Wspominamy głogowian, którzy odeszli na zawsze

  Wspominamy głogowian, którzy odeszli na zawsze

  Anna Białęcka

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Dzień Wszystkich Świętych jest okazją do oddania czci tym, którzy umarli. Ludziom znanym i nieznanym. Odwiedzamy ich groby, zapalamy świeczki i wspominamy.
  Krzysztof Bączyński spoczywa na cmentarzu przy ul. Świerkowej

  Krzysztof Bączyński spoczywa na cmentarzu przy ul. Świerkowej ©Fot. Anna Białęcka

  Barbara Borowiec, jest pochowana przy ul. Świerkowej

  Barbara Borowiec, jest pochowana przy ul. Świerkowej


  Znicz dla Macieja

  Często brakuje nam tych co odeszli. Na pewno wielu głogowianom brakuje ciętego pióra i wrażliwości na problemy społeczne Macieja Wierzbickiego, dziennikarza "Gazety Lubuskiej". A wcześniej "Gazety Wyborczej" i "Gazety Nowej". Za to co zrobił w swoim zawodowym życiu został mu nadany tytuł Honorowego Obywatela Głogowa. Maciek zmarł tragiczne w wypadku samochodowym, tuż za Nielubią. To było 13 sierpnia 2001 roku. Jechał do pracy... Jest pochowany na cmentarzu przy ul. Legnickiej. Warto zajrzeć na jego grób, by zapalić znicz i wspomnieć go choć przez chwilę.

  Wspomnienie o Basi

  W gronie tych, których wspominać będą głogowianie na pewno jest Barbara Borowiec.
  Była działaczką PCK, bardzo zaangażowana w swoją pracę. Pani Basia była bardzo lubiana przez dzieci i młodzież, organizowała dla nich wypoczynek letni, a także kursy pierwszej pomocy. Pomagał ludziom potrzebującym. Była niezwykle dobrym człowiekiem, noszącym w sobie wiele ciepła i serdeczności. Człowiekiem wielkiego serca. Dobrym duchem PCK. Zmarła po ciężkiej chorobie 13 marca 2006 roku. Została pochowana na cmentarzu przy ul. Świerkowej.

  Pamiętajmy o Zygmuncie

  A któż nie znal Zygmunta Stachury? Malarz, może niewielki wzrostem, ale wielki duchem. Był postacią niezwykle barwną i otwartą. Pozostawił po sobie puste miejsce. - Nie ma osoby, która mogłaby go zastąpić, był wspaniałym artystą, niczego nie udawał tak wspominają go głogowscy artyści. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, ale na stałe przeniósł się do Głogowa. Miał za sobą udział w blisko 40 wystawach oraz ponad 20 plenerach. Różnie układały się jego osobiste losy, miał także swoje słabości, a kto ich nie ma. Ale zawsze pozostawał wierny sztuce, malował z pasją i oddaniem. Często można było zobaczy go z płótnem i pędzlami na Rynku. Pozostawił po sobie obrazy, na których uwieczniony został Głogów. Zygmunt jest pochowany na cmentarzu przy ul. Legnickiej.

  Pustka po Krzyśku

  Któż w Głogowie nie znał Krzysztofa Bączyńskiego? Przez lata prowadziła pub Tequila. Ekstrawagancki, z mnóstwem tatuaży, często kpiący, przeklinający dosadnie, wyjątkowy, gaduła, szczery w tym co mówił, czasami aż do bólu. Jedni go uwielbiali, lubili, szanowali za odmienną filozofię życia, cenili jego inność. Inni woleli schodzić mu z drogi, by nie usłyszeć jakiejś prawdy, która mogłaby dotknąć swoją trafnością.- Nie wszyscy muszą mnie kochać, mam to gdzieś - zapewniał Krzysiek. Nikt nie mógł jednak pozostać wobec niego obojętnym.
  Zmarł we własnym mieszkaniu, we własnym łóżku. Niespodziewanie dla wszystkich. Było to 16 kwietnia 2009 roku. Krzysztof Bączyński jest pochowany na cmentarzu przy ul. Świerkowej.

  Pożegnanie prezesa

  Zdzisław Cugier otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głogowa, który nadała mu rada miejska. Otrzymał go za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju kultury i sportu w mieście. Przede wszystkim znany był jako wieloletni prezes zarządu PSS Społem. W 2001 roku rozchorował się, od tamtej pory nie pracował. Jako prezes Społem pomagał wielu. Jego firma pomogła rozbudować głogowską komendę policji. Angażował się w organizację festiwalu kultury kresowej oraz Letniej Akademii Języka Polskiego. Był członkiem Klubu Rotary. Zmarł kilka dni temu, 22 października. Spoczął na cmentarzu przy ul. Legnickiej.

  Maciej Wierzbicki, jest pochowany przy ul. Legnickiej

  Maciej Wierzbicki, jest pochowany przy ul. Legnickiej


  Zygmunt Stachura jest na cmentarzu przy ul. Legnickiej

  Zygmunt Stachura jest na cmentarzu przy ul. Legnickiej


  Zdzisław Cugier został pochowany przy ul. Legnickiej

  Zdzisław Cugier został pochowany przy ul. Legnickiej


  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018