Władze mają nas za nic!

Aleksandra Gajewska-Ruc
Aleksandra Gajewska-Ruc
Pod pismem podpisali się m. in. Dominik Pietrzak, Hubert Zeh, Waldemar Sasin, Jaremiusz Konieczny i Paweł Egrowski.
Pod pismem podpisali się m. in. Dominik Pietrzak, Hubert Zeh, Waldemar Sasin, Jaremiusz Konieczny i Paweł Egrowski. Aleksandra Gajewska-Ruc
Udostępnij:
Międzyrzecz. Rolnicy złożyli zawiadomienie w prokuraturze.

W tym roku susza rolnikom nie grozi. Gospodarze ciągle dobrze pamiętają jednak tę sprzed roku. Jej konsekwencją jest złożone przez nich zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych. - Prowadzimy w tej sprawie postępowanie sprawdzające, ustalamy okoliczności - mówi Prokurator Rejonowy Janusz Kodź. W przyszłym miesiącu śledczy zdecydują, czy są podstawy do dalszych działań w tej sprawie.

- Uważamy, że są podstawy prawne, by ukarać za zaniedbania burmistrza Remigiusza Lorenza oraz wiceburmistrz Agnieszkę Śnieg. Nie dopełniając obowiązków, działali na szkodę lokalnych rolników - mówi Paweł Egrowski, rolnik i członek Lubuskiej Izby Rolniczej.

O sprawie niewypłaconych odszkodowań za straty na polach pisaliśmy w tygodniku jesienią ubiegłego roku. - Takiej suszy nie było od wielu lat. Tyle ciężkiej pracy i pieniędzy na nic. To prawdziwa klęska! - mówił nam wtedy Paweł Egrowski. Dziś dodaje, że straty, jakie ponieśli rolnicy z całej gminy to ok. 2 mln zł. - Straciliśmy ogromne pieniądze - mówi Waldemar Sasin.

Rząd zmotywowany zbliżającymi się wówczas wyborami, wykazał się wyjątkową hojnością. Za każdy hektar ubezpieczony rolnik mógł otrzymać aż 400zł, a nieubezpieczony 200zł. Łączna suma nie mogła przekraczać 60 tys. zł. - Tyle właśnie bym dostał. Podobnie wielu innych rolników - mówi Jaremiusz Konieczny z Kurska.

Odszkodowania przeszły jednak większości rolników z gminy koło nosa. Powód? Komisja mająca oszacować straty, pojawiła się na polach... po żniwach. Kto zawinił? Zdaniem rolników, gospodarz gminy. - Burmistrz powinien niezwłocznie po otrzymaniu od wojewody zarządzenia o powołaniu komisji w dniu 31 lipca 2015 przystąpić do przeprowadzania przez nią lustracji zgłoszonych gruntów. Komisja przystąpiła do nich dopiero w drugiej połowie sierpnia. Na większości gruntów zebrano już plony, bądź zostały one zlikwidowane - piszą rolnicy w zawiadomieniu i powołują się m. in. na opinię wojewody Władysława Dajczaka. Zdaniem urzędu wojewódzkiego, rolnicy nie otrzymali pomocy wskutek zaniedbań, których dopuścił się jeden z członków komisji, będący pracownikiem urzędu miejskiego w Międzyrzeczu. Osoba ta została powołana do komisji przez wojewodę, ale jej kandydatura została wysunięta przez burmistrza. To na nim miał spoczywać obowiązek nadzorowania pracy urzędnika.

Remigiusz Lorenz nie zgadza się z tym. - Burmistrz Międzyrzecza nie jest organem powołującym komisję i tym samym nie ma żadnego wpływu na przebieg jej pracy - mówi.

Oburzeni rolnicy domagają się sprawiedliwości. - Pokazali, że mają wieś za nic. Jeszcze nas próbują obarczyć winą - mówi Konieczny, który razem z Egrowskim jako członkowie Izby Rolniczej byli członkami komisji.

Gospodarze czekają na decyzję prokuratury. Planują też złożyć cywilny pozew przeciwko władzom. - Burmistrz nie wyciągnął do nas ręki, nie zrekompensował nam poniesionych strat nawet w części. Nasza gmina jest typowo rolnicza, a nas się zwyczajnie lekceważy i upokarza. Nie pozwolimy na to - mówią.

Burmistrz Lorenz: W chwili obecnej prokuratura przesłała do Urzędu Miejskiego pismo informujące o prowadzonym postępowaniu sprawdzającym i prośbę o przedstawienie dokumentów związanych z powołaniem przez Wojewodę Lubuskiego Komisji do spraw szacowania zakresu i wysokości szkód wyrządzonych przez suszę w gospodarstwach rolnych na terenie gminy w 2015 roku. Przygotowujemy całą dokumentację wraz z pismem opisującym kolejne etapy jej powołania i funkcjonowania. Natomiast, informuję, że pismo z propozycją kandydatów do komisji szacującej szkody zostało przekazane do Wojewody Lubuskiego po wcześniejszych konsultacjach z LIR i z ODR, po upływie 5 dni od dnia wpływu pierwszego zawiadomienia rolnika o poniesionych stratach w uprawach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie