Wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch odwołany

  Wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch odwołany

  (pik), (jm)

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Jerzy Ostrouch nie jest już wojewodą lubuskim. - Z dniem dzisiejszym przestaję pełnić funkcję wojewody lubuskiego - powiedział Ostrouch w piątek 19 grudnia na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim.

  - Chciałbym wszystkim serdecznie podziękować. Udało się zrealizować kilka ważnych projektów, ale na podsumowanie mojej pracy jest jeszcze za wcześnie - powiedział były już wojewoda lubuski.

  Jerzy Ostrouch nie chciał mówić o powodach odwołania. - To jest normalny tryb. To naturalne prawo pani premier - stwierdził jedynie.

  - W momencie powołania na stanowisko wojewody jest radość i ekscytacja, ale później przychodzi czas na refleksję, że okres pełnienia tej funkcji jednak się kiedyś kończy - dodał były wojewoda lubuski.

  Decyzję o swojej dymisji Ostrouch dostał w piątek po 10.00 i ma ona charakter natychmiastowy. Obowiązki wojewody do czasu powołania nowego pełnić będzie zastępca Ostroucha Jan Świrepo.

  Dlaczego doszło do przyjęcia dymisji właśnie teraz? Gdy 11 września 2014 prezydent Polski Bronisław Komorowski przyjął dymisję rządu Donalda Tuska, Ustawa o Radzie Ministrów nakazywała, aby dymisję złożyli wszyscy wojewodowie i ich zastępcy w całej Polsce. Stosowny dokument złożył więc i Ostrouch, i Świrepo.

  Gdy zaprzysiężona została premier Ewa Kopacz, zaczął biec trzymiesięczny termin, w której prezes rady ministrów miała przyjąć lub odrzucić dymisje. Termin mija w najbliższy poniedziałek.

  Kto będzie nowym wojewodą, tego na razie nie wiadomo, choć spekuluje się, że będzie to Helena Hatka. W fotelu wojewody zasiadała już w latach 2007 - 2011. Trzy lata temu została wybrana senatorem.

  Nominacja nowego wojewody odbędzie się - według naszych ustaleń - w najbliższy poniedziałek.

  Zobacz też: Czytelnicy biją się o nagrody! (aktualny ranking)


  Lokalny portal przedsiębiorców

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia