Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wschowa 1919. Przeżycia mieszkańców Wschowy sprzed stu lat. Wystawa w Muzeum Ziemi Wschowskiej

Źródło: Muzeum Ziemi Wschowskiej
Polscy działacze niepodległościowi internowani w obozie w Żaganiu w 1919 roku, w tym wschowianie: pierwsza od prawej Anna Lassocińska (1888-1957), w środku Stanisław Voelkel (1886-1976) oraz prawdopodobnie, trzecia od lewej, doktorowa Stanisława Kowalewicz (ok. 1860 - ?). Pozostałe osoby nierozpoznane
Polscy działacze niepodległościowi internowani w obozie w Żaganiu w 1919 roku, w tym wschowianie: pierwsza od prawej Anna Lassocińska (1888-1957), w środku Stanisław Voelkel (1886-1976) oraz prawdopodobnie, trzecia od lewej, doktorowa Stanisława Kowalewicz (ok. 1860 - ?). Pozostałe osoby nierozpoznane Zbiory Janusza Skrzypczaka
7 stycznia 1919 r. niemiecki paramilitarny oddział Grenzschutzu rozpoczął masowe rewizje mieszkań i aresztowania Polaków w mieście i powiecie wschowskim. W Muzeum Ziemi Wschowskiej można obejrzeć wystawę związaną z tymi wydarzeniami.Zebrano pamiątki i zabytki z początku XX wieku związane z działaniami na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, przede wszystkim pochodzące z regionu Wschowy i Leszna.

Wiele przedmiotów udostępnili przyjaciele muzeum, np. Janusz Skrzypczak, leszczyński antykwariusz, właściciel Galerii 1001 Drobiazgów, który użyczył m.in. fotografie - pamiątki po swoim dziadku Stanisławie Voelklu, wschowskim działaczu niepodległościowym z 1918 roku.

Fotografie te związane są z wydarzeniami, jakie miały miejsce dzień po święcie Objawienia Pańskiego we Wschowie, kiedy to jeszcze przed świtem 7 stycznia 1919 roku niemiecki paramilitarny oddział Grenzschutzu rozpoczął masowe rewizje mieszkań i aresztowania Polaków w mieście i całym powiecie wschowskim.

Promocja książki pt. „Droga do niepodległości. Powstanie wielkopolskie 1918-1919 na ziemi wschowskiej” i spotkanie z autorem Dariuszem Czwojdrakiem. 10 stycznia 2019 r., 16.00 w Muzeum Ziemi Wschowskiej

Kultura we Wschowie. W Muzeum Ziemi Wschowskiej w 10 styczni...

Część działaczy z północnej części powiatu, na czele z księżmi Józefem Górnym z Włoszakowic i Bolesławem Wienke z Brenna, zdołało w porę zbiec. Mniej szczęścia mieli mieszkańcy miasta i wsi dzisiejszej gminy Wschowa. Tego dnia aresztowano co najmniej 40 osób szczególnie aktywnych na polu polskiej działalności narodowej, m.in. Jana Metelskiego, czołowego organizatora polskiego ruchu niepodległościowego, Annę Lassocińską, sekretarkę polskiego ruchu, doktorową Stanisławę Kowalewicz wraz z córką Ireną i jej świeżo poślubionym mężem – dr. Witoldem Jeszke, Stanisława Voelkla, rodzinę Wrzesińskich, młodego wikariusza we wschowskiej parafii katolickiej – ks. Stanisława Piątkowskiego, i wielu innych. Aresztowanych wywieziono do Głogowa, a następnie do Zgorzelca i Żagania. Annie Lassocińskiej i Janowi Metelskiemu groziły za zdradę stanu (oczywiście w ujęciu pruskiej racji stanu) najwyższe wyroki, z karą śmierci włącznie – szczęśliwie kar udało się im uniknąć, jednak nie mogli już wrócić na stałe do Wschowy. Większość z aresztowanych 7 stycznia 1919 roku wschowian zamieszkała po ustabilizowaniu polsko-niemieckiej granicy w polskich miastach tj. w Lesznie i Poznaniu.

Więcej informacji na temat tych wydarzeń można znaleźć m.in. w przygotowanej przez MZW publikacji „Ścieżkami zapomnianego pokolenia. Z dziejów walk o polskość powiatu wschowskiego w początku XX wieku” autorstwa Bartosza Tietza, którą można nabyć w muzealnych sklepikach.

Zobacz też wideo: Powiat gorzowski. W lesie odkryto cmentarzysko sprzed niemal dwóch tysięcy lat. To prawdziwa archeologiczna sensacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska