Wnioski o kredyt studencki można składać do 15 listopada

(vp)
Studia sporo kosztują. Nie każdego stać na luksus nauki na wyższej uczelni. Ratunkiem może być zaciągnięcie specjalnego kredytu na preferencyjnych warunkach.

Studenci mogą liczyć na pomoc finansową państwa udzielaną w postaci preferencyjnego kredytu. Można się o niego ubiegać się w jednym z dziewięciu banków, które podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę o współpracy. Pieniądze na ten cel pochodzą z działającego w BGK Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Wypłata przez 10 miesięcy w roku

Kredyt taki jest przeznaczony dla studentów uczelni publicznych i niepublicznych, studiujących w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25. roku życia.
Miesięcznie student otrzymuje 400 lub 600 zł (kwotę tę deklaruje wcześniej). Kredyt jest udzielany na okres studiów, maksymalnie sześć lat, a w przypadku doktorantów przedłużony maksymalnie o cztery lata. Jest wypłacany przez 10 miesięcy w roku akademickim.

Do 31 marca i 31 października każdego roku akademickiego należy dostarczać do banku zaświadczenia z uczelni. Wypłata rat jest zawieszona w okresie trwania urlopu dziekańskiego, a także gdy dana osoba nie zaliczyła semestru lub została zawieszona w prawach studenta.

Pierwszeństwo mają ubożsi

Ubiegając się o kredyt należy w wybranym banku złożyć wypełniony wniosek wraz z potwierdzeniem wysokości dochodów rodziców, zaświadczenie z uczelni oraz ewentualne dokumenty stwierdzające zabezpieczenie spłaty kredytu wymagane przez bank. Wnioski można składać do 15 listopada, w dowolnym wybranym przez studenta banku udzielającym kredytów studenckich. Bank informuje studenta o swojej decyzji do 15 lutego następnego roku. W przypadku decyzji negatywnej możliwe jest złożenie wniosku w innym banku, w terminie do 28 lutego. Po pozytywnym rozpatrzeniu następuje podpisanie umowy kredytowej (do końca marca) i rozpoczęcie wypłacania rat. Za miesiące akademickie poprzedzające decyzję kredytową raty wypłacane są wstecz.

Należy pamiętać, że pierwszeństwo w otrzymaniu kredytu mają studenci pochodzący z rodzin o niskich dochodach na osobę.

Najlepsi zapłacą mniej

Sposób spłaty zaciągniętego kredytu jest bardzo dogodny. Rozpoczyna się ona dopiero dwa lata po ukończeniu studiów, a jej okres jest dwa razy dłuższy niż czas wypłacania pieniędzy. Przykładowo student, który przez pięć lat studiów dostawał miesięcznie 400 lat, potem przez 10 lat spłaca miesięcznie kwotę 200 zł powiększoną o odsetki w wysokości połowy stopy redyskontowej NBP. Podczas otrzymywania pieniędzy z kredytu jego odsetki są pokrywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

W przypadku niektórych kredytobiorców istnieje możliwość częściowego umorzenia kredytu. Dotyczy to studentów będących w grupie w grupie 5 proc. najlepszych absolwentów. Umorzenia dokonuje bank kredytujący na wniosek zainteresowanego, potwierdzony przez uczelnię. Kredyt może być także częściowo umorzony w przypadku w trudnej sytuacji życiowej lub trwałej utraty zdolności do spłaty zobowiązań. Wnioski o umorzenie należy w tych przypadkach składać w Komisji do Spraw Pożyczek i Kredytów Studenckich działającej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

GDZIE MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSEK

1. PKO BP SA
2. Kredyt Bank SA
3. Bank Gospodarki Żywnościowej SA
4. Bank Pekao SA
5. Bank Zachodni WBK SA
6. Bank Polskiej Spółdzielczości SA
7. Gospodarczy Bank Wielkopolski SA

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jolka

Jestem jedną z takich "uszczęśliwionych i naiwnych osób " , która spłaca studencki kredyt. Znam więcej takich . Nie wierzcie w te "cuda"!!
Zanim taki kredyt weżmiecie, zastanówcie się najpierw, czy zdołacie go spłacić. Z CZEGO? Z marnej pensji po studiach?
A te odsetki.... Tragedia. O umorzeniu kredytu dla najlepszych studentów - zapomnijcie!!
Życzę studiowania bez zaciągania kredytów.

Dodaj ogłoszenie