Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce gwałtownie zmieni się pogoda. Jest ostrzeżenie dla wszystkich lubuskich powiatów

(b)
W piątek, 20 maja nad Lubuskiem zaczną pojawiać się burze. Mogą być bardzo gwałtowne
W piątek, 20 maja nad Lubuskiem zaczną pojawiać się burze. Mogą być bardzo gwałtowne pixabay.com
W piątek, 20 maja, po południu i w nocy nad zachodnią i południową Polską będą pojawiać się burze. Gwałtownym opadom może towarzyszyć grad i silny wiatr. Możliwe są lokalne podtopienia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla wszystkich lubuskich powiatów.

Nad Polskę w piątek nadciągnie front atmosferyczny, który przyniesie deszcz i wyładowania. Najgwałtowniejsze burze mogą być w województwie lubuskim, dolnośląskim i śląskim.

Ostrzeżenie IMGW dla Lubuskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla całego województwa lubuskiego. Gwałtownym burzom towarzyszyć będą opady deszczu, początkowo od 10 mm do 15 mm, a w nocy od 15 mm do 25 mm. Synoptycy ostrzegają też przed niebezpiecznym wiatrem, który początkowo może w porywach osiągać 70 km/h, a lokalnie do 80 km/h. W nocy zjawisko przybierze na sile, a wiatr będzie osiągać prędkość nawet 100 km/h. Opadom deszczu może towarzyszyć grad.

Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje dla powiatów:

  • gorzowskiego
  • strzelecko-drezdeneckiego
  • oraz Gorzowa

Ostrzeżenie II stopnia zostało wydane dla powiatów:

  • krośnieńskiego
  • międzyrzeckiego
  • nowosolskiego
  • słubickiego
  • sulęcińskiego
  • świebodzińskiego
  • wschowskiego
  • żarskiego
  • żagańskiego.
  • zielonogórskiego
  • oraz Zielone Góry.

Burzowy front będzie aktywny od godz. 16 w piątek, 20 maja do godz. 4.00 w sobotę, 21 maja. Będzie przesuwał się z południa na północ i stopniowo obejmie cały region. Pierwsze burze pojawia się w powiatach żarskim i żagańskim. Około 19 może zagrzmieć w środkowej części regionu, a o 20.00 w okolicach m.in. Gorzowa i Strzelec Krajeńskich.

Możliwe są lokalne podtopienia

Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu informuje, że w obszarach występowania burz na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia.

Trzystopniowa skala ostrzeżeń

Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Co oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia?
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Co oznacz ostrzeżenie trzeciego stopnia?Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Pogoda na żywo - siła wiatru w Lubuskiem:

O czym należy pamiętać podczas burzy?

  • słuchajmy prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów;
  • nie zapominajmy o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz oraz o samochodach - nie należy parkować aut w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej;
  • w przypadku wystąpienia silnych porywów wiatru unikajmy przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukać schronienia w budynku;
  • pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz jeżeli istnieje taka potrzeba, dodatkowym ich zabezpieczeniu;
  • z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.);
  • silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu - warto mieć w domu świece za zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie i naładowany telefon komórkowy;
  • przebywając na zewnątrz, starajmy się nie stać pod drzewami, nie podchodźmy blisko budynków, nie zatrzymujmy się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.;
  • nie parkujmy pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych;
  • podczas jazdy samochodem trzeba zachować szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami;
  • pamiętajmy również, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Polecamy także: Seria niezwykłych zjawisk na lubuskim niebie. Te zdjęcia musisz zobaczyć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska