Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wraca Dobiegniew Cup w starej formule. Organizatorzy oczekują przyjazdu 60 drużyn

Robert Gorbat
Robert Gorbat
W Dobiegniew Cup drużyny walczą w turnieju o puchary, będące replikami Złotej Nike Jules’a Rimeta. Radość z ich zdobycia jest nie do opisania!
W Dobiegniew Cup drużyny walczą w turnieju o puchary, będące replikami Złotej Nike Jules’a Rimeta. Radość z ich zdobycia jest nie do opisania! Komitet Organizacyjny Dobiegniew Cup
W 27-letniej historii Międzynarodowego Młodzieżowego Turnieju Piłki Nożnej Saller Dobiegniew Cup im. Kazimierza Górskiego zawody nie odbyły się tylko raz – w 2020 roku z powodu pandemii covid-19. Przed rokiem impreza została przeprowadzona w symbolicznej, jednodniowej formule. Teraz wraca w pełnym, pięciodniowym wymiarze.

Dobiegniew Cup to największy młodzieżowy, piłkarski turniej w Lubuskiem i jeden z największych w kraju. Tradycyjnie jest rozgrywany w pierwszym tygodniu lipca. Od 1995 roku wzięły w nim udział 1542 drużyny z Polski, Danii, Szwecji, Niemiec, Anglii, Szkocji, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii. Łącznie na boiskach w Dobiegniewie oraz okolicznych miejscowościach wystąpiło ponad 23 tys. młodych piłkarzy i piłkarek w wieku od 9 do 17 lat.

Szanują historię

Idea turnieju sięga swymi korzeniami głęboko, bo aż 1944 roku. Wtedy to jeńcy Oflagu II C Woldenberg (dzisiejszy Dobiegniew) zorganizowali konspiracyjną, sportową olimpiadę. Sport dawał im nadzieję na powrót do normalnego życia.
50 lat później władze Dobiegniewa wizytowały zaprzyjaźnioną, duńską gminę Trehoje. Trafiły na rozgrywany tam młodzieżowy turniej piłkarski Vildbjerg Cup. – Byliśmy zauroczeni tymi rozgrywkami – przyznaje ówczesny burmistrz Dobiegniewa Leszek Waloch. – Postanowiliśmy przenieść ten pomysł na nasz grunt.

Sprawy potoczyły się szybko. Zielone światło zapalił Dobiegniewowi prezes PZPN Kazimierz Górski, który już na początku lipca 1995 roku wykonał kopnięcie piłki przed inauguracyjnym meczem. Po śmierci Trenera Tysiąclecia jego syn Dariusz wyraził zgodę na to, by Dobiegniew Cup przyjął oficjalną nazwę „imienia Kazimierza Górskiego”. W 2007 roku podpisano w tej sprawie stosowny akt nadania.

Pozyskali sponsorów

Turniej rozwijał się w błyskawicznie. O ile w pierwszej edycji w 1995 roku wystąpiło 29 drużyn i 479 zawodników, to już pięć lat później liczby te zostały podwojone. Rekordową obsadę – 98 zespołów i 1605 piłkarzy – zawody miały w 2012 roku. W 2020 roku sport przegrał z covidem, za to przed rokiem impreza została przeprowadzona w jednodniowej formule.
- W trzech kategoriach wiekowych: U-9, U-11 i U-13 rywalizowały łącznie 24 ekipy. Po osiem w każdej grupie – wyjaśnia Jakub Ryżyk z komitetu organizacyjnego DC. – Zależało nam, by przerwa była tylko roczna, by turniej odbył się chociaż symbolicznie. I nie mieliśmy kłopotów z naborem drużyn.

Determinacja i rozmach w przeprowadzaniu zawodów sprawiły, iż DC szybko dorobił się zacnego grona sponsorów. Głównym mecenasem pozostaje od kilku lat firma Saller, produkująca sportową odzież. Swego poparcia – i merytorycznego, i finansowego – udzielają także: PZPN, LZPN w Zielonej Górze, OZPN w Gorzowie Wlkp., urząd marszałkowski, starostwo powiatowe, Zachodni Bank Spółdzielczy, Ministerstwo Sportu i Turystyki, PKOl, wojewoda lubuski, Fundacja Kazimierza Górskiego i Rada Miejska w Dobiegniewie. A prezydent RP co roku funduje puchar fair play dla drużyny, której zawodnicy wyróżnili się szlachetną postawą na boisku. Medialnym patronem turnieju pozostaje od pierwszej edycji Gazeta Lubuska.

Nie tylko kopią

Organizatorzy turnieju dbają, by ich goście podczas tygodniowego pobytu czerpali radość nie tylko z kopania futbolówki, ale też z poznawania uroków Ziemi Dobiegniewskiej. W czasie wolnym od rozgrywek do ich dyspozycji są sprzęt pływający i kąpielisko nad jeziorami Osiek i Wielgie, wycieczki do Drawieńskiego Parku Narodowego i Muzeum Woldenberczyków, spływy kajakowe po Drawie i Mierzęckiej Strudze oraz rejsy żaglówkami.

Na turniej są także zapraszane znane, wybitne postaci polskiej piłki nożnej. Oprócz wspomnianego już Kazimierza Górskiego, z młodymi futbolistami spotkali się: Ryszard Kulesza, Ryszard Koncewicz, Antoni Piechniczek, Wojciech Łazarek, Michał Listkiewicz, Lesław Ćmikiewicz, Stefan Majewski, Jan Bednarek, Michał Globisz, Paweł Janas, Dariusz Dziekanowski, Radosław Majdan, Piotr Reiss i Tomasz Hajto. Niezłą ekipę trenerską i zawodniczą można by z nich utworzyć, nieprawdaż?
Wielką atrakcją DC są także efektowne ceremonie otwarcia i zamknięcia zawodów, uświetniane występami gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej oraz pokazami sztucznych ogni. A zwycięskie ekipy od początku imprezy otrzymują złote, srebrne i brązowe puchary, będące replikami Złotej Nike Jules’a Rimeta.

Zyskał futbol, zyskało też miasto

Gdy turniej ruszał w 1995 roku, do dyspozycji piłkarzy było w Dobiegniewie tylko jedno, mocno zaniedbane boisko. Mecze z konieczności odbywały się więc także w okolicznych miejscowościach: Mierzęcinie, Rolewicach, Długiem, Bierzwniku i Klasztornem.
Samorządowe władze Dobiegniewa nie zasypiały jednak gruszek w popiele. Lata starań, rozmów i wydeptywania ścieżek do różnych urzędów zaowocowały mnóstwem pożytecznych i ważnych inwestycji. Po ponad ćwierć wieku od inauguracji DC można z czystym sumieniem powiedzieć, że turniej – oprócz czysto sportowej – zyskał jeszcze jedną, niezwykle istotną funkcję: miastotwórczą. To dzięki rozgrywkom młodych futbolistów na ośmiu hektarach przy ul. Leśnej powstał imponujący kompleks sportowo-rekreacyjny. W jego skład wchodzą: cztery pełnowymiarowe, trawiaste boiska ze zautomatyzowanym systemem nawadniania (główna płyta posiada także sztuczne oświetlenie), wielofunkcyjne boisko do gry w siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną, hala sportowa z siłownią, dwa korty tenisowe, tartanowa bieżnia oraz skate park. Obiekty są wyposażone w pełne zaplecze sanitarne, salę odpraw, pralnię, magazyn i cztery szatnie, a niedawno przy tak zwanej płycie A stanęła nowa trybuna dla widzów. O boisko typu orlik ze sztuczną nawierzchnią wzbogaciła się też Szkoła Podstawowa przy ul. Gdańskiej.

- Mieszkańcy miasteczka z niecierpliwością czekają na każdą edycję Dobiegniew Cup, bo turniej oznacza dla nich zwiększone obroty w handlu i usługach – zapewnia Marcin Pawłowski, kierownik referatu sportu, turystyki, rekreacji i promocji w miejscowym Urzędzie Miejskim. – Znakomicie służy również promocji Dobiegniewa w kraju i za granicą.

Znów spotkają się w lipcu

Tegoroczna, XXVII edycja Dobiegniew Cup została zaplanowana od 5 do 9 lipca (czyli od wtorku do soboty). Zamiarem organizatorów jest przeprowadzenie rywalizacji w czterech kategoriach wiekowych chłopców: U-9 (żacy), U-11 (orlicy), U-13 (młodzicy) i U-15 (trampkarze).
- Możemy przyjąć nawet 80 drużyn, ale optymalna liczba to 60 – mówi Ryżyk. – Nasze cztery płyty są w tak dobrym stanie, że wszystkie mecze rozegramy na terenie kompleksu przy ulicy Leśnej, bez konieczności korzystania z ościennych obiektów.
Uczestnicy zawodów zamieszkają w młodzieżowym ośrodku turystycznym, salach szkolnych lub pod namiotami na gminnych plażach. W takich warunkach swe piłkarskie umiejętności szlifował między innymi bramkarz naszej reprezentacji i Premier League Łukasz Fabiański, który po latach wspominał: - W swojej karierze płakałem tylko raz: gdy z moją Polonią Słubice przegrałem po serii rzutów karnych półfinałowy mecz w Dobiegniew Cup. To wspaniały turniej!

Saller Dobiegniew CUP to również…

  • od 8 do 10 trawiastych boisk piłkarskich, przygotowywanych specjalnie dla poszczególnych kategorii wiekowych i wykorzystywanych przez ponad 720 godzin w tygodniu rozgrywek,
  • ponad 450 meczów piłkarskich w trakcie jednego turnieju z profesjonalną obsługą sędziowską,
  • ponad 1500 strzelonych bramek we wszystkich kategoriach wiekowych w jednym turnieju,
  • ponad 25 000 wydanych pełnowartościowych posiłków dla zawodników (codziennie śniadanie, dwudaniowy obiad i kolacja),
  • ponad 7000 litrów wody, wypitej przez zawodników na jednym turnieju,
  • ponad 500 wręczonych nagród rzeczowych, pucharów, indywidualnych statuetek i medali dla zwycięzców poszczególnych edycji turnieju,
  • spotkania z największymi gwiazdami polskiej muzyki estradowej (m.in. Kombi, Czerwone Gitary, Donatan i Cleo, Red Lips, Formacja Nieżywych Schabuff, Kasia Wilk, Alexandra, Łzy, Mezo, Mesajah, Ivan Komarenko, Sylwia Grzeszczak, Blenders, Norbi, Cała Góra Barwinków, Czadoman, Power Play i Kamil Bednarek).

Czytaj również:
Saller Dobiegniew Cup dla Łucznika Strzelce Kraj., Dwójki Gubin, Forzy Wrocław i Bielkard Grodno

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska