Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtuoz skrzypiec Janusz Wawrowski zagra na Stradivariusie wartym 20 mln zł. Koncert już 1 września 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Wybitny skrzypek Janusz Wawrowski zagra w niedzielę, 1 września 2019 r. w Kostrzynie na Stradivariusie wartości ok. 20 mln złotych
Wybitny skrzypek Janusz Wawrowski zagra w niedzielę, 1 września 2019 r. w Kostrzynie na Stradivariusie wartości ok. 20 mln złotych Kinga Karpati/Materiały artysty/organizatora
To absolutna sensacja! W niedzielę, 1 września 2019 r. słynne skrzypce wybitnego włoskiego lutnika – pierwsze, jakie trafiły do Polski od czasów II wojny światowej – zabrzmią na Ziemi Lubuskiej. Na XVII-wiecznym instrumencie zagra Janusz Wawrowski.

Polska przed drugą wojną światową miała Stradivariusy, ale niestety w wyniku wojennej zawieruchy wszystkie te niezwykle cenne instrumenty albo wywieziono, albo sprzedano czy przekazano w inne ręce. I oto w 2018 r. – kiedy świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości – skrzypce z najsłynniejszej lutniczej pracowni na świecie znów trafiły w polskie ręce. A dokładnie instrument zakupił wrocławski biznesmen i mecenas sztuki, Roman Ziemianin, założyciel platformy FutureNet.

Stradivarius za ok. 20 mln zł!

Właśnie przez fakt, iż skrzypce zakupiono w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nazwano je uroczyście „Polonia”. - Ten Stradivarius to znacznie więcej niż wspaniałe skrzypce, to ambasador naszej muzyki na świecie. Jego historia i niesamowite brzmienie budzą zainteresowanie natychmiast, kiedy tylko o nim wspomnę i kiedy tylko się pojawia! – mówi Janusz Wawrowski, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia, któremu mecenas zdecydował się przekazać Stradivariusa do wyłącznej dyspozycji.
Jak dowiadujemy się od właściciela skrzypiec, forma zakupionego instrumentu nawiązuje do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tzw. okresu złotego jego twórczości.

Na skrzypcach grano tylko raz na rok...

Skrzypce pozostawały przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Wykonywano na nich koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładne badania tego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne. Skrzypce powstały w 1685 r., w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha. Ich autentyczność potwierdzają certyfikaty.

Stradivarius w Kostrzynie nad Odtrą

Słynne skrzypce zabrzmią w niedzielę w Kostrzynie nad Odrą dzięki Stowarzyszeniu Artystów „Zdolni do Wszystkiego” z prezesem Michałem Mogiłą i wiceprezesem Jarosławem Podsiadlikiem na czele (obaj są muzykami solistami Filharmonii Zielonogórskiej, członkami Tria stroikowego Reed Connection). To stowarzyszenie przy pomocy Kostrzyńskiego Centrum Kultury zorganizowało koncert ,,W hołdzie wolności” z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Z Januszem Wawrowskim, grającym oczywiście na Stradivariusie „Polonia”, wystąpi Kostrzyńska Orkiestra Kameralna. Dyrygował będzie Maciej Tarnowski, a w programie utwory Bacha, Vivaldiego, Bairda i Barbera. Wydarzenie w niedzielę, 1 września 2019 r. o 19.00 w kościół pw. NMP Matki Kościoła. Wstęp wolny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak, burmistrz Kostrzyna Andrzej Kunt.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska