Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Odżywa pamięć o dawnych zmarłych. Będą kolejne prace w lapidarium. Co zostanie zrobione? Kto dał pieniądze?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Podpisanie umowy Gminy Wschowa z Lubuskiem Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie prac we wschowskim lapidarium. Wschowa, 4 lipca 2019 r.
Podpisanie umowy Gminy Wschowa z Lubuskiem Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie prac we wschowskim lapidarium. Wschowa, 4 lipca 2019 r. Krystyna Pruchniewska/Nasze Miasto Wschowa
Pięć zabytkowych na dawnym Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim zostanie odnowionych. Są pieniądze na ten cel z urzędu marszałkowskiego i budżetu gminy.

Płyty epitafijne ze Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego we Wschowie to unikalny w skali kraju i Europy zespół zabytków kultury związanej z kultem zmarłych. Ma niezaprzeczalną wartość naukową i artystyczną – podkreśla Aleksander Ziemek z urzędu miasta i gminy we Wschowie. Cmentarz ten powstał w 1609 roku. To najstarsza w Polsce i jedną z najstarszych w Europie chrześcijańska nekropola założona poza murami. Miejsce to stanowi jedną z atrakcji turystycznych miasta i gminy.

Pod koniec ubiegłego tygodnia burmistrz Konrad Antkowiak i wicemarszałek Łukasz Porycki podpisali umowę na dofinansowanie prac konserwatorskich polegających na zabezpieczeniu i utrwaleniu substancji zabytkowych płyt epitafijnych na dawnym cmentarzu.
Co zostanie zrobione? Pracom konserwatorskim poddanych zostanie pięć płyt epitafijnych: płyta bezimienna, Mathiasa Zimmer z i poł. XVII w.; Pauline Christ Theodore Zimmer z i poł. XVII w.; Susanny Elisabeth Zimmer z i poł. XVII w. oraz Waltina i Anny Hoffman z i poł. XVII w.

Zabezpieczone i wypełnione zostaną spękania i szczeliny, uzupełnione zostaną też ubytki. Ostatnim etapem prac będzie montaż płyt na murze wykonany za pomocą kotew i wsporników ze stali nierdzewnej. – Jest to kolejny etap starań o zabezpieczenie i właściwą prezentację tych unikalnych zabytków. Od 2004 roku pracom zostało poddanych 13 płyt i pomników nagrobnych (w tym 5 płyt wymagających kontynuacji prac stanowiących przedmiot tego dofinansowania) oraz 3 elementy architektury na terenie lapidarium – informuje Aleksander Ziemek.

Koszt zadania to ok. 32 tys. zł, 15 tys. zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, pozostała część sfinansowana zostanie ze środków Gminy Wschowa.

ZOBACZ TEŻ:
NOWA SÓL. SIEDEM NAJCIEKAWSZYCH ZABYTKÓW MIASTA TO HISTORIA MIASTA W PIGUŁCE. CO TAM BYŁO KIEDYŚ, CO JEST DZISIAJ?

WSCHOWA. "ZATRZYMAJ SIEBIE" - ZESPÓŁ SEDNO WYSTĄPIŁ W BIBLIOTECE MIG [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska