Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstydliwe sprawy

(mm)
W Polsce największa liczba stwierdzanych zaburzeń wzwodu to mężczyźni pomiędzy 40 a 60 rokiem życia
W Polsce największa liczba stwierdzanych zaburzeń wzwodu to mężczyźni pomiędzy 40 a 60 rokiem życia fot. DiGiTouch
Mitem jest twierdzenie , że przyczyną zaburzeń wzwodu jest podeszły wiek. To choroby ogólne, które z wiekiem są częstsze - ponoszą za to winę.

Chorób utrudniających życie płciowe mężczyznom jest wiele. Lekarze najczęściej wskazują na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i choroby prostaty. Także niektóre zabiegi chirurgiczne mogą upośledzać życie seksualne. Jednak wrogiem życia seksualnego co drugiego mężczyzny są problemy z prostatą.

Problemy zaczynają występować wraz z procesem starzenia. Najczęstszym schorzeniem prostaty u mężczyzn po 40. roku życia jest przerost gruczołu krokowego. To jest przyczyną nasilających się problemów w oddawaniu moczu.

To jeszcze nie rak
Łagodny rozrost stercza nie jest nowotworem złośliwym i nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka.

Po 50. roku życia co drugi mężczyzna ma problemy z prostatą. W wyniku zmian hormonalnych prostata powiększa się i uciska cewkę moczową powodując trudności w oddawaniu moczu. Głównymi objawami tego schorzenia w początkowej fazie choroby są: częstsze oddawanie moczu, wydłużenie czasu oddawania moczu, cienki strumień moczu, uczucie parcia na mocz, do całkowitego zatrzymania moczu w okresie zaawansowanej choroby. Jest to wyraźny sygnał, że trzeba udać się po pomoc do urologa, który zleca w szerokim zakresie badania laboratoryjne m.in. PSA, którego wysokie stężenie może świadczyć o istnieniu nowotworu złośliwego.

Przerost prostaty może doprowadzić do zaburzeń wzwodu. Powoduje też spadek libido, może prowadzić do zaburzeń wzwodu i wytrysku. Mężczyźni cierpiący na zapalenie czy przerost prostaty, mogą sobie pomóc poprzez masaże.

Leczenie skojarzone

Podstawą leczenia zaburzeń wzwodu na podłożu organicznym jest jednoczesne leczenie choroby ogólnoustrojowej z jednoczesnym stosowaniem przez seksuologa skutecznych leków wyzwalających zdolność erekcyjną.

Zaburzenia wzwodu to choroba, dotycząca średnio co 10 osobnika populacji mężczyzn aktywnych seksualnie. Zaburzenia wzwodu jednoznacznie określa Światowa Organizacja Zdrowia jako "stałą lub powtarzającą się niemożność uzyskania i /lub utrzymania przez mężczyznę wzwodu wystarczającej do zadawalającej aktywności seksualnej".

Na zaburzenia wzwodu cierpi w Polsce 1,5 milionów mężczyzn, a na świecie około 152 miliony. Zakłada się roczny przyrost 900 tys. nowych przypadków.

Między 40 a 60

W Polsce na zaburzenia wzwodu cierpią zwykle mężczyźni pomiędzy 40 a 60 rokiem życia.

W zdecydowanej większości pojawiające się zaburzenia wzwodu są skutkiem schorzeń ogólnoustrojowych i są pierwszym objawem istniejącej choć niekiedy jeszcze nierozpoznanej choroby organicznej.

Zaburzenia wzwodu w zależności od przyczyny bywają przewlekłe. Mężczyźni mają wtedy poczucie niskiej wartości, często są sfrustrowani, co odbija się negatywnie na relacjach rodzinnych. Część partnerek obwinia siebie za to, uważając, że przestały być atrakcyjne. Dystans między partnerami zwiększa się. Stan taki prowadzi do zaniku więzi partnerskich. Zaburzeniom wzwodu często towarzyszą: osłabienie popędu płciowego, przedwczesny lub opóźniony wytrysk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska