MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wnioski gotowe

(art)
Przebieg obwodnicy Kostrzyna i Kietz, imprezy kulturalne i problemy z zagospodarowaniem Starego Miasta i Wyspy Odrzańskiej omawiali polscy i niemieccy urzędnicy.

Współpraca między Kostrzynem i gminą Küstriner Vorland nigdy nie była jeszcze tak dobra. Urzędnicy i działacze społeczni z obu miast spotykają się co miesiąc i załatwiają wspólnie różne sprawy. W ubiegłym tygodniu spotkali się po stronie niemieckiej.

Wnioski gotowe

Największym problemem była nieznajomość języka - tylko jeden uczestnik spotkania, Ryszard Skałba mówił po polsku i niemiecku. - Jakoś się dogadaliśmy, ale pod koniec spotkania już ledwie wyrabiałem - mówi Skałba.
Polska strona przekazała Niemcom zgodę biskupa Adama Dyczkowskiego na odbudowę kościoła maryjnego na Starym Mieście. Strona niemiecka zdeklarowała się znaleźć fundusze na odbudowę świątyni. Urzędnicy z Küstrina przekazali zaś informację o przygotowywanym planie zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta i Wyspy Odrzańskiej.
Na spotkaniu przygotowano ostatecznie dokumenty w sprawie utworzenia na Wyspie Odrzańskiej Europejskiego Centrum przeciw wypędzeniom. W tym tygodniu wniosek trafi do przewodniczącego Bundestagu.
Niemcy zaproponowali nowy przebieg obwodnicy obu miast i lokalizację nowego mostu granicznego z przejściem dla samochodów ciężarowych.

Nie do przyjęcia

Most miałby powstać nieopodal Starego Miasta. - Nie podoba nam się ta propozycja. Nie zmieni to złej sytuacji drogowej, bo nie wyprowadzi ruchu ciężkich samochodów z centrum miasta. Wiemy, że Niemcy mają problem z terenem chronionym przyrodniczo, przez który miałaby przechodzić obwodnica i nowy most według naszej propozycji, ale ich pomysł jest dla nas nie do przyjęcia - mówi Ryszard Skałba.
Urzędnicy ustalili szczegóły spotkania przedsiębiorców z obu miast. Odbędzie się ono w czerwcu w Kostrzynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska