Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla polskich obywateli dojeżdżających do pracy. Rząd Brandenburgii apeluje: - Zostańcie tutaj!

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Od 27 marca osoby pracujące w innym kraju, po znalezieniu się na terenie Polski zostaną objęte obowiązkową, 14-dniową kwarantanną
Od 27 marca osoby pracujące w innym kraju, po znalezieniu się na terenie Polski zostaną objęte obowiązkową, 14-dniową kwarantanną Aleksandra Pazda
Minister Finansów i Europy Katrin Lange zaapelowała do osób, które dojeżdżają do Niemiec do pracy, o kontynuowanie działalności zawodowej dla swoich pracodawców. Duże firmy opłacają pracownikom hotele.

Na granicach Polski obowiązują nowe obostrzenia. Od 27 marca osoby pracujące w innym kraju, po znalezieniu się na terenie Polski zostaną objęte obowiązkową, 14-dniową kwarantanną.

Trwa głosowanie...

Czy to dobrze, że granicę zamknięto również dla osób, które dojeżdżały do Niemiec do pracy?

,,Zostań tutaj!"

Jeszcze tego samego dnia, po ogłoszeniu zmian w rozporządzeniu, minister finansów i spraw europejskich, Katrin Lange, zaapelowała do wszystkich osób, które dojeżdżają do pracy do Brandenburgii:

_- Zostań tutaj! Brandenburgia pomoże ci w kontynuowaniu działalności zawodowej u nas! - _zapewniła.

Ministerstwo finansów i gospodarki, we współpracy z zespołem kryzysowym i stowarzyszeniami przedsiębiorców, opracowuje krótkoterminowe przepisy dotyczące wdrażania planowanego wsparcia. Zapewniono, że mają wejść one w życie bardzo szybko, i to na szczeblu federalnym.

RAPORT

- Teraz ważne jest, aby polscy pracownicy zostali tutaj! W przeciwnym razie nie będą przychodzić do pracy od piątku, jeśli nic się nie zmieni w nowych polskich przepisach - powiedział Lange.

- Jestem bardzo zaniepokojona tą sytuacją ” - dodała minister.

Dodaje, że rząd federalny zaczął rozmowy z polskim, by jednak znaleźć jakieś rozwiązanie i poluzować przepisy, w szczególności dla Polaków pracujących w niemieckiej służbie zdrowia.

Firmy proponują zakwaterowanie

Władze Brandenburgii przyznają, że nie wiedzą dokładnie ilu Polaków dojeżdżających do pracy mogą dotknąć nowe przepisy ministerstwa zdrowia. Jednak liczba może składać się z pięciu cyfr. Polscy pracownicy odgrywają ważną rolę w niemieckiej opiece zdrowotnej, opiece (domowej) i wielu innych obszarach usług, jak np. handel, produkcja i logistyka.

Niektóre firmy, obawiając się, że stracą większość pracowników, postanowiły zorganizować im zakwaterowanie.

- Od razu ogłoszono zebranie, na którym zaproponowano nam, żebyśmy na ten czas zostali w hotelu. Pokoje i wyżywienie zostały opłacone przez firmę. W piątek dostaliśmy wolne, żebyśmy mogli spokojnie się spakować i spędzić czas z rodziną. W poniedziałek ruszamy do pracy - mówi Michał, który pracuje w Berlinie.

- To dla nas ogromny problem. Wielu z nas ma dzieci, rodzinę. A nawet nie wiemy, czy będziemy mogli wrócić do domu na święta - dodaje.

Ci, którzy nie mogą zostać, decydują się na bezpłatne urlopy

KORONAWIRUS W LUBUSKIEM. PRZECZYTAJ

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

WIDEO: Koronawirus w Polsce – co to dla nas oznacza? Z mitami rozprawia się lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska