Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
28 listopada jest 278. dniem wojny na Ukrainie. Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w najbliższych dniach można się spodziewać przerzucenia na ukraiński front niektórych rosyjskich jednostek z terenu Białorusi. Miałyby one uzupełnić straty ponoszone przez Rosjan. Ponadto okupanci szerzą dezinformację twierdząc, że Ukrainy z wyzwolonych terenów są masowo zatrzymywani przez ukraińskie wojsko i oskarżani o współpracę z wrogiem. Rosyjska propaganda twierdzi, że celem zatrzymań jest wymiana na ukraińskich jeńców.

Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd – pisze "New York Times"
09:1428.11.2022

Działające w Rosji niezależne organizacje kobiece żądają zakończenia wojny i wyprowadzenia rosyjskich wojsk z Ukrainy. Dokument został wysłany do obu izb parlamentu: Dumy Państwowej i Rady Federacji. Wcześniej z podobnymi petycjami wystąpiła opozycyjna partia Jabłoko i grupa niezależnych deputowanych z kilkunastu miast, w tym z Moskwy i Petersburga.

Działaczki organizacji skupiających matki i żony żołnierzy wysłanych na ukraiński front nie ograniczyły się do przekazania petycji przedstawicielom rosyjskich władz. Kobiety opublikowały dokument na międzynarodowym portalu Change.org. W petycji podkreśliły, że niezależnie od tego, czy ktoś nazywa wojnę - wojną, czy wymyśla inne zakamuflowane nazwy, to wojna zawsze przynosi katastrofę, przelew krwi, przemoc i poniżenie ludzkiej godności. Dalej zwracają uwagę, że rosyjscy deputowani przysięgali chronić prawa i wolności każdego obywatela, a zamiast tego niszczą je. -„Członkowie waszych rodzin są chronieni przed udziałem w wojnie, wy niczym nie ryzykujecie i nikogo nie tracicie, a my każdego dnia martwimy się o bliskich, których siłą wysyłają do tej maszyny mielącej mięso” - napisały rosyjskie kobiety. W ciągu doby petycja zebrała zaledwie kilka tysięcy głosów.

08:4028.11.2022

Pomimo wyzwolenia przez Ukraińców Chersonia położonego na południu kraju, miasto wciąż pozostaje pod codziennym ostrzałem Rosjan - poinformował brytyjski wywiad wojskowy.

24 listopada 2022 roku w mieście zginęło 10 osób. Najwięcej ostrzałów, bo aż 54, zarejestrowano 27 listopada
''Miasto jest bezbronne, ponieważ pozostaje w zasięgu większości rosyjskich systemów artyleryjskich, ostrzeliwujących obecnie ze wschodniego brzegu Dniepru, z tyłu nowo skonsolidowanych linii obronnych. Wiele zniszczeń w Chersoniu to efekt rosyjskiego ostrzału z wyrzutni rakiet, głównie z wyrzutni BM-21 Grad.

08:0428.11.2022

Wojska rosyjskie na lewym brzegu Dniepru liczą się z możliwością sforsowania rzeki przez siły ukraińskie i kontrofensywy w tym regionie. Według ISW Rosjanie zamierzają się skupić na obronie swoich linii komunikacji na południu Ukrainy, w tym z Zaporoża na Krym – ocenia ośrodek ISW.

"Armia rosyjska ewidentnie uważa, że siły ukraińskie mogą przekroczyć rzekę Dniepr i przystąpić do kontrofensywy na wschodzie obwodu chersońskiego (lewy brzeg Dniepru), potencjalnie zagrażając krytycznym połączeniom logistycznym rosyjskich wojsk pomiędzy (zaanektowanym) Krymem i południową częścią Ukrainy” – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Według analityków siły rosyjskie ewidentnie nie widzą możliwości powstrzymania sforsowania Dniepru przez stronę ukraińską, ani nie uważają za priorytet działań obronnych, by takie działania powstrzymać – wnioskuje ISW po przeanalizowaniu dostępnych wizualnych danych na temat rosyjskich umocnień w regionie. Według ośrodka rosyjskie plany umożliwiają stworzenie mocnych ukraińskich pozycji na lewym brzegu.

07:2128.11.2022

Rosyjskie władze okupowanego Mariupola tolerują włamania podległych im żołnierzy do prywatnych domów i grabienie mienia. Informuje o tym na Telegramie doradca mera miasta, Petr Andruszczenko.

Złodzieje w mundurach plądrują przede wszystkiem te mieszkania, których właściciele uciekli przed wojną. "W biały dzień, w centrum miasta wyciągają z domów co się da.' - pisze doradca mera - "Samochodami, przyczepami, na własnych plecach."

Przedstawiciele ukraińskiej administracji podają, że wobec całkowitej obojętności władz okupacyjnych w ślady rosyjskich żołnierzy idą miejscowi przestępcy. Petr Andriuszczenko pisze, że miejskie tablice ogłoszeń pełne są ofert sprzedaży rzeczy, pochodzących z rozboju. Przypomina, że w Mariupolu w trakcie działań wojennych Rosjanie zburzyli ponad 50 tysięcy mieszkań. 90 procent budynków w mieście leży w gruzach. Po wielodniowych ostrzałach artyleryjskich nie działa sieć elektryczna. Nie ma też gazu ani wody. Według szacunków władz w Mariupolu wciąż przebywa ponad 100 tysięcy mieszkańców, którzy nie mogą opuścić miasta.

06:5528.11.2022

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że wojska rosyjskie nadal prowadzą ostrzał rakietowy i artyleryjski osiedli cywilnych po ukraińskiej stronie frontu. Jednocześnie propaganda Kremla próbuje zrzucić winę na ukraińskie siły zbrojne.

Ponadto okupanci szerzą dezinformację twierdząc, że Ukrainy z wyzwolonych terenów są masowo zatrzymywani przez ukraińskie wojsko i oskarżani o współpracę z wrogiem. Rosyjska propaganda twierdzi, że celem zatrzymań jest wymiana na ukraińskich jeńców.

Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w najbliższych dniach można się spodziewać przerzucenia na ukraiński front niektórych rosyjskich jednostek z terenu Białorusi. Miałyby one uzupełnić straty ponoszone przez Rosjan.

Ukraińskie pozycje oraz osiedla nadal są celem ostrzału rakietowego i artyleryjskiego ze strony wojsk rosyjskich. W kilku miejscach na wschodzie kraju Rosjanie próbowali przeprowadzić działania ofensywne, jednak zostali odparci przez ukraińskich obrońców.

21:3727.11.2022

Zełenski: Terroryści przygotowują nowe ataki i dopóki będą mieć rakiety, nie uspokoją się

Władze Ukrainy zdają sobie sprawę, że Rosja przygotowuje nowe ataki rakietowe na Ukrainę i nie zaprzestaną, dopóki będą mieć rakiety – powiedział w wieczornym wystąpieniu w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Wiemy to na pewno. I dopóki będą mieć rakiety, nie uspokoją się” – powiedział Zełenski w nagraniu, opublikowanym wieczorem w Telegramie.

13:3927.11.2022

Władze Ukrainy: w sobotę w wyniku rosyjskiej agresji zginęło 7 cywilów, 19 zostało rannych

Na Ukrainie w sobotę w wyniku rosyjskiej agresji zginęło 7 cywilów, a 19 zostało rannych - poinformował w niedzielę Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy.

Tymoszenko przekazał, że w obwodzie dniepropietrowskim rannych zostało 10 cywilów. W obwodzie donieckim w Donbasie pięć osób zginęło, a cztery zostały ranne. W obwodzie charkowskim jedna osoba zginęła w wybuchu miny, zaś trzech cywilów zostało rannych. W obwodzie chersońskim na południu kraju zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

(PAP)

13:0327.11.2022

Papież: przemoc zabija przyszłość, mówmy niestrudzenie: nie dla wojny

"Przemoc zabija przyszłość" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w pierwszą niedzielę Adwentu. Zaapelował: "mówmy niestrudzenie: nie dla wojny, nie dla przemocy, tak dla dialogu i tak dla pokoju, zwłaszcza dla udręczonego narodu ukraińskiego".

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra papież powiedział: "Śledzę z niepokojem wzrost przemocy i starć, które od miesięcy trwają w państwie Palestyna i w Izraelu".

Przypomniał: "W minioną środę dwa nikczemne zamachy w Jerozolimie zraniły wiele osób i zabiły izraelskiego chłopca. Tego samego dnia podczas zbrojnych starć w Nablusie zginął młody Palestyńczyk".

"Przemoc zabija przyszłość łamiąc życie najmłodszych i osłabiając nadzieje na pokój" - dodał Franciszek.

Wezwał do modlitwy za dwie młode ofiary, za ich rodziny i zwłaszcza za ich matki.

"Wyrażam pragnienie, by władze izraelskie i palestyńskie miały w sercu poszukiwanie dialogu budując wzajemne zaufanie, bez którego nie będzie nigdy pokojowego rozwiązania w Ziemi Świętej" - oświadczył papież.

(PAP)

12:5027.11.2022

Polska wspiera Ukrainę

11:4227.11.2022

Prezydent Ukrainy: za każdą z tysięcy rosyjskich rakiet stoją barbarzyńcy

Za każdą z tysięcy rosyjskich rakiet wystrzelonych przeciwko Ukrainie stoją barbarzyńcy; wszyscy oni będą pociągnięci do odpowiedzialności - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Za każdą z tysiąca rosyjskich rakiet są barbarzyńcy winni śmierci i strat spowodowanych tymi rakietami. Za każdym przejawem rosyjskiej agresji są ci, którzy ją zaplanowali, zorganizowali, usprawiedliwiali i uniemożliwiali jej zakończenie" - napisał w niedzielę w komunikatorze Telegram Zełenski.

Zapewnił, że "terroryści będą za to wszystko odpowiadać". "I z pewnością wygonimy ich z naszej ziemi" - dodał.

(PAP)

11:0627.11.2022

Morawiecki: stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i zawsze będziemy was wspierać

Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński prezydent dziękował Polsce za pomoc.

Szef polskiego rządu w sobotę przebywał na Kijowie, gdzie w ramach Trójkąta Lubelskiego spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i premier Litwy Ingridą Simonyte. Premier Morawiecki wziął też udział w międzynarodowej konferencji "Grain from Ukraine", podczas której omawiano nową inicjatywę ukraińskiego rządu wspierającą logistykę i eksport zbóż ukraińskich do krajów, które są zagrożone klęską głodu.

(PAP)

10:5027.11.2022

Doradca prezydenta Ukrainy: czekamy na decyzję Niemiec

09:3127.11.2022

Rosji brakuje wojsk do zdobycia reszty obwodu donieckiego

Choć Rosja potencjalnie planuje duże natarcie na resztę obwodu donieckiego, jest mało prawdopodobne, by była w stanie skoncentrować siły wystarczające do dokonania przełomu operacyjnego - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że okolice miejscowości Pawliwka i Wuhłedar w południowo-centralnej części obwodu donieckiego były w ciągu ostatnich dwóch tygodni sceną intensywnych walk, choć niewiele terytorium przeszło w ręce drugiej strony. Zarówno Rosja jak i Ukraina zaangażowały w tym sektorze znaczne siły, przy czym rosyjska piechota morska poniosła ciężkie straty.

(PAP)

09:2227.11.2022

Pochowano niemowlę, które zginęło w rosyjskim ostrzale szpitala

W Wilniańsku w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy pochowano dwudniowe niemowlę, które zginęło w rosyjskim ostrzale szpitala - pisze w niedzielę Ukrinform.

Chłopiec Kyryło zginął w ostrzale oddziału położniczego szpitala w Wilniańsku w nocy 23 listopada.

(PAP)

09:0227.11.2022

Straż Graniczna: od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało ponad 8 mln osób

08:5627.11.2022

W Rosji trwają przygotowania do przeprowadzenia kolejnej akcji potajemnej mobilizacji do wojska

08:3327.11.2022

Ukraina: dwie rosyjskie rakiety trafiły w obiekt infrastruktury transportowej

Dwie rosyjskie rakiety trafiły w obiekt infrastruktury transportowej w Krzywym Rogu w środkowej Ukrainie; są poważne zniszczenia - poinformował w niedzielę szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

Gubernator podkreślił, że ustalane są szczegóły dotyczące skutków ostrzału.

(PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 75

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
25 listopada, 6:26, ab:

Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:

👍

G
Gość
Rosja zawiodla mnie okropnie !! Nie tego sie spodziewalem po rosjanach ,nie tego ! Teraz placi cala europa a niemcy az sie pala do pomocy w odbudowaniu Ukrainy !! dla swoich nie maja ale dla obcych pieniedzy nie zaluja !!
G
Gość
Wiadomo ze Rosjanom nie idzie tak jak to sobie mysleli !! Ale wedlug propagandy ukrainsko - polskiej to ukraincy odnoszac takie blyskotliwe zwyciestwa a kazdy ukrainiec to bohater powinni juz byc w Moskwie !!Pokazuja zniszczona bron jak czolgi ktore moga byc ich wlasnymi !!!
a
ab
Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:
O
Onuca Putina
OBAWY USraela? Przeciez po to zrobili te wojne by zgodnie ze swoja bandycka filozofia od dekad, trwala jak NAJDLUZEJ. Za odbudowe oczywiscie ROWNIEZ skasuja durnych UPA incow.
a
ab
. Rosyjscy czołgiści zostawili wiadomość w Chersoniu dla szanownych Ukraińców.

„Szanowni Ukraińcy, zachowujcie się dobrze! Nie zapominajcie, że jesteście na terytorium Imperium Rosyjskiego!

Jesteśmy na urlopie, wkrótce wrócimy.

1. Mebli nie gryźć!

2. Na podłogę nie [wulgaryzm]!

3. Przechodniów nie zaczepiać!

4. W nocy nie szczekać!

5. Drzwi zamykać szczelnie – bo przeciąg!

6. Po powrocie zdecydowanie zalecamy pozostawić porządek i zawiesić w każdym pokoju portret naszego z wami monarchy - W.W. Putina!

PS. Każdego ranka całować flagę i śpiewać rosyjski hymn. Przyjedziemy i sprawdzimy!

Z miłością, rosyjski specnaz czołgowy"
a
ab
Pierwszą rzeczą jaką zrobił nazistowski reżimek z Kijowa po puczu faszystowskim w 2014 roku było odcięcie Krymu od wody – postawili na rzece tamę i już.

Obecnie sami stoją w niekończących się kolejkach po wodę – jaki to słodki widok…No bo jako że to oni a nie Marsjanie na żydowskiego komika głosowali więc czeka ich teraz długa zima i bardzo śmieszna.
G
Gość
23 listopada, 15:19, PI Grembowicz:

Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).

Popieram. Rosjanie to zabójcy cywilizacji. Ten kraj nie powinien istnieć

P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
a
ab
Dmitrij Miedwiediew pisze:

Czasami na wypowiedzi wroga trzeba odpowiedzieć czymś więcej niż tylko dyplomatycznymi czy jakoś alegorycznymi sformułowaniami.

Odpowiadam:

W insektarium w Kijowie hodują różne karaluchy, które nieustannie grożą „zwrotem Krymu”. Cele są jasne: rozweselić oswojone owady i pokazać właścicielowi insektarium, że wciąż potrafią biegać za kawałkiem jedzenia. To prawie jak ulubiony karaluch, Janissary, w sztuce „W biegu” słynnego Kijowanisty Michaiła Bułhakowa.

Chcę więc przypomnieć im niezaprzeczalne fakty:

Kijów jest stolicą starożytnej Rosji.

Kijów jest dużym małym rosyjskim miastem w Imperium Rosyjskim.

I wreszcie, Kijów to po prostu rosyjskie miasto, w którym ludzie zawsze myśleli i mówili po rosyjsku.

Żeby było jasne, co i jak należy zwrócić…
a
ab
Ukraińscy terroryści zaatakowali elektrownię atomową w Zaporożu!!!

największą elektrownię jądrową w Europie”

Bez zgody USA i Anglii tego by nie zrobili

Ukraińcy strzelali do korpusu specjalnego EJ nr 2, w którym przechowywane jest świeże wypalone paliwo jądrowe.

„Wystrzelono 15 pocisków. Wiadomo, że 6 trafiło w basen fontanny chłodzącej reaktor, 2 – w suche składowisko odpadów radioaktywnych.

Nadal nie można określić skutków ostrzału
G
Gość
19 listopada, 13:17, ab:

Były burmistrz Kijowa, ciężko bity po głowie pięściami profesor matematyki Kliczko, staje się jak pedo Joe umysłowo niedorozwinięty. Oznajmił że z 16 pocisków wystrzelonych do stolicy 16 zostało zestrzelonych ale dwa trafiły w obiekty infrastruktury energetycznej.To tylko dowód na to jakie predyspozycje umysłowe mają sługusy żodostwa obsadzane na stanowiskach. Tam była tak silna selekcja negatywna że tylko tacy jak on lub Kaczyński bez podstawówki mieli szansę się na stanowiskach zainstalować.

Co jarasz ?

P
PI Grembowicz
To znowu ci odwiecznie źli Ukraińcy, Amerykanie albo Polacy!

Chyba że to ustawka, ruska ustawka.
G
Gość
19 listopada, 14:18, Gość:

Naprzód kochana Rosjo!

NIECH ŻYJE ROSJA!

Да здравствует Россия!

Rosja wzywolicielem narodów!

Rosja - to brzmi dumnie!

Z jak zdechł.

u
uwazny obserwator
Niech Watykan odda swoje zlote nocniki na zlom i za to kupi chleba i ciepla dla Ukraincow !!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie