Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko walczy z koronawirusem. Żołnierze się szkolą z pobierania wymazów!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
156 żołnierzy szkoli się m.in. w poieraniu wymazów
156 żołnierzy szkoli się m.in. w poieraniu wymazów Czarna Dywizja
Do tej pory 156 ratowników w mundurach szkoli się we Wrocławiu i Świętoszowie. Pomogą cywilnej służbie zdrowia w pobieraniu wymazów.

Szkolenie dla żołnierzy odbywa się w Wojskowym Centrum Edukacji Medycznej we Wrocławiu, a także w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Obejmuje ono m.in. podstawowe informacje dotyczące zasad higieny, separacji środowiska pracy oraz procedury posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej. Każdy z ratowników uczy się również pobierania materiału biologicznego do badań. W sumie przeszkolonych zostanie 156 żołnierzy.

Żołnierze skwierzyńskiego batalionu WOT wraz z lubelskimi terytorialsami, postanowili pomóc personelowi medycznemu ze szpitala im. Radzimira Śmigielskiego. Włączyli się w opiekę nad pacjentami Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.- Sytuacja w ZOL jest trudna. Wszyscy pracownicy wkładają duży wysiłek w pracę na oddziałach objętych kwarantanną. Z pomocą przyszli żołnierze ze 151 batalionu lekkiej piechoty, który wchodzi w skład 12 Wielkopolskiej Brygady OT. - informuje kpt.  Marcin Misiak oficer prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.- W opiece pomagają również terytorialsi 2 Lubelskiej Brygady OT, którzy zostali oddelegowani do Skwierzyny. W tzw. Grupie Interwencyjnej działa 4 żołnierzy. Ich zadaniem jest przede wszystkim opieka nad seniorami i pomoc personelowi medycznemu w codziennych czynnościach - dodaje. CZYTAJ DALEJ>>>Czytaj także: Więcej żołnierzy WOT w walce z koranawirusem w Wielkopolsce i w Lubuskiem. To akcja "Trwała Odporność"WIDEO: Jak rozróżnić COVID -19 od grypy?

Koronawirus w Lubuskiem. Terytorialsi pomagają w opiece nad ...

Pomagają w DPS-ach

60 żołnierzy z Czarnej Dywizji bierze udział w grupach dezynfekcyjnych, dysponujących 3 pojazdami, w Międzyrzeczu, Bolesławcu oraz Lesznie. Działa też 5 zespołów do pobierania wymazów w województwie dolnośląskim oraz lubuskim. - Pomagamy w domach pomocy społecznej - zaznacza pułkownik Piotr Kaczmarek, zastępca szefa sztabu do spraw operacyjnych 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. - Zarówno w postaci pobierania wymazów, jak i transportów z DPS do szpitala i ze szpitala do DPS. To zależy, jakie jest zapotrzebowanie ze strony wojewody.

Żołnierze Czarnej Dywizji opiekowali się m.in. pensjonariuszami Domu Seniora „Adtruim” w Zielonej Górze, czy w DPS Jaromirowice.

Żołnierze zastąpią cywili
Pułkownik Piotr Kaczmarek podkreśla, że wojsko szkoli się normalnie, ale też kładzie specjalny nacisk na działania antycovidowe.

  • Z 4. Zielonogórskiego pułku przeciwlotniczego zostały wydzielone 2 pojazdy sanitarne wielonoszowe, wraz z kierowcami i sanitariuszami do ewakuacji DPS-ów.
  • Utrzymanie rejonów kwarantanny w Międzyrzeczu, Bolesławcu, Krośnie Odrzańskim, Świętoszowie, Czerwieńsku i Lesznie – łącznie 1.171 miejsc w rejonie trzech województw.
  • Utrzymywanie w gotowości do działania trzynastu pojazdów medycznych wraz z personelem medycznych do podjęcia natychmiastowych działań związanych z ewakuacją, transportem oraz innymi działaniami.
  • Współdziałanie z Wojskami Obrony Terytorialnej.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film z przekazania dowodzenia Czarną Dywizją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska