Wolność jest w naturze

  Wolność jest w naturze

  Zdjęcie autora materiału

  Gazeta Lubuska

  Wolność jest w naturze
  <i>Od Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.</i> Jednym z największych sukcesów jakie osiągnęliśmy od czasu odzyskania przez Polskę suwerenności jest bezprecedensowa poprawa stanu środowiska naturalnego. Lasy są widocznym tego dowodem: wciąż nam ich przybywa i zajmują już prawie 30 proc. powierzchni kraju, zdecydowanie poprawił się ich stan zdrowotny, zwiększyło bogactwo przyrodnicze, bardzo skutecznie chronimy je przed różnymi zagrożeniami. Kondycja polskich lasów, ale też swoboda, z jaką możemy z nich korzystać, wyróżnia nas w Europie. W dziedzinie leśnictwa to my współtworzymy dziś międzynarodowe trendy.
  Wolność jest w naturze
  Lasy Państwowe, zarządzające w imieniu wszystkich Polaków blisko 80 proc. lasów w naszym kraju, miały i mają w tym sukcesie znaczny udział. Dokładamy wszelkich starań, aby skutecznie realizować ideę zrównoważonej gospodarki leśnej stanowiącej wedle ustawy o lasach z 1991 r. fundament naszego działania. Dla lasu, dla ludzi - to hasło, którym kierujemy się w codziennej pracy, chroniąc przyrodę, dbając o trwałość lasów oraz bezpieczeństwo ekologiczne kraju, jednocześnie jak najszerzej udostępniając lasy wszystkim obywatelom i budując niezbędną do tego infrastrukturę, a także mądrze korzystając z leśnych zasobów dla rozwoju polskiej gospodarki. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia i zaufania, jakim Polacy darzą leśników, oraz ich rosnącego szacunku dla przyrody. To nasz wspólny sukces i powód do dumy.

  Lasy Państwowe kontynuując współpracę z Ministerstwem Środowiska w ramach akcji "Wolność jest w naturze", w roku 2015 zainicjowały jej drugą edycję. W całej Polsce zaplanowano utworzenie 17 tras rowerowych w postaci pętli o długości 10-20 km, przebiegających przynajmniej częściowo pasami p. poż. Początek tras stanowić będą parkingi leśne i miejsca postoju pojazdów.
  Zapraszamy do aktywnego udziału w akcji i do wypróbowania nowych tras rowerowych. Nasze ścieżki są otwarte i dostępne dla wszystkich. Ułatwiają zdrowy kontakt z naturą, która nieodłącznie kojarzy się ze swobodą. Razem cieszmy się wolnością, która w naturze jest od zawsze. Zachęcamy do aktywnego wypoczynku, który przynosi radość, pewność siebie i zdrowie.

  Zestawienie dotyczące imprez otwarcia szlaków rowerowych "Wolność jest w naturze" rozlokowanych na terenie całego kraju.  Na nizinnym terenie Nadleśnictwa Sulechów wytyczono trasę, z której chętnie korzystają osoby uprawiające kolarstwo górskie. Urozmaicona rzeźba terenu i duże różnice wysokości to efekt działalności lądolodu najmłodszego zlodowacenia.

  Miłośników architektury i historii zauroczy kamienny kościół z przełomu XVII i XVIII w. w Podlegórzu, z pięknymi witrażami nad ołtarzem głównym.

  Przy miejscu postoju pojazdów (początku i końcu trasy) rośnie druga co do wielkości sosna w Polsce - sosna Waligóra (o pierśnicy 620 cm). Prowadzi do niej ścieżka dydaktyczna "Do Waligóry".  Na kilku pierwszych kilometrach szlak wiedzie przez teren wyjątkowo ciekawy pod względem przyrodniczym - wśród licznych wąwozów, źródlisk i leśnych mateczników. Pokonując rowerowy trakt, pomiędzy licznymi zjazdami i podjazdami, mijamy sosnowe lasy z domieszką dębu i buka, fragmenty świerczyn oraz lasy liściaste. Do przejazdu udostępniono szerokie drogi i wąskie ścieżki.

  W trzech miejscach trasy mija się teren leśno-krajobrazowego rezerwatu "Radowice". Chroni on bogato urzeźbioną krawędź wysoczyzny polodowcowej (wąwozy i źródliska). Krawędź jest porośnięta lasem, w tym starodrzewem bukowym i dębowym. Przy strumieniu zaczyna się niemal dwukilometrowy podjazd, nazywany Golgotą, na wzgórze Wittenberg. Wysiłek ułatwia wygodna droga, a wynagradza piękna panorama. Po pokonaniu zjazdu i następnego wzgórza wjeżdża się na teren podmokły z malowniczymi stawami leśnymi. Stąd już niedaleko do sony Waligóry i miejsca postoju pojazdów - końca trasy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Sprawdź terminy imprez na terenie RDLP w 2016 r.

  Galeria zdjęć lubuskiej przyrody

  Galerie

  Wideo

  Polub nas na facebooku

  Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich


  Nadleśnictwo Bytnica


  Nadleśnictwo Cybinka


  Nadleśnictwo Nowa Sól

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia