Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: Świe(ę)tna zabawa z muzyką

Piotr Drozdowski
Przez dwa dni widownia przy szkole w Świętnie zapełniona była niemal do ostatniego wolnego miejsca. - Fajna zabawa! Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia za rok! - pokiwała nam Nikola Horowska (z lewej), która w ubiegłym roku była jednym z laureatów.
Przez dwa dni widownia przy szkole w Świętnie zapełniona była niemal do ostatniego wolnego miejsca. - Fajna zabawa! Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia za rok! - pokiwała nam Nikola Horowska (z lewej), która w ubiegłym roku była jednym z laureatów. fot. Piotr Drozdowski
W zakończonym wczoraj w Świętnie dwudniowym Festiwalu Piosenki Religijnej im. Jana Pawła II zaprezentowało się ponad 220 wykonawców.

Bez dwóch zdań -mimo upływu kilkunastu lat impreza wciąż ma się dobrze!

Zaczęło się przypadkiem w 1995r., gdy przy szkole po raz pierwszy ustawiono ołtarz na procesję Bożego Ciała. - Zrobiło się nam szkoda, że taki ołtarz będzie wykorzystany tylko na przysłowiowe pięć minut. Wtedy też pojawiła się idea, żeby przy ołtarzu zorganizować przegląd piosenki.

Wystąpiły dzieci ze Świętna i zaproszona grupa z Wolsztyna - wspomina Jerzy Luftmann, dyrektor Zespołu Szkolnego - Przedszkolno w Świętnie, który w miniony weekend już po raz 12. był gospodarzem Festiwalu Piosenki Religijnej.

Zintegrowana wieś

W organizację przedsięwzięcia włączyła się niemal cała wieś. - A jakże by inaczej! Współpraca musi być, tym bardziej, że takim festiwalem, to nie może pochwalić się żadna wieś w całym powiecie - podkreślił zastępca prezesa jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ze Świętna Tadeusz Pukacki, który wraz z innymi druhami w czasie dwudniowej imprezy odpowiedzialny był za pilnowanie porządku wśród parkujących aut, których zjechało się wiele.

Z kolei mieszkanki Świętna upiekły przepyszne ciasta, którymi częstowano uczestników zmagań z piosenką, a pracownicy szkoły, w tym wicedyrektorka wraz z sołtyską Bernadettą Kawulak uwijały się w ,,przyfestiwalowej" stołówce.

Prawdziwym pokazem współpracy było jednak wczorajsze przedstawienie teatralne, w którym razem zagrali uczniowie, rodzice i nauczyciele ze Świętna. - Bez dwóch zdań, festiwal integruje mieszkańców - przyznaje J. Luftmann, ale impreza w Świętnie integruje także i wykonawców.

Wyjątkowa atmosfera

Na deskach świętnieńskiego amfiteatru zaprezentował się m.in. zespół Allegro z Belęcina w składzie Paulina Łukaszewska, Daria Kubik i Kamila Wieczorek (pierwsza z lewej), która w kategorii indywidualnej otrzymała Grand Prix tegorocznego Festiwalu. Grand Prix w kategorii ,,Od duetu do kwartetu" przypadł zespołowi wokalnemu z Kościana, a w kategorii zespołowej - grupie Hope z parafii św. Michała Archanioła w Nowej Soli

W czasie tegorocznego festiwalu w przyszkolnym amfiteatrze zaprezentowało się ponad 220 wokalistów, a do tej liczby należy jeszcze dodać kilkanaście osób, które wystąpiły na specjalnych, wieczornych koncertach gwiazd. W tym roku byli to Alina i Krzysztof Galasowie z Poznania, zespół Testimonium z Katowic oraz grupa Trim ze Szczecinka.

- Jak zawsze do późnego wieczora cała publiczność śpiewała, tańczyła i klaskała wraz z wykonawcami. To niezapomniane przeżycia - powiedziała Marta Brzezińska ze Świętna, a i przyjezdni goście festiwalu wyrażali się o nim nader pochlebnie. Chociażby laureaci z Kościana, którzy przyznali, że bywają na wielu podobnych festiwalach, jednak ten w Świętnie jest wyjątkowy.

- Panuje tutaj wspaniała atmosfera. Jest znakomita zabawa - zgodnie przyznali Daria Kaczór i Maciej Mucherski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska