Lapidarium we Wschowie szczególnie warto odwiedzić na przełomie października i listopada. Kiedy jesień jest w pełni, urok tego miejsca rośnie z każdym dniem, i warty jest dostrzeżenia podczas jesiennych mgieł, a nawet deszczu.
Warto zobaczyć we Wschowie. Lapidarium
Dział Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie, bo o tym miejscu mowa, to trzy historyczne cmentarze, staromiejski ewangelicki założony w 1609 r., nowy ewangelicki z 1630 r. i katolicki z ok. 1805 r.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Wschowskie Père-Lachaise! Lapidarium o tej porze roku nabier...
Ważne daty z historii wschowskiego Père-Lachaise
- W marcu 1965 r. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Zielonej Górze podjął decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków kaplicy cmentarnej położonej w części katolickiej., a w styczniu 1972 r. 142 płyt epitafijnych i wolnostojących nagrobków z XVII-XIX w., znajdujących się w najstarszej części nekropoli.
- W 1973 r. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej we Wschowie zdecydowało o rozpoczęciu prac porządkowych, a Ministerstwo Kultury i Sztuki wyznaczyło kompleks wschowskich cmentarzy na pierwsze mające powstać w Polsce lapidarium cmentarne.
- W latach 1978-1981 prowadzono pod nadzorem A.M. Wieczorkowskiego prace porządkowe i wstępne prace konserwatorsko-adaptacyjne, których celem było utworzenie otwartego muzeum rzeźby i architektury nagrobnej.
- Dnia 26 X 1982 r., uchwałą Rady Narodowej Miasta i Gminy Wschowa, przekazano Muzeum Ziemi Wschowskiej w użytkowanie i nadzór teren Lapidarium Rzeźby Nagrobnej.
- 17 III 2006 r. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków całego terenu cmentarzy, a 14 II 2008 r. o wpisaniu czterech kaplic grobowych z XVIII i XIX w.
- Staromiejski cmentarz ewangelicki we Wschowie jest jednym z najwcześniejszych w Europie przykładów zerwania ze średniowieczną tradycją grzebania zmarłych w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła - czytamy na portalu Muzeum Ziemi Wschowskiej. - W swoim kształcie przestrzennym, którego najistotniejszym komponentem był prostokątny porośnięty zielenią teren ujęty architektonicznym obramieniem w formie otwartych do wnętrza arkad, nawiązywał do wykształconego we Włoszech typu Campo Santo – Świętego Pola.
Lapidarium we Wschowie. Na które miejsca zwrócić uwagę?
Na portalu muzeum czytamy też, że cmentarz stanowi unikalny w skali kraju zespół dzieł protestanckiej sztuki nagrobnej z XVII, XVIII i XIX w. W liczącym kilkaset zabytkowych stel zbiorze można prześledzić rozwój stylistyczny i typograficzny sztuki kamieniarskiej doby baroku, klasycyzmu i historyzmu.
Najcenniejsze płyty nagrobne
- epitafium Valeriusa Herbergera – założyciela cmentarza i duchowego przewodnika wschowskich luteranów
- sarkofag Doroty Kaldenbach z 1673 r., ozdobiony postaciami cnót: Wiary, Nadziei i Miłości
- epitafium upamiętniające Mateusza Vechnera – nadwornego medyka króla Zygmunta III
- barokowa kaplica Teschnerów oraz obejścia z nagrobkami Chwałkowskich, Eichlerów, Lamprechtów i Teupitzów
Muzeum przypomina, że miejscem cieszącym się wyjątkową czcią była tzw. kaplica pastorów, w sąsiedztwie której spoczęły doczesne szczątki Samuela Fryderyka Lauterbacha, seniora generalnego kościoła augsburskiego w Wielkopolsce i autora pierwszej niemieckojęzycznej historii Polski oraz duchownych i diakonów Johannesa Hayna, Samuela Jancoviusa, Tobiasa Böckelmanna, Antona Herolda i Johannesa Friedricha Spechta.
Dział Lapidarium Rzeźby Nagrobnej stanowi otwartą ekspozycję stałą, obejmującą, obok zespołu nagrobków i kaplic z XVII-XX w., także starodrzew i bogatą szatę roślin naczyniowych.
Źródło: Muzeum Ziemi Wschowskiej
Czytaj też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Sinsay - Sukienka maxi w kwiaty - Wielobarwny
Sukienka maxi w kwiaty
kup teraz

Sinsay - Sukienka dresowa Psi Patrol - Żółty
Sukienka dresowa Psi Patrol
kup teraz

Sinsay - Sukienka mini na ramiączkach - Pomarańczowy
Sukienka mini na ramiączkach
kup teraz

Sinsay - Sukienka mini z wiązaniem - Zielony
Sukienka mini z wiązaniem
kup teraz

Sinsay - Sukienka mini dzianinowa - Różowy
Sukienka mini dzianinowa
Kajakiem pływał wśród rekinów - zobacz wywiad z Janem Skwarą