MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn miasto trzech kultur

(drozd)
W sobotę, w Gimmnym Centrum Informacji Joanna Mikołajczak i Tomasz Lis szykowali nową wystawę. - Potrwa do końca miesiąca. Warto przyjść ją zobaczyć! - zachęca T. Lis.
W sobotę, w Gimmnym Centrum Informacji Joanna Mikołajczak i Tomasz Lis szykowali nową wystawę. - Potrwa do końca miesiąca. Warto przyjść ją zobaczyć! - zachęca T. Lis. (drozd)
Od poniedziałku w Gminnym Centrum Informacji nowa wystawa dotycząca wielokulturowej przeszłości miasta. Ale to dopiero początek atrakcji związanych z historią Wolsztyna.

Pomysłodawcą nowej imprezy jest wolsztyński poeta Adam Żuczkowski, który zwrócił uwagę na trochę zapomniany fakt, iż przed laty w Wolsztynie, w niemal równej liczbie mieszkali Polacy, Niemcy oraz Żydzi.

- Często byli sąsiadami, znajomymi z pracy lub ze szkoły, albo po prostu kolegami z podwórza - tłumaczy A. Żuczkowski. Jego pomysł podchwyciło Towarzystwo Kultury Ziemi Wolsztyńskiej organizując przedsięwzięcie pod nazwą ,,Wolsztyn - miasto trzech kultur". Do udziału zaproszono gimnazjalistów i uczniów szkół średnich, urządzono zbiórkę starych fotografii, wspomnień mieszkańców, regionalnych tekstów publicystycznych oraz literackich i innych rzeczy, które w jakikolwiek sposób są związane z trzema narodami zamieszkującymi kiedyś Wolsztyn oraz okolice.

- Z tego co udało się zebrać powstała specjalna wystawa, na którą zapraszamy do Gminnego Centrum Informacji - informuje koordynator projektu Grzegorz Śmiałek podkreślając, że atrakcje czekają na nas dopiero pod koniec tygodnia, kiedy zaplanowano podsumowanie przedsięwzięcia.
I tak, w piątek m.in. specjalna konferencja oraz prezentacja kuchni żydowskiej i koncert zespołu Shalom. Dzień później ,,wielolukturowa wycieczka", spotkanie poświęcone polsko - niemieckiej poezji XX-lecia międzywojennego oraz przedstawienie teatralne pt. ,,Babel". Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska