, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 19.05 – Polska Noc Kabaretowa, Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Gorzów Wlkp.,
  • 20.05. - XV Festiwal Kultury Łowieckiej, Bytnica,
  • 28.05 – Cykl „Miej czas na koncerty” – Agnieszka Chylińska, Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Gorzów Wlkp.,
  • 28.05 – Koncert „Halina Mlynkova & Zdolni do Wszystkiego, Film(l)ove”, aula UZ, Zielona Góra,
  • 7-9.07 – II Festiwal Polskich Win Musujących, Krosno Odrzańskie,
  • 25.06-2.07 – 52. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów,
  • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska