Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władysław Kosiniak-Kamysz: Organizujemy okrągły stół dot. wymiaru sprawiedliwości

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Kosiniak-Kamysz: Organizujemy okrągły stół dot. wymiaru sprawiedliwości
Kosiniak-Kamysz: Organizujemy okrągły stół dot. wymiaru sprawiedliwości fot. adam jankowski / polska press
Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował na briefingu w Sejmie, że Koalicja Polska będzie starała się wypracować ustawy, które mają „uzdrowić sytuację w wymiarze sprawiedliwości”. Temu celowi maja służyć spotkania przy okrągłym stole.

- Z naszej inicjatywy jako klubu parlamentarnego Koalicja Polska, zgłaszamy zaproszenie i organizujemy okrągły stół w sprawie wypracowania ustawy, która uzdrowi sytuację w wymiarze sprawiedliwości. Taka ustawa jest po prostu konieczna, która daje szanse na to, że będzie pewność wobec prawa, skrócą się postępowania, dojdzie do obniżenia kosztów sądów, ale w pierwszej kolejności i to zadanie dla nas wszystkich, do ustabilizowania i pewności wyroków, które zapadają – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz na briefingu w Sejmie.

Zaproszenie dla czołowych osobistości wymiaru sprawiedliwości
Lider Ludowców podkreślił, że do rozmów na temat polskiego wymiaru sprawiedliwości zaproszeni zostaną „środowiska, tych którzy są doświadczeni”, czyli sędziów, byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego, tych którzy byli rzecznikami praw obywatelskich, czy I prezesami SN. - Ale bardzo chcemy się poprzeć również na wiedzy i doświadczeniu wydziałów prawa, uczelni polskich. Chcemy zaprosić samorządy zawodowe, adwokacki i radcowski. Zapraszamy również inne partie polityczne, kluby parlamentarne. Chcemy żeby w tym spotkaniu, i takie zaproszenie zostanie skierowane do premiera, marszałek Sejmu, taka ustawa która uzdrowi sytuację, oczyści sytuację w wymiarze sprawiedliwości, jest po prostu koniecznością i naszym zobowiązaniem – mówił prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz stwierdził, że obecnie w wymiarze sprawiedliwości „panuje chaos”, który pogłębia partia rządząca i rząd Mateusza Morawieckiego. - Nie chcą w żaden sposób uzdrowić wymiaru sprawiedliwości. Chcą go zawłaszczyć, skrajnie upolitycznić, doprowadzić do zamknięcia ust sędziom, doprowadzić też do złamania zasad obowiązujących i w Polsce i Unii Europejskiej – mówił.

Dodał, że opinia Biura Analiz Sejmowych dotycząca projektu zmian w sądownictwie proponowanych przez PiS jest „druzgocąca”. - On nie rokuje w żaden sposób na stwierdzenie zgodności z zasadami praworządności obowiązującymi w UE i nie powinien być naszym zdaniem nawet rozpatrywany. Ale pewnie do tego rozpatrzenia jutro dojdzie. My jako parlamentarzyści będziemy zabierać głos w tej sprawie, mówić twardo, zgłosimy wniosek o odrzucenie tej ustawy w I czytaniu. Zrobimy wszystko żeby zablokować, złożyć poprawki, które doprowadzą do tego, że ta ustawa nie będzie godziła w niezawisłość i niezależność sądów – mówił lider Ludowców.

PiS i dyscyplinowanie sędziów
Prawo i sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustaw sądowych, który w założeniu partii rządzącej ma dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia, np. oprzez podważanie kompetencji sędziów Izby Dyscyplinarnej do orzekania. Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw wprowadza m.in. możliwość złożenia sędziego z urzędu.

Wyrok TSUE
Działania PiS są pokłosiem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł w listopadzie. Wówczas unijny sąd uznał, że to polski Sąd Najwyższy musi ocenić niezawisłość Izby Dyscyplinarnej SN.

Wcześniej polski Sąd Najwyższy skierował do TSUE pytania o niezawisłość Izby Dyscyplinarnej SN. Jej sędziów powołuje obecnie Krajowa Rada Sądownictwa, która zdaniem naczelnego organu.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Władysław Kosiniak-Kamysz: Organizujemy okrągły stół dot. wymiaru sprawiedliwości - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska