Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze na wagę złota

Katarzyna Giruć
Zdjęcie zrobione podczas Wojewódzkiego Przeglądu małych Form Warsztatów Teatralnych i Muzycznych
Zdjęcie zrobione podczas Wojewódzkiego Przeglądu małych Form Warsztatów Teatralnych i Muzycznych Arch. Warsztatów Terapii Zajęciowej
Niosą pomoc bezinteresownie i chcą zmieniać świat. To wolontariusze, których w naszym mieście nie mamy niestety wielu. A przecież taka praca nie zawsze musi wiązać się z wielkim wyrzeczeniem.

Praca wolontariusza? Ciężki kawałek chleba. Ale dawniej było jeszcze trudniej. Na początku wolontariusze nie mieli ram instytucyjnych. Teraz działają przy kościołach, w instytucjach samopomocowych, a także pozarządowych. Praca ta staje się coraz bardziej popularna. A wszyscy mają jeden cel - chęć niesienia pomocy innym za darmo. Czy ten trend dotyczy tez Krosna?

- Jakże piękny jest człowiek, gdy jest człowiekiem - cytują wolontariusze Warsztatów Terapii Zajęciowej w Krośnie Odrzańskim. Aby zostać wolontariuszem nie trzeba zbyt wiele. Wystarczy odpowiedzialność, motywacja, chwila wolnego czasu oraz empatia. Mimo to, coraz bardziej brakuje rąk i serc do pracy. Dlaczego?

Z informacji Urzędu Miasta wiadomo, że głównego Centrum Wolontariatu nie ma. Może to właśnie, dlatego wolontariat w naszym mieście zaczyna zanikać? - Ludzie często nie wiedzą gdzie się kierować - twierdzi Ewa Nowicka, kierownik WTZ. - Dawnej przychodziła do nas pomagać cała klasa ze szkoły średniej - wspomina.

Dziś w WTZ są trzy osoby, które zawszę chętnie służą pomocą. Inni przychodzą w razie większej potrzeby. E. Nowicka do wolontariatu zachęciła też syna Kamila, pół roku temu.
- Jestem szczęśliwy, że mogę pomagać - przyznaje Kamil. Słowa wdzięczności są dla niego najpiękniejsze.

Podobnego zdania jest też Magda Jasińska. - Taka praca mnie motywuje i czuję się dzięki niej lepszym człowiekiem - twierdzi. W WTZ pani Magda pomaga w kuchni.

A czego bycie wolontariuszem nauczyło Jakuba Miechowicza? - Cierpliwości i odpowiedzialności - mówi.
Na terenie Krosna funkcjonują także harcerze, którzy pomagają w akcjach typu WOŚP, w czasach klęsk żywiołowych, przy zbiórkach pieniędzy dla pogorzelców, oraz na kolonie dla dzieci o trudniejszej sytuacji finansowej.

Jak pokazują ostatnie ankiety na 43 jednostki stowarzyszeń w Krośnie Odrzańskim w zaledwie pięciu działają wolontariusze. 60 procent to odsetek osób, które pomagają nie dłużej niż 10 godzin miesięcznie zaś 55 procent osób to wolontariusze powyżej 50 roku życia.
A przecież niemal każdy może być wolontariuszem. Wystarczy dojrzałość psychiczna.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska