Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna 2023 już u nas. I niech tak zostanie! Przepiękne obrazki z Zielonej Góry. Łapcie dużo wiosennych zdjęć

Michał Korn
Michał Korn
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wiosna już oficjalnie zawitała do Zielonej Góry. Mamy na to wiele dowodów. ZOBACZCIE ZDJĘCIA >>>
Wiosna już oficjalnie zawitała do Zielonej Góry. Mamy na to wiele dowodów. ZOBACZCIE ZDJĘCIA >>>Mariusz Kapała / GL
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Ta, niestety, bardzo powoli budzi się z zimowego letargu. Mimo pochmurnej aury naszemu fotoreporterowi udało się "złapać" wiosenne akcenty. Uśmiechnięci ludzie witający nową porę roku, kolorowe kwiaty, spacerujące w centrum tłumy. Kto z Was załapał się na historyczne zdjęcie?

Spis treści

Za oknem nieśmiało coraz cieplej, choć na wiosnę z prawdziwego zdarzenia przyjdzie nam jeszcze zaczekać. Przed nami trochę deszczu i temperatury zbliżone do 0 stopni Celsjusza. Było już zimno i bardzo wietrznie. Na szczęście kalendarz nie kłamie i wiosna, ale taka prawdziwa, w końcu nas zaszczyciła. Dowód na to szukaliśmy w centrum Zielonej Góry. Kogo z was spotkał nasz fotoreporter? Zapraszamy do naszej galerii:

Wiosna już oficjalnie zawitała do Zielonej Góry. Mamy na to wiele dowodów. ZOBACZCIE ZDJĘCIA >>>

Wiosna 2023 już u nas. I niech tak zostanie! Przepiękne obra...

Wiosna to samo zdrowie. Mamy więcej energii i chęci do życia

Wraz z przyjściem wiosny, zaczynamy też odczuwać dodatkową energię, chęć do życia. Dni stają się dłuższe, a ciepłe promienie słońca skutecznie wypędzają z naszej psychiki zimową apatię. Chętniej wychodzimy z domów, zaczynamy cieszyć się słońcem i świeżym powietrzem. Dodatkowym atutem wiosennej aury jest oczywiście jej wpływ na nasze zdrowie. Po zimie, kiedy większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Długie spacery wśród kwitnących drzew i łąk, rowerowe eskapady to doskonałe formy aktywności fizycznej, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Wiosna to także czas, w którym możemy zacząć przygotowywać lekkie i zdrowe posiłki, oparte na sezonowych warzywach i owocach.

Czytaj również:

Wiosna kalendarzowa i astronomiczna

Wiosna to pora roku, która zawsze budzi w nas radość i optymizm. Po zimie, natura ożywa i zaczyna przyciągać swoją piękną i kolorową scenerią. Ptaki chętniej śpiewają, kolorowe kwiaty przyciągają uwagę, a zimowe krajobrazy ustępują miejsca zielonym łąkom i kolorowym ogrodom. To czas, który zawsze wywołuje u nas wiele pozytywnych emocji. Kalendarzowa wiosna przypada na 21 marca. W tym roku jest to wtorek. Inaczej jest z pierwszym dniem wiosny astronomicznej. Zaczyna się ona zawsze od równonocy wiosennej - dzień wcześniej niż wiosna kalendarzowa, czyli 20 marca.

Skąd te różnice? Ma to związek z ruchem słońca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej, czyli przesilenia wiosennego. Wtedy dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - 12 godzin. Taka pora trwa aż do przesilenia letniego, kiedy nastąpi najdłuższy dzień w roku. W tym roku astronomiczna wiosna zacznie się dokładnie o 22.58.

Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny

Najbardziej kojarzonym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Odwołuje się on do postaci słowiańskiej bogini, która utożsamia zimę i śmierć. Według starosłowiańskiego zwyczaju zabicie spalenie kukły, przedstawiającej boginię, powoduje rychłe nadejście wiosny. Obecnie kukła marzanny wrzucana jest do rzeki.

Innym zwyczajem jest chodzenie z gaikiem, które ma także przedsłowiańską tradycję. Gaik To przybrana, sosnowa gałąź, symbolizująca wiosnę i rozkwit przyrody, z którą chodzono po wsi wraz ze śpiewem i przyśpiewka. Dziś gaik zazwyczaj obnoszony jest przez dziewczęta, a całemu obrzędowi towarzyszy składanie życzeń, taniec i śpiew.

Wagary - tradycja, która nie zanikła

W pierwszy dzień wiosny odbywają się tradycyjnie wagary. Jest to tzw. dzień wagarowicza. Obecnie szkoły coraz częściej organizują dla uczniów specjalne spotkania lub wyjścia na topienie marzanny. Młodzież lubi w pierwszy dzień wiosny barwie przebierać się i bawić w centrach miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska