Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnota mieszkaniowa

(gm)
Joanna Wolańska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna
Joanna Wolańska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna
Na pytania Czytelnika "GL" dotyczące rozliczenia ciepła i opłat za zarząd wspólnoty mieszkaniowej, odpowiada Joanna Wolańska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna.

Czy wspólnota może wprowadzić zasady rozliczania energii cieplnej dostarczonej do budynków wspólnot mieszkaniowych w oparciu o metraż poszczególnych lokali, niezależnie od faktycznie zużytej energii w poszczególnych mieszkaniach?

- Tak. Zasady rozliczania energii cieplnej dostarczanej do budynków wspólnot mieszkaniowych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 30 lipca 2004 roku w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf i rozliczeń w obrocie ciepłem (Dz. U. 2004 r., nr 184, poz. 1902) oraz w ustawie Prawo energetyczne - dalej ustawa ( Dz.U. 1997 nr 54 poz. 348). W myśl art. 45a ust. 9 ustawy, właściciel lub zarządca budynku może wybierać metodę rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła spośród metod wymienionych w art. 45a ust. 8 ustawy, na podstawie wyraźnie określonych przesłanek.

Ustawa wprost dopuszcza możliwość rozliczania kosztów energii dla lokali mieszkalnych i użytkowych na podstawie powierzchni lub kubatury tych lokali ( art. 45a ust. 8 pkt 1 lit a, triet trzy). Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę rozliczeń w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku. W budynkach, gdzie lokale nie są opomiarowane rozliczenie kosztów ogrzewania polega najczęściej na podziale kosztów proporcjonalnie do m2 powierzchni grzewczej. W budynkach opomiarowanych następuje zgodnie ze wskazaniami liczników.

Czy dopuszczalne jest pobieranie od właścicieli lokali mieszkalnych opłat za zarząd wspólnotą?

- Tak. Zgodnie z art. 13 ustawy z 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz.U.00.80.903 j.t.) właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.

Natomiast na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali, wydatki na utrzymanie porządku i czystości oraz wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca ( art. 15 ustawy).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska