MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda bez waloryzacji

HENRYKA BEDNARSKA
O trzy procent wzrosły od stycznia płace w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Miesięcznie na wynagrodzenia urzędników będzie przeznaczana kwota wyższa od dotychczasowej o 19,3 tys. zł.

Pensje wzrosną, bo tak przewiduje ustawa budżetowa. Zakłada ona waloryzację płacy brutto każdego urzędnika o trzy procent. - Pierwsze zwaloryzowane wynagrodzenia pracownicy urzędu otrzymają w lutym, wtedy też dostaną wyrównania za styczeń - mówi Krystyna Kowałko, zastępca dyrektora biura dyrektora generalnego.

Wojewoda bez waloryzacji

W LUW najniższe wynagrodzenie wynosi 1.154 zł brutto, najwięcej zarabiają dyrektorzy wydziałów i dyrektor generalny (w ramce). Wojewoda Andrzej Korski bierze miesięcznie prawie 9 tys. zł, wicewojewoda Joanna Kasprzak-
Perka - ponad 8 tys. zł. Ich płace wynikają z rozporządzenia prezydenta i są jednakowe dla wszystkich wojewodów i wicewojewodów w kraju. W latach 2002-2003 nie były waloryzowane. W tym roku prawdopodobnie będzie tak również.
W lubuskim urzędzie pracuje 355 osób. Na ich pensje trzeba będzie wydać miesięcznie o 19,3 tys. zł więcej niż dotychczas.

Jeszcze nie teraz

- To bandytyzm! Jakie to oszczędności w administracji?! Co innego mówią, a co innego robią - tak lubuski poseł Samoobrony Henryk Ostrowski zareagował na waloryzację płac urzędników. - To mechanizm, którego nie można zatrzymać. Wraz z wejściem do Unii urzędników przybędzie i kto w tym kraju będzie cokolwiek wytwarzał?!
Tymczasem poseł SLD Jakub Derech-Krzycki, członek sejmowej komisji finansów publicznych tłumaczy, że oszczędności w państwie (także plan Hausnera) będą tak naprawdę zastosowane dopiero w przyszłym roku. - Finansowo żyjemy po staremu, a to dlatego, że tegoroczne przepisy uchwalone były na podstawie ustaw wcześniej obowiązujących. Wszelkie cięcia nastąpią w roku przyszłym, po przyjęciu w Sejmie ustaw oszczędnościowych. Głosowania rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska