MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wstęp do galerii handlowych tylko dla zdrowych? Klienci tylko, bez gorączki. Kamery termowizyjne przy wejściu. Czy tak może wyglądać handel?

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
02.04.2020 Katowice. SCC
02.04.2020 Katowice. SCC Lucyna Nenow / Polska Press
Rząd stopniowo odmraża gospodarkę. Wśród ważnych decyzji jest również ta o ponownym otwarciu sklepów w centrach handlowych. Być może powrót na zakupy w galeriach handlowych czeka nas szybciej niż myśleliśmy. Money.pl dotarł do różnych propozycji rządowych, według których, co zrozumiałe, w sklepach dojdzie do wielu zmian. Jedną z nich jest zainstalowanie kamer termowizyjnych na wejściach do galerii.

Centra Handlowe mogą zostać niedługo otwarte. Co się zmieni?

Ministerstwo Rozwoju od dłuższego czasu prowadzi już konsultacje z właścicielami centrów handlowych w Polsce. Wszystko po to, by ustalić nowe zasady, dzięki którym klienci będą mogli korzystać z różnych sklepów. Takie informacje dostarcza money.pl. To właśnie na ponowne pełne otwarcie galerii handlowych czeka tysiące Polaków. Jakie pojawiają się propozycje zmian?

Właściciele i pracownicy centrów handlowych będą musieli wprowadzić wiele zmian, zanim placówki handlowe zostaną na nowo w pełni otwarte. Obecnie w otwartych centrach handlowych możemy jedynie zrobić zakupy w sklepach spożywczych, a także skorzystać m.in. z apteki, drogerii, poczty czy pralni.

Niecodzienny widok. Zwykle rojące sie od ludzi galerie handlowe, jak Silesia City Center i Supersam, podczas pandemii koronawirusa świecą pustkami.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sklepy otwarte w Katowicach. Silesia City Center, Galeria Ka...

Kamery termowizyjne w centrum handlowym. Rękawiczki i maseczki w sklepach bez zmian

Jedną z nowości, która może pojawić się w centrach handlowych, są kamery termowizyjne. Takie kamery mają być zamontowane przy wejściach do galerii. Kamery wykryją, czy dana osoba ma gorączkę i czy może wejść na teren sklepu. Do sklepów wejdziemy, gdy system wykaże, że nie jesteśmy chorzy.

Tak jak w pozostałych sklepach klienci będą musieli zasłaniać twarz. Sklepy mają zapewnić płyn do dezynfekcji oraz rękawiczki. Pracownicy będą musieli dezynfekować toalety co najmniej dwa razy dziennie, dezynfekcji mają być poddawane też drzwi, klamki, schody czy blaty. Dezynfekcja ma odbywać się także w przebieralniach. Korzystający z toalet znajdą w nich informacje w jaki sposób myć ręce oraz jak właściwie zakrywać twarz. Być może sklepy będą musiały zapewnić klientom maseczki.

Ograniczenia podczas zakupów w centrach handlowych

To nie wszystkie zmiany, które mogą wejść w życie, gdy rząd otworzy ponownie sklepy w centrach handlowych. Tak jak w innych sklepach i punktach, także tutaj klienci mają zachować odpowiednie odstępy.

W centrach handlowych mają zostać wyłączone fontanny, a place zabaw (jeśli znajdują się na terenie placówki) będą zamknięte.
W galeriach handlowych nadal zamknięte miałyby być siłownie, sale zabaw, kina czy kluby fitness. Jak podaje money.pl wśród propozycji zmian jest także zapis o parkowaniu - być może zostanie wprowadzony wymóg, by klienci parkowali co drugie miejsce.

Ponadto w centrach handlowych może zostać wprowadzony limit klientów. Jak informuje money.pl według wstępnych założeń liczba osób będzie związana z powierzchnią danego lokalu (sklepu, punktu), a nie całego centrum handlowego. Oczywiście wszystko to może ulec zmianie, bo w budynku nie może przebywać jednocześnie zbyt dużo osób.

Nadal nie moglibyśmy jadać posiłków wewnątrz centrów handlowych, choć istniałaby możliwość zamawiania jedzenia na wynos. Jak podaje Business Insider rząd przewiduje siadanie przy stolikach w galeriach handlowych dopiero w IV fazie odmrażania gospodarki. Wtedy przy jednym stoliku mogłyby usiąść tylko trzy osoby, które przyszły na zakupy razem i musiałby one zachować odpowiedni odstęp.

Obejrzyj dokładnie

Kiedy zostaną otwarte centra handlowe?

Przedstawione propozycje to nie ustalone warunki, mogą się one jeszcze zmienić. Rząd na jednej z konferencji prasowej przedstawił plany powrotu do nowej normalności i stopniowego odmrożenia gospodarki. Póki co znajdujemy się w pierwszym etapie luzowania obostrzeń. Centra handlowe, o których piszemy, mają być otwarte dopiero podczas III etapu.

III etap zniesienia obostrzeń:

  • gastronomia - stacjonarnie z ograniczeniami
  • otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych
  • otwarcie sklepów w galeriach handlowych
  • wydarzenia sportowe do 50 osób (otwarta przestrzeń, bez udziału publiczności)
  • organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klasach szkolnych 1-3 (nie będzie to pełny powrót do szkoły, a opieka nad dziećmi, którymi nie mogą zajmować się rodzice) - ustalona max. liczba dzieci w sali

O takich planach poinformował Polaków premier Mateusz Morawiecki. Nadal nie znamy daty wprowadzenia II etapu, ale jeśli przyjmiemy, że będą one wchodzić w życie co dwa tygodnie - to drugi etap rozpocznie się od 4 maja, a trzeci etap od 18 maja.

Dziennik Rzeczpospolita również wskazuje, że prawdopodobny termin otwarcia galerii handlowych to 18 maja.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska