Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wnioski MON po odnalezieniu rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą. Najnowszy komunikat resortu

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wideo
od 16 lat
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał w piątek wieczorem prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu raport z kontroli funkcjonowania Systemu Obrony Powietrznej RP. Chodzi o rakietę znalezioną pod Bydgoszczą. "Wnioski raportu wyraźnie wskazują na zaniedbania Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych" – czytamy w komunikacie MON.

Komunikat MON ws. rakiety znalezionej pod Bydgoszczą. "Zaniedbania Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych"

O przekazaniu prezydentowi i premierowi raportu poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Wnioski raportu wyraźnie wskazują na zaniedbania Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który zgodnie z ustawami: o obronie Ojczyzny i ochronie granicy państwowej odpowiada za ochronę przestrzeni powietrznej RP" – przekazał resort.

Jak podkreślono, wnioski z raportu są zbieżne z wynikami przekazanej niedawno Ministrowi Obrony Narodowej, kontroli Najwyższej Izby Kontroli, która wykazała zaniedbania Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w obszarze organizowania i funkcjonowania systemu obrony powietrznej kraju.

W komunikacie MON przekazano, iż z raportu wynika, że Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych:

  • zignorował sygnały Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego o obecności niezidentyfikowanego obiektu w przestrzeni powietrznej Polski,
  • nie poinformował o sytuacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, służb specjalnych, Żandarmerii Wojskowej i innych przewidzianych w procedurach służb,
  • poinformował Szefa Sztabu Generalnego WP oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawozdaniu operacyjnym, że w dniu 16 grudnia 2022 r. nie odnotowano naruszenia ani przekroczenia przestrzeni powietrznej RP,
  • nie podjął skutecznych działań mających na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia oraz ustalenie miejsca upadku niezidentyfikowanego obiektu powietrznego,
  • nie uruchomił dyżurnych sił i środków z Wojsk Obrony Terytorialnej, co należy do jego kompetencji i nie wymaga zgody Ministra Obrony Narodowej.
  • Ponadto w trakcie cyklicznych odpraw kierownictwa resortu obrony narodowej i sił zbrojnych nie meldował o żadnych negatywnych zdarzeniach w przestrzeni powietrznej RP w dniu 16 grudnia 2022 r.

BBN: Brak uzasadnienia do decyzji personalnych

Wcześniej w piątek, komunikat w sprawie incydentu pod Bydgoszczą opublikowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

"Informacje, w posiadaniu których jest aktualnie Prezydent RP, nie uzasadniają podjęcia decyzji personalnych dotyczących najwyższej kadry dowódczej Wojska Polskiego, a ponadto Prezydentowi RP nie przedstawiono żadnego wniosku w tej sprawie" – przekazało BBN.

W swoim stanowisku BBN nawiązało do czwartkowej konferencji wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na temat obiektu wojskowego znalezionego pod Bydgoszczą. Przypomnijmy, że szef MON oświadczył, że procedury i mechanizmy reagowania ws. znalezionego obiektu zadziałały prawidłowo do poziomu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który nie poinformował go, "ani odpowiednich służb o obiekcie, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej".

Błaszczak zaprzeczył, by odmówił zlecenia poszukiwań obiektu. Zaznaczył, że ewentualne decyzje personalne lub dyscyplinarne zostaną podjęte po konsultacji z prezydentem.

Apel gen. Piotrowskiego: Ważmy emocje

W związku z informacjami przekazanymi przez szefa MON głos zabrał również Dowódca Operacyjny RSZ gen. Tomasz Piotrowski. Jak wyjaśnił, zdecydował się przerwać milczenie po tym, jak otrzymał telefony i wiadomości od ludzi, którzy donoszą mu o tzw. 'burzy medialnej' jaka zapanowała w przestrzeni".

– Mówię do Państwa, bo chciałem zwrócić się z apelem o rozsądek, o to abyśmy w nadchodzących dniach bardzo ważyli emocje, abyśmy byli rozsądni w tym co robimy, abyśmy bardzo ambitnemu i agresywnemu przeciwnikowi nie dawali pożywki, nie dawali się dzielić na grupy. Bo ten przeciwnik już tylko na to czeka. Apeluję do Państwa, abyśmy byli silni i skonsolidowani. Abyśmy się nawzajem wspierali, aby nigdy więcej nie dochodziło do sytuacji, które pomagają przeciwnikowi, a szkodzą nam – wezwał Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wnioski MON po odnalezieniu rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą. Najnowszy komunikat resortu - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska