Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WNIOSKI 500 PLUS można składać już od 1 lutego. Co jeszcze zmieni się w programie „Rodzina 500+”? Sprawdź

OPRAC.: (maw)
Dotychczas świadczenie przedłużane było automatycznie. Od 2021 trzeba będzie tego pilnować – wniosek o 500 plus będzie bowiem musiał być złożony corocznie. Jeśli ktoś to przeoczy, może być stratny.
Dotychczas świadczenie przedłużane było automatycznie. Od 2021 trzeba będzie tego pilnować – wniosek o 500 plus będzie bowiem musiał być złożony corocznie. Jeśli ktoś to przeoczy, może być stratny. archiwum Polska Press
Wnioski o 500 plus można składać już od poniedziałku, 1 lutego 2021. Jak złożyć wniosek? Komu przysługuje świadczenie? Ministerstwo odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

500 PLUS - zmiany w programie

W 2021 roku nastąpiła ważna zmiana dotycząca programu "Rodzina 500+". Związana jest ona z ustaleniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o 500 PLUS. Wiąże się to z tym, że osoby, które otrzymują już świadczenie wychowawcze na dziecko, muszą złożyć nowy wniosek w tym roku.

Briefing prasowy dotyczący programu Rodzina 500 PLUS

500 PLUS - kiedy rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy?

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, od 2021 r. prawo do świadczenia „500 PLUS” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Wnioski 500 PLUS - kiedy je złożyć?

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski 500 PLUS będzie można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.
Natomiast od 1 kwietnia możliwe będzie złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli poprzez wizytę w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

- Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.

Terminy wypłat świadczenia 500 PLUS

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku 500 PLUS na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.

  • W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.
  • Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Co się stanie, jeżeli wniosek o 500 plus zostanie złożony później – w maju, czerwcu, lipcu? Kiedy otrzymam pieniądze?

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

- Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku - tłumaczy ministerstwo.

Uwaga! Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Wniosek 500 PLUS - czy potrzebne są dodatkowe dokumenty?

Od czasu zniesienia kryterium dochodowego rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie opiera się przede wszystkim na informacjach zawartych we wniosku.
Ministerstwo przypomina także, że świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Co ważne, świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i pieczy zastępczej.

źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska